Jump to content
matatatasalut

Noul cod rutier !

Recommended Posts

„Dup? p?rerea mea, ar trebui s? gândim c? fa?? de nivelul general de via??, fa?? de media câ?tigurilor românilor, cuantumul actualelor amenzi, ?i m? refer doar la cele contraven?ionale, este îndestul?tor. S-a spus c? amenzile nu sunt încasate ?i pentru asta trebuie s? le m?rim. Trebuie s? avem în vedere ?i faptul c?, de la 1 ianuarie 2014, amenzile vor cre?te ca urmare a cre?terii salariului minim pe economie, astfel încât la finele anului 2014 fiecare categorie de amend? contraven?ional? va cre?te în medie cu multiplu de un milion, ceea ce cred c? este suficient“, a intervenit Grebl?.

Sursa: adevarul.ro

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca a intrat in vigoare, dar mi se parea o lege aberanta, din punct de vedere al valorii amenzilor.

Nu poti sa pui amenzi de mii/zeci de mii de lei, intr-o tara amarata ca Romania.

Cu suspedarea permisului, in cazul neplatii amenzilor, sunt de acord ... insa si aici ar trebui facut un sistem centralizat, ca inca suntem in epoca de piatra.

In 7 ani de condus, am luat o singura amenda cu masina mea, pe care am platit-o in drum spre casa.

Asta prin 2008.

Anul asta nu puteam plati impozitul pe apartament, deoarece nu aparea acea amenda ca fiind achitata.

Da-i si cauta amenda. Am gasit orice: avertismente, asigurari, rovignete ... numai acea amenda nu.

In 2008 am platit 40 de lei amenda si anul asta am fost obligat sa dau 50 de lei, sa-mi dea alta dovada ca am platit-o, plus drumuri aiurea, cand ar trebuie sa existe un sistem informatic centralizat, ca doar suntem in 2013.

Sistem infect si de cacat, numai pus pe japca...

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

daca proiectul ala de lege a fost votat trebuia sa il gasim in monitorul oficial ceea ce nu este , o sa imi intreb si eu avocatul (revin cu confirmare sau infirmare). Ca fapt divers eu am 8 amenzi neplatite de la jandarmerie din 2001-2004 care s-au prescris :) , vreo 6-7 amenzi de circulatie in ultimii 5 ani .

Link to comment
Share on other sites

daca proiectul ala de lege a fost votat trebuia sa il gasim in monitorul oficial ceea ce nu este , o sa imi intreb si eu avocatul (revin cu confirmare sau infirmare). Ca fapt divers eu am 8 amenzi neplatite de la jandarmerie din 2001-2004 care s-au prescris :) , vreo 6-7 amenzi de circulatie in ultimii 5 ani .

Ai aflat ceva de la avocatul tau ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...