Jump to content
takko

Breathing Led

Recommended Posts

Dupa cum arata titlu o sa va arat cum a facut un breathing led , e un cadou pentru cineva cu ocazia sarbatoriilor .Am luat in calcul : forma , simplitate, durata de viata a bateriilor, wow effect.

Pentru inceput am taiat o bucata patrata de autocolant care mai apoi am indoit-o pe jumatate si am taiat'o sub forma de inima in asa fel incat atunci cand deschizi bucata de autocolant sa apara o inima egala in ambele parti.Am lipit'o pe o bucata de pcb taiata cat mai aproape de forma pe care o vreau.Am dat cu un marker cu vopsea pe margini pentru ca in interior sa imi ramana exact forma perfecta de inima.Aceasta se va coroda cand o sa bag pcb in clorura ferica si asa avem forma.

Fotografie_0003.jpg

free image hosting

Am trasat traseul dupa schema prezentata aici [tnx Rares daca vezi postul asta ca nu mi-ai dat ideea de a nu utiliza microcontroler]

UP/DOWN FADING LED Circuit

Fotografie_0004.jpg

print screen windows

Am uitat sa vorbesc despre tools necesare pentru toata treaba asta : pistol de lipit, cutter , penseta , marker neaparat cu vopsea , fludor , clorura ferica, pcb , evident piesele necesare care aici au fost un tranzistor npn , 2 led-uri , un condensator de 100 uf , si un timer 555.Toate piesele sunt de tipul SMD si se monteaza direct pe pcb fara gauri pentru terminalele componentelor.

Fotografie_0005.jpg

image upload no limit

O poza cu toate piesele inainte de a ma apuca de montat

Fotografie_0006.jpg

image hosting 10mb limit

Fotografie_0007.jpg

screen capture software

Am folosit terminalele de la condensatorul ala pentru a face un fel de suport de baterie pentru cele doua celule 2425 care alimenteaza cu 6 v circuitul.

La lipitul componentelor SMD o metoda buna este sa puneti fludor pe un pad , pozitionati piesa cu penseta si dupa lipiti acel terminal, dupa care il lipiti pe celalalt.

Poze cu lipirea componentelor:

Fotografie_0008.jpg

free pic

Fotografie_0009.jpg

imagen

Fotografie_0010.jpg

imagur

Cum ziceam mai sus bateriile raman in loc datorita unor suportii pe care ii vedeti aici :

Fotografie_0011.jpg

print screen windows

Fotografie_0012.jpg

green shot

Acum doar se baga bateriile si bam , merge din prima !

Am si o varianta mai aratoasa cu design intr-un program cad pe care sper sa am timp sa o fac .

Have fun and make one !

PS:Sorry for quality dar telefonul are doar 1.3 mp :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...