Jump to content
LLegoLLaS

Microsoft Wants to Buy and Save Winamp

Recommended Posts

AOL recently announced that it would discontinue Winamp on December 20, 2013, but it turns out that the media player could get a chance to live on.

In a pretty unexpected twist of the story, Microsoft is reportedly interested in acquiring AOL’s media player and the Shoutcast service, even though no confirmation from Redmond has until now been released.

TechCrunch is reporting via unnamed sources that Microsoft and AOL are already talking of a potential deal that could be announced by December 20, the date when Winamp is set to go dark.

While it’s hard to tell what Microsoft would actually do with Winamp, this could really be the only way to see the media player living on beyond the AOL era, as millions of users across the world are still running it on either Windows or Android right now.

We’ve asked for a confirmation from Microsoft on this, so we’re going to update the article when and if we get an answer.

The same source is adding that AOL is gearing up to announce the retirement of the Shoutcast media streaming service next week, so a potential Microsoft deal could include not only Winamp, but also the adjacent products.

Of course, it’s hard to imagine that Microsoft would actually do something really good with Winamp, especially because the company already invests a fortune to make Xbox Music successful. Xbox Music is already available on several platforms, including Windows 8.1, Windows RT 8.1, Windows Phone, iOS, and Xbox, while Winamp is only offered to Windows and Android users.

At the same time, Microsoft already has some bad memories with music services, as the company developed and then killed Zune in an unfortunate story that’s probably still causing nightmares to Steve Ballmer.

On the other hand, seeing Winamp survive would indeed be great news for users across the world, as the media player is reportedly being used by millions of consumers on desktop computers.

sursa: Softpedia News

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa-l cumpere si sa-l faca la fel de rapid ca Internet Explorer ca la IE daca deschid 5-6 taburi deja coolerul se invarte de mi se ridica unitatea de la sol, la Chrome deschid si 20-30 si n-are nimic, deci DA, sa-l cumpere...

Vad ca si la skype cand il deschid incepe usor usor sa faca asa ca la IE, se cunoaste unde umbla Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Sa-l cumpere si sa-l faca la fel de rapid ca Internet Explorer ca la IE daca deschid 5-6 taburi deja coolerul se invarte de mi se ridica unitatea de la sol, la Chrome deschid si 20-30 si n-are nimic, deci DA, sa-l cumpere...

Vad ca si la skype cand il deschid incepe usor usor sa faca asa ca la IE, se cunoaste unde umbla Microsoft.

Si ironia este ca totusi folosesti windows.

Link to comment
Share on other sites

Si ironia este ca totusi folosesti windows.

Am incercat si Linuxul in cele mai cunoscute variante ale sale (distro) gen Ubuntu, Kubuntu, Fedora, Linux Mint, si inca vreo cateva. Nu vreau sa pierd timp la calculator sa caut diverse chestii cand de pe windows merge totul simplu cu Next->Next->Finish. Nu vreau sa caut de sa-nebunesc nu stiu ce pachete si alte dependinte cand OS-ul ar trebui sa faca asta ptr. mine.

Folosesc windows fiindca il am perfect sub control, stiu perfect ce se intampla la mine in pc, pe ce sa dau click si pe ce nu, ce e indiferite directoare, ce pot sterge din anumite directoare si ce nu, am control total. Si NU folosesc antivirus de ani buni si de fiecare data cand am mai instalat avira asa sa mai dau cate un scan nu mi-a gasit absolut nimic.

LE: Linuxul imi face nervi. Pe windows sunt si alternative la winamp si la yahoo messenger daca vrei musai.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si Linuxul in cele mai cunoscute variante ale sale (distro) gen Ubuntu, Kubuntu, Fedora, Linux Mint, si inca vreo cateva. Nu vreau sa pierd timp la calculator sa caut diverse chestii cand de pe windows merge totul simplu cu Next->Next->Finish. Nu vreau sa caut de sa-nebunesc nu stiu ce pachete si alte dependinte cand OS-ul ar trebui sa faca asta ptr. mine.

Folosesc windows fiindca il am perfect sub control, stiu perfect ce se intampla la mine in pc, pe ce sa dau click si pe ce nu, ce e indiferite directoare, ce pot sterge din anumite directoare si ce nu, am control total. Si NU folosesc antivirus de ani buni si de fiecare data cand am mai instalat avira asa sa mai dau cate un scan nu mi-a gasit absolut nimic.

LE: Linuxul imi face nervi. Pe windows sunt si alternative la winamp si la yahoo messenger daca vrei musai.

Angajeaza-te la Romtelecom, ai stofa de om de la support!

Link to comment
Share on other sites

Ok, toata lumea care are acum pc racheta vine si critica Winamp.Well, din ce imi amintesc Winamp era cam singurul program de muzica care se folosea in anii 2000+ pe orice pc.

Ei au fost cam singurii care au iesit la suprafata in perioada aia asa ca nu mai pupati toate programele astea de au aparut acum cand au crescut si resursele + ca a avansat si tehnologia.

Intr-adevar poate au stagnat dar asta nu inseamna ca n-au fost odata buni.

Link to comment
Share on other sites

Ok, toata lumea care are acum pc racheta vine si critica Winamp.Well, din ce imi amintesc Winamp era cam singurul program de muzica care se folosea in anii 2000+ pe orice pc.

Ei au fost cam singurii care au iesit la suprafata in perioada aia asa ca nu mai pupati toate programele astea de au aparut acum cand au crescut si resursele + ca a avansat si tehnologia.

Intr-adevar poate au stagnat dar asta nu inseamna ca n-au fost odata buni.

Au fost au plecat, daca eu imi deschid o societate si fabric un anumit produs, fara sa evoluez odata cu tehnologia, voi fi dat la vale de ceilalti competitori care intra pe piata cu chestii noi.

Cam aceeasi treaba a fost si la winamp...

1. De cate ori te-ai uitat la un film folosind winamp? :)

Daca isi face upgrade-uri poate sa devina din nou pintre cei buni, nicidecum primul, ci pintre ei, avand un loc'sor pe piata.

Link to comment
Share on other sites

Extrem de profunda ideea ta. Vroiam sa iti dau un avertisment, dar ai fi primit ban. Considera acest favor, o a doua sansa. Incearca in viitor sa ne scutesti de "eforturi intelectuale" si sa fii mai explicit.

Mi-am editat ideea, nu mai fi tot calare pe mine te rog frumos. Multe post-uri nu-mi plac nici mie dar ma abtin.

Edited by APIx00E00
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...