Jump to content
Silviu

Parere despre o chinezarie

Recommended Posts

In prezent detin un Samsung Galaxy S3 I9300 si ma gandeam sa il dau/schimb cat mai iau ceva pe el.

Am vazut pe TinyDeal o chinezarie, care arata fix ca iPhone 5S si are specificatii de S4 (cred).

(JIAYU) G5 Advanced 4.5 MTK6589T Android 4.2.1 (2G+32G) Phone P05-JYG532 - TinyDeal

Problema e daca o fi bun de ceva, daca rezista in timp (macar un an) si chestii de genul. Rog pe cei care detin sau au detinut chinezarii de genul sa imi lase o parere strict legata de ce am intrebat. Multam' si Craciun Fericit in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu iPhone 4s chinezarie... dar era o replica fidela, insa nu eram multumit. Se duce repede.

Sfatul meu este sa iti iei un telefon original, ca toata lumea.

Lasa chinezariile si nu te lauda. Vand eu iPhone 5 daca te int.

Edit. Blit-ul nu o sa iti mearga sigur, bateria o sa se incarce foarte repede, dar totodata o sa se si descarce.

Edited by Amad
Link to comment
Share on other sites

Cum sa dai 1200 lei pe acest jaf + taxa de transport pana in Romania vreo 50 dolari + durata de asteptare a coletului (30-120 zile) cand poti cumpara un iphone 5, neverlock la cutie cu 1500-1600 lei?

@Nu incerca sa te dai mare prin acel telefonul deoarece prietenii tai mai mult o sa rada de tine cand o sa auda de firma "JIAYU".

Aaa, si era sa uit, nu, nu va tine mai mult de 1 an.

Spor la shopping.

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu cateva chinezarii, si am fost multumit de ele. De altfel, acum toate sunt chinezarii, si apple, si samsung, si motorola...au "productia" la fabricile din china. De altfel, si ai nostrii romani, cei de la Allview, tot chinezisme vand.

Eu personal, nu l-as lua, caci daca te uiti, un X1 Soul - Telefoane este mai performant, si folosind reducerea de 24% Program 24%: Allview iesi cu el la 1290 ron, aprox 400$, iar un tel pleznitoare sa-l dai la aia gasesti cu 15$.

Asa ca ai optiuni:

1 JIAYU G5 Advanced 359.99$ + ??? taxe vama

2 X1 Soul 1289.51 ron = 395.55 $

Puncte slabe la x1, ar fii lipsa dualsim, iar puncte tari, performante, design, carcasa fibra carbon, display, camere video, garantie.

La JIAYU G5 Advanced ai avea dual sim (atentie, este dual sim stand-by), iar puncte slabe, destule.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu inteleg de ce vorbiti daca nu stiti. Spuneti-mi un lucru care nu-i facut in China in ziua de azi. Lucrurile facute in China sunt chiar de calitate, calitatea care este impusa de pret. E logic ca un lucru care costa 1$ si altu care costa 5$ nu are cum sa aiba aceasi calitate.

Uitati-va in casa si spuneti-mi 2 lucruri ce nu-s made in china. Diferenta dintre un produs Apple facut in China si un produs oarecare facut in China este calitatea materialelor.

Link to comment
Share on other sites

Iti dau un exemplu ca sa vezi de ce nu e bine sa-l iei : am cumparat o tableta din China , respectiv ACHO C905 . A fost totul ok ,pret bun ,produsul ok .

Site-ul "companiei" nu merge niciodata , la ceva timp au inceput sa puna jelly bean pe tableta dar eu nu am de unde sa fac actualizarea asa ca am ramas cu 4.0.4 ,tableta se incarca in 5 ore si se descarca in 30 minute , isi da restart cand nu te astepti ,nivelul bateriei nu e afisat corect , nu pot sa o incarc oprita .......s.a.m.d .

90 % din probleme s-ar rezolva prin actualizari dar din pacate nu le gasesti .

Produsele lor nu sunt rele dar suportul lipseste cu desavarsire .

Link to comment
Share on other sites

B? b?ie?i, am trecut de vârsta voastr? si de perioada aia cu l?udatul. Eu îmi doresc un telefon care s? arate bine ?i s? aibe android , iar solu?ia asta mi se p?rea foarte ok.

Cum spun ?i colegii de mai sus nu e replic? la un milion ?i transportul este gratuit. Mul?umesc celor care ?i-au expus p?rerea într-un mod tehnic despre telefon.

Link to comment
Share on other sites

Am root, dar nu m? încred în custom rom-uri. Am android 4.3 acum ?i nu v?d niciodat? diferen?? fa?? de precedentele.

Pe s 2 foloseam cvm 10 parc? sau cum se nume?te ?i multe prea se mi?ca bine. Dac? ?ti ceva ok, po?i s? îmi recomanzi.

Top 5 Samsung Galaxy S3 custom ROMs | Reviews | CNET UK

Poti incerca tu rom-urile pentru el ca sa-ti dai seama care iti place cum se misca.

Faci un backup si bagi rom-uri facand experimente pe telefon :P

Da CyanogenMod e bun l-am incercat si eu pe telefonul meu,e fain ca foloseste android os clean nu cu cacaturi pe el..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum sa dai 1200 lei pe acest jaf + taxa de transport pana in Romania vreo 50 dolari + durata de asteptare a coletului (30-120 zile) cand poti cumpara un iphone 5, neverlock la cutie cu 1500-1600 lei?

@Nu incerca sa te dai mare prin acel telefonul deoarece prietenii tai mai mult o sa rada de tine cand o sa auda de firma "JIAYU".

De ce vorbiti ba fara sa stiti???

Detin telefonul asta.

L-am luat de pe alt site cu 299$ + 25 transport

a venit in 7 zile ( venea in 4, dar ei pun la dhl coletele doar intr-o zi din saptamana)

Bateria e brici.

Am luat si leather case care se potriveste de minune!

Arata oleaca ca un iphone5, dar nu e copie ! E full aluminiu.

Andoidul se misca bine!

Astia care vorbiti despre china, habar n-aveti. Comand cel putin o data pe luna produse din china si sunt de calitate.

Daca vrei mai multe detalii silvian0, vorbim in privat

Edited by daNNy.bv
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

danny.bv ai perfecta dreptate . si eu fac cumparaturi de patru ani din china. nu am avut probleme niciodata. la telefoane chiar mi-au trimis scule si cursuri pt servisare fara sa mai trimit scula in china. pot chiar sa zic ca sunt mai multumit cu chinezii decat aici sau in alta parte. si in alta ordine de probleme, cum poti sa zici sa Samsung s3 se misca greu. kkt... dai un alt rom du-te pe goagal si cauta needrom . ce dracu ai net si nu te descurci? shame.

LA MULTI ANI LA TOTI FLACAIII DE PE AICI

MAKE LOVE NOT WAR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...