Jump to content
walker

cum sa ajut un dependent de fifa?

Recommended Posts

am un prieten care joaca fifa in game ranger,de cand joaca fifa online a ramas si repetent din cauza absentelor (statea acasa sa joace fifa)

am incercat sa ii blochez portul pentru game ranger,din firewall,dar a gasit pe google ca ar fi o problema de la firewall si l-a dezactivat

ma gandeam sa ii dau flood ip cand joaca dar nu stiu cum,ca nu am fost interesat de prostii de genu

am acces si la calculator daca este nevoie

Link to comment
Share on other sites

Terapia prin soc.

Il blochezi fizic sa joace jocul timp de 1,2,3 saptamani. Ii distrugi PC-ul (rat, scoti un cablu, rogi pe cineva sa-ti faca un program care sa stearga o componenta importanta a jocului).

Problema nu e sa il opresti din a juca, ci sa-l faci sa realizeze ca nu are nevoie de joc.

PS: Ti-as sugerea sa vorbesti cu cineva care poate sa-l duca la un psiholog, (eventual daca e ft grav, psihologul recomanda un psihiatru). Dependeta de jocuri video este considerata o boala si se trateaza.

Incepe neaparat cu un psiholog

Link to comment
Share on other sites

mai sunt si fost jucator de ruleta,si cu prieteni care mergeam si pierdeam noptile si banii la ruleta,am ajuns toti sa ne dam seama ca nu ne face bine,aveam si momente cand ziceam ca nu mai mergem,dar ieseam si noi prin oras,la o bere,un biliard,etc.. si de multe ori pana la urma tot acolo ajungeam,ai nevoie de ajutor din exterior,convingerile si ambitia nu sunt suficiente tot timpul

PS:nu o sa mearga nici in ruptul capului la psiholog,si chiar daca ar ajunge nu cred ca ar fi suficient,din moment ce este constient

are 25 de ani,parintii nu il pot influenta

are si femeie,si cateodata castiga fifa in fata femeii

Edited by walker
Link to comment
Share on other sites

convinge-i pe toti din viata lui ( sau suficient de multi din aia de care chiar ii pasa ) sa-i spuna ca nu mai accepta comportamentul asta de la el si dupa aia sa-l ignore pana se opreste. in cateva saptamani ar trebui sa-si revina.

Daca faci asa risti sa-l departezi de prieteni si sa-l apropii de joc. Problema cu dependetii este ca mereu vor gasi altceva de care sa se ocupe obsesiv.

Poti sa vorbesti cu toti prietenii lui sa-i recomandati sa se opreasca sa-i gasiti alte ocupatii etc. Intre timp fa-i varza pc-ul.

Desfa carcasa si scoate vr-o 2 cabluri, Blue Screen of Death, virusi, programe custom made care sa-i utilizeze 90% din CPU si GPU (poate un RST-Miner).

Link to comment
Share on other sites

o parte dintre aia sunt si ei jucatori de fifa,dar nu joaca chiar asa mult ca el,recent s-a mutat in alta zona a orasului,si are mai mult timp sa joace,omu mai si lucreaza,si deja a devenit o rutina acum servici,ffa,som si cam zilnic urmeaza cam acelasi ciclu

dintre cunoscuti multi sunt cam nepasatori in privinta asta,zic ca o sa se plictiseasca el pana la urma,dar au trecut deja vreo

am incercat deja cu contul,i-am schimbat parola,si emailul de la game ranger in block list de la yahoo,dar a facut alt cont

oricum la femeie nu ii zice ca nu se intalneste cu ea ca joaca fifa.. il doare capu,burta,are treaba,trebuie sa plece pana in capatu lumii,etc..

se mai intalneste si cu ea,si cu restul prietenilor,dar mai rar si petrece mai putin timp

nu stie prea multe la pc,dar sa isi faca windowsul stie,ma gandeam sa fac o jucarie in visual basic care zice ca fifa ii arde placa video,sa arate ceva cum creste temperatura,dar o sa reinstaleze windowsul ca doar el a jucat 4 ani si nu a patit nimic pc

eu ma gandeam sa ii dau flood ip si sa il refuze ceilalti sa joace cu el,sa aibe lag,sa devina inervant jocul

Edited by walker
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Si eu am avut un coleg de clasa tot asa disperat de SAMP.Juca toata ziua samp si lipsea foarte mult de la scoala.Cand parinti lui veneau de la munca pe la 4-6 in pauza de masa ,pleca si el la scoala (sarea pe geam de la etajul unu da nui bai).Leacul lui au fost parintii.Un colog de clasa a vorbit cu tatal lui si cand a aflat a venit la scola sa se convinga.Colegutul disperat de SAMP a fost batut de tacsu de l-a stins (tacsu era pompier) si nu i-a mai trebuit sammp de atunci

Link to comment
Share on other sites

eu recomand sa-i furi contul de "cum dracu se chama" si sa-i schimbi parola , daca el are puncte/prieteni/reputatie pe contul respectiv o sa se gandeasca si el ca e foarte greu sa dobandeasca iara intr-un timp foarte scurt .

a 2-a metoda ar fii sa ofera o placere mult mai mare decat jocul respectiv ,

ex: da-i un extasy , mdma , metamfetamina , cocaina , heroina (am glumit putin cu ultimile 4 droguri )

o dependenta o sa o scoata pe cealalta :)) suma viciilor ramane egala matematic vorbind

a 3-a metoda ar fii sa il faci sa inteleaga ca traieste intr-o societate si nu este de capul lui , lipsa banilor

succes

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
eu recomand sa-i furi contul de "cum dracu se chama" si sa-i schimbi parola , daca el are puncte/prieteni/reputatie pe contul respectiv o sa se gandeasca si el ca e foarte greu sa dobandeasca iara intr-un timp foarte scurt .

a 2-a metoda ar fii sa ofera o placere mult mai mare decat jocul respectiv ,

ex: da-i un extasy , mdma , metamfetamina , cocaina , heroina (am glumit putin cu ultimile 4 droguri )

o dependenta o sa o scoata pe cealalta :)) suma viciilor ramane egala matematic vorbind

a 3-a metoda ar fii sa il faci sa inteleaga ca traieste intr-o societate si nu este de capul lui , lipsa banilor

succes

Daca ii sterge contu poate ajunge ca asta

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut un coleg de clasa tot asa disperat de SAMP.Juca toata ziua samp si lipsea foarte mult de la scoala.Cand parinti lui veneau de la munca pe la 4-6 in pauza de masa ,pleca si el la scoala (sarea pe geam de la etajul unu da nui bai).Leacul lui au fost parintii.Un colog de clasa a vorbit cu tatal lui si cand a aflat a venit la scola sa se convinga.Colegutul disperat de SAMP a fost batut de tacsu de l-a stins (tacsu era pompier) si nu i-a mai trebuit sammp de atunci

Si banuiesc ca peste o luna a fugit de acasa sua mai rau sa sinucis ....

Bataia nu este o solutie ... solutia nu este la noi , solutia este la el... puteti voi sa ii faceti ce vreti ... sa se intoarca lumea cu curul in sus ... daca el nu vrea sa se opreasca nu se oprestem doar cand o sa isi dea seama ca nu e bine ce face atunci se va oprii ....,

Si daca tot vrei sa ii faci ceva, mergi seara la el la usa, si taie cablu de la net, apoi cand il repara , taiel iar ....

Link to comment
Share on other sites

daca ar fi actionat parintii cand inca aveau autoritate asupra lui era altceva,dar si parintii au aflat vestea ca ramane repetent dupa ce nu se mai putea face nimic,acum nu mai au autoritatea necesara sa bage frica in el

fifa este un joc care dureaza o ora 2-3 nu stiu nici eu exact cat,dar cand se termina jocucul o i-a de la inceput,nu aduni bani,puncte care le faci in timp,fiecare meci o iei de la 0

Si daca tot vrei sa ii faci ceva, mergi seara la el la usa, si taie cablu de la net, apoi cand il repara , taiel iar ....

nu as vrea sa folosesc masuri asa extreme:))

netul ala mai este folosit si de alte persoane din casa

Edited by walker
Link to comment
Share on other sites

daca ar fi actionat parintii cand inca aveau autoritate asupra lui era altceva,dar si parintii au aflat vestea ca ramane repetent dupa ce nu se mai putea face nimic,acum nu mai au autoritatea necesara sa bage frica in el

fifa este un joc care dureaza o ora 2-3 nu stiu nici eu exact cat,dar cand se termina jocucul o i-a de la inceput,nu aduni bani,puncte care le faci in timp,fiecare meci o iei de la 0

nu as vrea sa folosesc masuri asa extreme:))

netul ala mai este folosit si de alte persoane din casa

Atunci cautati alt prieten :)))

O sa se opreasca el singur, momentan are bani, are ce manca, are cine sai plateasca netul, are ce f@te .... dar o sa vina o vreme cand va trebuii sa iasa din casa sa produca banii pentru aceste lucruri ... si atunci o sa se opreasca din jucat fifa , ... posibil sa dureze un an ..2.....3.. dar si 6....7 ani deja o sa aiba 30 si ceva de ani ....

Nu ai ce sai faci, crede-ma ...

Link to comment
Share on other sites

Unde a ramas repetent ? Sau de cate ori ? La 21 ani mai era la scoala ?

nu mai retin sigur,vreo 19 ani cred ca avea ,a facut profesionala + liceu

bani are pentru ca la lucru merge de dimineata,dar in rest mare parte din timpul liber ii este ocupat cu fifa

mai stiu sa lucrez ca incepator in visual basic,poate un shell sau ceva care sa ii stearga un fisier ceva din fifa ca sa nu il mai lase sa joace,sau poate ar merge sa ii blochez portul si daca este firewall disabled,ma intereseaza sa blochez portul 16000

Edited by walker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...