Jump to content
Cuddlybunny

Liber la munca in UE

Recommended Posts

Dupa cum stiti, de maine (01.01.2014) romanii si bulgarii au aceleasi drepturi la angajare ca toti ceilalti europeni ...

Care este parerea voastra, avand in vedere ca, mai mult ca sigur, unii din voi doresc ca intr-un viitor apropiat sa lucreze intr-o tara ca Anglia, Franta, Germania, etc.. ?

Eu unul prevad ca romanii cu scoala vor pleca sa lucreze in spitalele, firmele de IT, fabricile si fermele din tarile din vest, iar tiganii vor fi prezenti si ei acolo, dar nu la munca, ci la furat, cersit... :(

Tiganii ne-au facut, ne fac, si ne vor face tara de ras! Sa nu va mirati ca, daca o sa mergeti in Anglia, englezii o sa se uite ciudat la voi sau va vor dori raul...

Muie la bozgori si tigani! Voi nu sunteti din Romania, voi ati stat in Romania !

Link to comment
Share on other sites

Eu unul n-am vazut tigani care sa calatoreasca cu avionul, cel putin nu tigani civilizati... :-/

Eu ma gandeam la mine si familia mea ca o sa fie mult mai scump sa vin vara in vacanta.

Tigancile din Londra se imbraca in araboaice si cersesc.

Sper sa se gaseasca un arab pur-sange sa le bage ceva boabe in cap ca le fac neamul de ras.

Stia saracul Antonescu ce face acolo...

Aici unul din articole:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2144640/Park-Lane-Romanian-beggars-set-camp-yards-evicted.html

Edited by Cartus_C
Link to comment
Share on other sites

neo.hapsis, daca tu esti atat de dobitoc si nu intelegi ca ne fac de ras, eu ce sa-ti fac? Da, e adevarat ca sunt si romani care calca stramb, dar tiganii ne fac sa ne simtim umiliti de celelalte popoare, pentru ca in proportie de 99% se duc si fura, cersesc, injura, ameninta, violeaza, etc...

Am impresia ca esti tigan, sau hai sa-ti zic "rrom", in varianta europeana... Stii ceva? Mai bine muta-te si tu in Anglia si asteapta ajutorul social de acolo, si nu te mai sinchisi sa ne scrii.

Link to comment
Share on other sites

Acidripp, pe de o parte ai dreptate, dar cum vrei tu ca Romania sa se dezvolte daca le pleaca si oamenii de valoare? Adica, romanii cu studii vor prefera sa munceasca pe 2000-3000+ euro in loc de cateva sute aici, in Romania...

Romanii cu studii care vroiau sa munceasca ORICUM erau angajati si plecau pe dincolo! Nu despre ei vorbim, vorbim de toti moldovenii care vor pleca la lucru in constructii, de toti oltenii care vor pleca la lucru cu ziua pe unde or apuca (si nu ma intelegeti gresit, eu sunt o combinatie sinistra de oltean cu moldovean) si la toti tiganii care vor pleca la furat.

nici parintii n-au vina daca e s-o luam asa, mai mult as da vina pe mass-media, dar totusi...

raspunde-mi sincer:

Daca ar fi sa luam 100 de romani (a se citi aia care nu-s nici unguri nici tigani) si luam 100 de rromi si am face o statistica (REALA) cati dintre romani crezi ca au:

omorat

furat

batut

talharit

violat

si cati dintre rromi ???? nu este vorba despre cum a fost crescut sau cum ne invata societatea, e vorba despre faptul ca tiganii sunt tigani, cum spui tu ca la romani e vorba de mentalitatea de a asocia tiganii cu tot ce-i mai rau, asa la tigani e mentalitatea cu sa dam in cap si sa furam cat putem

Link to comment
Share on other sites

neo.hapsis, daca tu esti atat de dobitoc si nu intelegi ca ne fac de ras, eu ce sa-ti fac? Da, e adevarat ca sunt si romani care calca stramb, dar tiganii ne fac sa ne simtim umiliti de celelalte popoare, pentru ca in proportie de 99% se duc si fura, cersesc, injura, ameninta, violeaza, etc...

Am impresia ca esti tigan, sau hai sa-ti zic "rrom", in varianta europeana... Stii ceva? Mai bine muta-te si tu in Anglia si asteapta ajutorul social de acolo, si nu te mai sinchisi sa ne scrii.

Nu cred ca esti in pozitia in care sa iti permiti sa insulti fara motiv un membru vechi si respectat al forumului.

Link to comment
Share on other sites

@Cuddlybunny te ignor ca esti prea mic pentru p***a mea.

@Acidrip Mass media manipuleaza un mucos de 13 anisori? hai bre .Copii sunt oglinda parintilor.

@neo.hapsis am lucrat 3 ani de zile in presa, la unul din cele mai mari trusturi printre altele, crede-ma, stiu ce spun

Eu, spre exemplu, am 2 televizoare de peste 40" in casa si, culmea, nu am cablu tv si nici nu voi avea!

Tocmai pentru ca suntem manipulati, ni se prezinta ce doresc ei sa ne prezinte in lumina pe care doresc s-o prezinte.

Cat despre tigani, dragule, eu am facut puscarie din cauza unui tigan (long story). Pe de cealalta parte, nici romanii nu sunt departe, recunosc si stiu si asta, aici vorbim despre o anumita clasa sociala, nu este vina mea ca din aceasta clasa majoritatea o au cei de etnie rroma.

S-o luam altfel:

daca e sa intalnesc un tigan imi pun problema CAND ma va intepa

daca intalnesc un roman imi pun problema DACA ma va intepa

observa un anumit aspect insa: IMI PUN PROBLEMA...

get it?

Link to comment
Share on other sites

Lu' sora-mea i-a furat o tiganca 100 de lei intr-o zi.. (sora mea e farmacista)

A sucit-o pana i-a golit tejgheaua... :))

"Nu cred ca esti in pozitia in care sa iti permiti sa insulti fara motiv un membru vechi si respectat al forumului. " -> ce insulta ma? atata timp cat ii ridicati in slavi pe tigani, tiganeala primiti! Ce are asta de a face cu vechimea si popularitatea unui user?

Edited by Cuddlybunny
Link to comment
Share on other sites

Privind partea buna, eu ma bucur ca toti tiganii si toate scursurile vor pleca dincolo sa isi caute de furat sau de munca cu ziua, de ras suntem oricum in Europa, asa macar scapam de ei din Romania.

...my 2 cents...

Ai shi my 2 cents de la mine,ptr familia ta.Stai acasa ''scursura ce esti'' ca nu ai curaj sa incepi o noua etapa in viata ta.Adik sa pleci la munca in strainatate pe bani mai multi.Anca my 2 cents...,ptr tine, roman de cacat shi invidios.Jos timisoara....,sus ROMANIA.

Link to comment
Share on other sites

Lucrez in germania si ma astept la o invazie de ?igani aici,nu la munca ci la furat.

Salut ! Scuze ca iti zic ca habar nu ai ce vorbesti , dar cand vreodata i-a interesat pe tigani de legalizarea locurilor de munca in UE ? Despre ce vorbesti ? Ce treaba au tiganii cu asta ? Sau aia ce se duc la furat ? Aia o sa fie la fel unde erau si pana acum .Nu au absolut nici o treaba cu 1 ian 2014 .

Romanii cu studii care vroiau sa munceasca ORICUM erau angajati si plecau pe dincolo! Nu despre ei vorbim, vorbim de toti moldovenii care vor pleca la lucru in constructii,

Si tu care faci comparatie intre regiuni , ce pretentii ai ? Moldoveni , ce anume stii tu exact despre ei ? Crezi ca-s asa de inapoiati ? Sau ca sunt 4 fufe cu reportofon prin zona aia si trimit in Media niste articole ce se intampla peste tot ? Pe orice parte ai lua-o , moldovenii au fost mai ´´sus´´´ca restul .Nu o dau in poezii , Eminescu , Enescu si alte alea ce s-au mai zis .Prin afara , in orice domeniu ´´bucurestenii´´ lucreaza pentru baieti de prin Bacau , Iasi , Suceava , Botosani .Nu-s un ´´guru´´ sa stiu cine stie ce , dar daca vrei sa ma contrazici , spune-mi ca nu e asa si iti raspund .

Edited by bodostyle
Link to comment
Share on other sites

Ai shi my 2 cents de la mine,ptr familia ta.Stai acasa ''scursura ce esti'' ca nu ai curaj sa incepi o noua etapa in viata ta.Adik sa pleci la munca in strainatate pe bani mai multi.Anca my 2 cents...,ptr tine, roman de cacat shi invidios.Jos timisoara....,sus ROMANIA.

Bai avortonule, nu ma refeream la cei care pleaca pe bune sa lucreze, faptul ca m-ai facut "roman de cacat" imi arata de unde vii.

N-am curaj???

Ce pizda ma-tii sa caut eu in alta tara cand aici castig peste 2000 euro cash lunar din propria-mi afacere?

Invidios pe cine mai "tuciuriule" ? Pe tine ? =))

Cu jos timisoara, sus romania sunt de accord, sa vina regionalizarea sa te vad cum o sa mori de foame si n-o sa mai visezi la UE sa pleci la munca (a se citi intins mana) ci o sa visezi la Timisoara.

Luati-as pe ma-ta-n pula!

L.E.: insist, pleaca TU, eu raman aici, dar te implor dute si sa nu te mai intorci... NICIODATA, Europa sa-ti fie noua casa...

.dobitoc.

Edited by Acidripp
Link to comment
Share on other sites

Ok bine de ?tiu c? avem voie s? plec?m la munc? in Europa. Cât despre tigani din câte am înteles eu din discutiile care se tin prin cas? pe la mine am înteles c? trebuie s? ai o anumit? sum? de bani la vam? ca s? te lase s? treci ?i in cazul in care nu îti gase?ti de munca in cel mult 3 luni o s? te trimit? inapoi in tara de origine. În cazul in care gre?esc v? rog s? m? corecta?i.

@Cuddlybunny nu ?tiu cum de ti-ai permis tu s? îl faci dobitoc pe neohapsis având in vedere c? omul este mult mai in vârst? ca tine ?i trecut prin via?? poate chiar ?i cu un copil ?i sunt foarte sigur c? este mult mai avansat ca tine ?i s? nu uit?m c? este ?i mult mai vechi + respectat pe acest forum.

Propun ca acest thread s? fie închis pentru c? nivelul de rasism pe acest forum este foarte mare ?i in cel mult 24 de ore o s? fie un SPAM imens aici.

Link to comment
Share on other sites

Ai shi my 2 cents de la mine,ptr familia ta.Stai acasa ''scursura ce esti'' ca nu ai curaj sa incepi o noua etapa in viata ta.Adik sa pleci la munca in strainatate pe bani mai multi.Anca my 2 cents...,ptr tine, roman de cacat shi invidios.Jos timisoara....,sus ROMANIA.

Jos RRomania, sus Romania. Bagate-as in clor la 90 grade.

Link to comment
Share on other sites

Ok bine de ?tiu c? avem voie s? plec?m la munc? in Europa. Cât despre tigani din câte am înteles eu din discutiile care se tin prin cas? pe la mine am înteles c? trebuie s? ai o anumit? sum? de bani la vam? ca s? te lase s? treci ?i in cazul in care nu îti gase?ti de munca in cel mult 3 luni o s? te trimit? inapoi in tara de origine.

Scuze ca iti spun , dar de ce vorbesti daca nu ai iesit din tara niciodata ? Aia cu banii la vama era prin 2006 cred .Se putea si pana acum sa iti faci rezidenta temporara in o gramada de tari si sa lucrezi .Daca iti facea cineva contract cat erai acolo , nu aveai treaba ca esti roman si nu poti sa lucrezi .Sincer , nu stiu de ce vorbesc multi , mai ales de tigani si hoti , ca parca aia nu puteau sa iasa din tara pana acum .Pentru ei nu s-a schimbat nimic .Doar in UK , Elvetia (care nici nu accepta romanii in 2014) , si restul care si pana acum aveau cam aceleasi reguli .

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca iti spun , dar de ce vorbesti daca nu ai iesit din tara niciodata ? Aia cu banii la vama era prin 2006 cred .Se putea si pana acum sa iti faci rezidenta temporara in o gramada de tari si sa lucrezi .Daca iti facea cineva contract cat erai acolo , nu aveai treaba ca esti roman si nu poti sa lucrezi .Sincer , nu stiu de ce vorbesc multi , mai ales de tigani si hoti , ca parca aia nu puteau sa iasa din tara pana acum .Pentru ei nu s-a schimbat nimic .Doar in UK , Elvetia (care nici nu accepta romanii in 2014) , si restul care si pana acum aveau cam aceleasi reguli .

Stau in UK de aproximativ 5 ani deci cred eu c? am ie?it din tar?. Mul?umesc pentru c? mai luminat dup? cum am zis nu eram sigur.

Link to comment
Share on other sites

Cifre, in topicul asta se poate spune orice, clar? De ce sa se inchida topicul? Lasa oamenii sa-si dea cu parerea.. Asa cum pe unele site-uri se da cu parerea despre impactul tiganilor in viziunea europenilor fata de romani si Romania, de ce sa nu-si dea si aici? Ia uita-te pe niste articole legate de 1 ian. 2014, o sa-ti pui mainile in cap... Am avut oroarea sa ma uit la niste video-uri pe youtube, si am vazut si comentariile englezilor, care nu ne vor din cauza tiganilor. Pe scurt, pentru ei Romania si Bulgaria sunt tari pline de tigani. Ceea ce nu au inteles englezii, dar si ceilalti straini, e ca termenul de "tigan" nu este sinonim cu termenul "roman", si ca tiganii sunt indieni..

RETINETI: Tiganii sunt nomazi veniti din India! Ei nu au o tara stabila, ci se plimba unde le este mai bine, ca parazitii in curul vacii... Tigani au mai toate statele, dar in Romania si Bulgaria numarul lor e mai mare din cauza societatilor in care traiesc.

Edited by Cuddlybunny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...