Jump to content
Andrew1234

Am nevoie de sfaturi pentru a face bani

Recommended Posts

Nu e vorba de fericirea copilariei. Eu cred ca tarie ca fericirea vine din interior.

Poti fi fericit chiar daca muncesti, chiar daca esti criminal sau calugar. Chiar daca esti sarac si sapi in gradina si chiar daca te plimbi cu un ferrari.

Mine nu imi trebuie fotbal la contul blocului si metin2 ca sa fiu fericit. In schimb "muncind" la un mic proiect, si castigand 10$ ma simt apreciat si multumit cu sine, stiind ca am ajutat pe cineva, si el m-a ajutat pe mine.

Si acum sincer. Nu cred ca dupa ce o sa termini facultatea si copilaria, o sa-ti gasesti un job de 5000$ asa direct.

Muncind de la 16 ani, nu doar ca prinzi experienta si inveti ce inseamna munca, dar mai si inveti lucruri practice, pe care scoala/cursurile nu te pot invata.

Concluzia mea: Munciti! Munciti cat de mult puteti, cat sa va placa. Si nu munciti pentru bani, ci munciti pentru voi.

Toata experienta asa o sa va ajute in viitor!

PS: Nu banii va ajuta. Majoritatea dintre noi nici nu ar sti ce sa faca daca s-ar trezi cu 8000€ in cont.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Nu e vorba de fericirea copilariei. Eu cred ca tarie ca fericirea vine din interior.

Poti fi fericit chiar daca muncesti, chiar daca esti criminal sau calugar. Chiar daca esti sarac si sapi in gradina si chiar daca te plimbi cu un ferrari.

Mine nu imi trebuie fotbal la contul blocului si metin2 ca sa fiu fericit. In schimb "muncind" la un mic proiect, si castigand 10$ ma simt apreciat si multumit cu sine, stiind ca am ajutat pe cineva, si el m-a ajutat pe mine.

Si acum sincer. Nu cred ca dupa ce o sa termini facultatea si copilaria, o sa-ti gasesti un job de 5000$ asa direct.

Muncind de la 16 ani, nu doar ca prinzi experienta si inveti ce inseamna munca, dar mai si inveti lucruri practice, pe care scoala/cursurile nu te pot invata.

Concluzia mea: Munciti! Munciti cat de mult puteti, cat sa va placa. Si nu munciti pentru bani, ci munciti pentru voi.

Toata experienta asa o sa va ajute in viitor!

PS: Nu banii va ajuta. Majoritatea dintre noi nici nu ar sti ce sa faca daca s-ar trezi cu 8000€ in cont.

Ca tot a venit vorba despre munca practicata la varste mici. Munca la varstele alea nu te ajuta sa castigi bani pentru ca se duc cum au venit. Ceea ce eu am castigat cu adevarat atunci cand am muncit la 17 ani a fost sa respect munca, sa respect un program si cel mai important a fost ca de atunci am stiut intotdeauna sa respect persoanele care merita cu adevarat respectate, indiferente de ceea ce lucreaza, de masina care o conduc si de casa in care stau.

Eu intotdeauna o sa respect un om cu caracter si nu unul cu bani.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, esti prost. Altceva n-am sa-ti zic.

Inainte de 2000 copii mergeau si lucrau pamantu, faceau prin casa mai mult, aveau alt contributii, iar acum fac bani daca astea nu mai sunt disponibile sau deschise, trebuie sa ne cautam ceva de facut.

Daca vrei sa zici ca "scoala" e contibutia lor, foarte tare, poate alti prefera sa faca bani mai repede, alta satisfactie ai daca cheltui 50 de lei munciti sau 100 primiti. Sau poate pentru tine e lafel.

Pretenas, inainte sa ma faci prost ar trebui sa te gandesti ca tu esti un putoi obraznic care raspunde ca o pula bleaga la un sfat dat de cineva mai matur decat tine. Un sfat dat cu bun simt il accepti asa cum e, fie ca il urmezi fie ca nu. Deci din start prin raspunsul tau esti un ??rus ratat.

Imi dai exemple de copii care munceau pe camp in 2000, cand tu in 2000 aveai probabil 5 ani si inca mancai mere cu biscuiti? Sterge-ti mucii de la nas mai intai, mai putulica, apoi baga-te in seama cu mine.

Edited by rakims
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...