Jump to content
sebyku

Defectare intenționată GTX 570

Recommended Posts

ON: Realizezi ca ceea ce vrei tu sa faci (sa duci placa defecta si sa pui diferenta sa iti dea alta mai buna - anunta-ma daca gresesc) se numeste inselaciune prin frauda si se pedepseste conform codului penal cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani (Art. 224 alin 1 CP)

Recomandarea mea este sa-ti vezi de treaba si cand ai bani sa iti iei o placa noua sau eventual s-o vinzi pe asta si pui diferenta...

treaba ta

OFF: ce presimt ca o sa mi-o iau pentru raspunsul asta :)

Edited by Acidripp
Link to comment
Share on other sites

Refuzam s? îi fac pe plac lui Acidripp dar hai c? îi zic adev?rul. Întradev?r am placa asta video de ceva timp ?i mereu m-am gândit cum a? putea s? o defectez s? mi-o schimbe garan?ia :-)) probabil efectul placebo fiind de vin? s-a defectat prin noiembrie dar am r?mas în cap cu întrebarea. Cum se poate defecta f?r? s? se afle? Mai auzisem de faza cu quartz-ul de la brichet?, dai o scânteie ?i a plecat.

Link to comment
Share on other sites

Dac? nu te doare mâna s? iei toate articolele la rând de pe acest forum ?i scrii toate toate legile înc?lcate te rog.

Daca nu te doare nici pe tine-n cur, pune mana si lucreaza ca sa-ti cumperi o placa noua, sau poate vrei sa-mi explici diferenta dintre tine si un tigan care fura din buzunare.

Link to comment
Share on other sites

Bag-o in furmark , opreste coolerul... in 2 zile moare :)) cauza = overheating.

Sau faci ceva scurt pe la VRM-u, dar o sa atraga sursa ca si cauza si nu cred ca primesti ce vrei... daca faci in alta parte o sa rezulte imposibilitatea si se afla....

Consulta un electricean sau tovarasu de deasupra.

Link to comment
Share on other sites

da-mi mesaj pe privat am facut de multe ori asta.. am si pe cineva la service :D

muie lor !

Esti inteligent inseamna. Adica una din scursurile tarii! Te-as scuipa daca ai fi in fata mea acum!

Cat despre topic, sa stii ca in 90% din cazuri se gaseste cauza defectului, in cazul tau a placii video, si o primesti inapoi cu refuz garantie. Cine te indeamna sa strici si sa farami, e cu IQ-ul sub nivelul marii!

Link to comment
Share on other sites

Overclock, ridica-i voltajul.

Electricitate statica.

Baga un magnet foarte foarte mare pe ea cat functioneaza.

Pune o patura pe ventilatoare cat te joci GTA IV la maxim.

Vezi unde e "memoria" si fa bridge intre pinii ei (iti trebuie schema).

//Am ars un 9800GT (artefacte) din cauza overclock-ului, am facut OC si m-am bagat in joc.Culmea, mi-au schimbat placa pe garantie.Era un EVGA Superclocked plm.

Fii roman, fii marlan!

Edited by 1337
Link to comment
Share on other sites

Orice componenta electronica se poate defecta printr-un EMP, fara sa lase urme.Fa o bobina din 10-16 spire de cupru, de 2mm, cu diametrul de 5-6 cm (este bun un fir izolat, obtinut ptin "belirea" unui prelungitor banal), apoi incarca in curent continuu (220-240v) un condensator (sau mai multi in paralel) de 100-200 microfarad/400 volt (gasesti in sursele de alimentare in comutatie), apoi condensatorul incarcat, conecteaza-l la bobina, asezand in prealabil pe bobina o foaie de hartie si placa video.Nu ramane nici o urma, si se duc dracu integratele, chipsetul video, memoriile, etc.

Mare atentie sa nu te curentezi, si sa tii cont ca tensiunea de la priza este curent alternativ, trebuie redresata, caci daca incerci sa incarci la priza un condensator electrolitic, acesta poate exploda.

In cazul in care incerci sa prajesti placa video prin supraincalzire, aceasta va prezenta urme vizibile.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Overclock, ridica-i voltajul.

Din OC nu prea creapa, au protectie la driveru de la nvidia... cum e ceva in neregula cum crash....

Si daca creapa din OC ... e cel mai usor de depistat - creapa vrm-ul

Daca distrugi o componenta... ei incearca sa ti-o inlocuiasca si nu primesti in nici un caz refondare.

Tre sa ataci direct GPU-ul.

Din statica nu iti da si nici din magnet.

Edited by ringo95
Link to comment
Share on other sites

Orice componenta electronica se poate defecta printr-un EMP, fara sa lase urme.Fa o bobina din 10-16 spire de cupru, de 2mm, cu diametrul de 5-6 cm (este bun un fir izolat, obtinut ptin "belirea" unui prelungitor banal), apoi incarca in curent continuu (220-240v) un condensator (sau mai multi in paralel) de 100-200 microfarad/400 volt (gasesti in sursele de alimentare in comutatie), apoi condensatorul incarcat, conecteaza-l la bobina, asezand in prealabil pe bobina o foaie de hartie si placa video.Nu ramane nici o urma, si se duc dracu integratele, chipsetul video, memoriile, etc.

Mare atentie sa nu te curentezi, si sa tii cont ca tensiunea de la priza este curent alternativ, trebuie redresata, caci daca incerci sa incarci la priza un condensator electrolitic, acesta poate exploda.

In cazul in care incerci sa prajesti placa video prin supraincalzire, aceasta va prezenta urme vizibile.

Daca iti crapa ventilatoarele de pe ea si se supraincalzeste?

@ringo95 ai incercat?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu te doare nici pe tine-n cur, pune mana si lucreaza ca sa-ti cumperi o placa noua, sau poate vrei sa-mi explici diferenta dintre tine si un tigan care fura din buzunare.

A?a-i românul, vorbe?te despre capra vecinului f?r? s? gândeasc? un pic. Dac? eu a? fi vrut s? fac asta îmi ?tiam riscurile ?i poate mi le asumam. Ce crezi c? sunt a?a incult ?i f?când acest lucru cred c? totul e legal ?i poate face oricine?

Eu dac? am întrebat, a?tept un r?spuns pe m?sur? dac? se poate, iar dac? nu, atunci nu am nevoie de avertiz?rile altora. Bineîn?eles c? te-ai b?gat ca "musca în curul calului" ?i chiar dac? ai auzit pentru prima oar? de mine aici ai s?rit cu comentariile în necuno?tin?? de cauz?, deci spre curiozitatea ta lucrez, nu voi spune nici salariul c? apoi vei zice c? m? laud, iar întrebarea mea era strict pentru c? nu mi s-a p?rut ok s? cump?r o plac? video la 1.500 RON acum ceva timp ?i dup? pu?in timp s? ajung? la 800 RON dar nu mai bine c? s-a defectat de la sine?

Mul?umesc celor care mi-au r?spuns ?i chiar dac? nu mai este o rezolvare pentru mine v-a fi pentru cei din viitor. Salut b?ie?i ?i la mul?i ani !!!

OFF: dac? ?ara ne tot fur? pe fiecare prin taxe ?i impozite nu m-a? sfii s? o fur ?i eu.

Link to comment
Share on other sites

Din OC nu prea creapa, au protectie la driveru de la nvidia... cum e ceva in neregula cum crash....

Si daca creapa din OC ... e cel mai usor de depistat - creapa vrm-ul

Daca distrugi o componenta... ei incearca sa ti-o inlocuiasca si nu primesti in nici un caz refondare.

Tre sa ataci direct GPU-ul.

Din statica nu iti da si nici din magnet.

Am mai p??it odat? cu o plac? video dup? 6 luni au ap?rut artefacte ?i chiar dac? cea veche se ieftenise cu 500 RON în o lun? am mai pus eu 300 RON ?i am luat aceast? plac? video GTX 570. (cea veche era 1250, s-a ieftenit la 800 dup? 6 luni iar la defet mi-au socotit-o tot la 1250).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...