Jump to content
thewhiterabbit

Bine v-am gasit

Recommended Posts

Seara buna internautilor,

Dupa cum regulile comunitatii cer o prezentare, aceasta e a mea.

Ce pot oferi?

Expertiza in dezvoltare web si software (lucrez ca programator), incepand de la aplicatii mobile, pana la produse software scalabile.

Pot sa-mi dau cu parerea in "matters of security".

Ce doresc sa obtin?

Nimic. Vreau doar sa am cu cine vorbi despre lucrurile pe care le plac.

O seara buna va doresc.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@salut ...

@ "incepand de la aplicatii mobile" cu ce framework lucrezi ? ....android sdk sau alte balarii ...daca esti pe android sdk dami un prv ca vreau sa te intreb ceva

Nu am lucrat pe Android niciodata. Am inceput cu Obj-C pentru iOS dupa care am migrat pe Titanium (check it) si l-am vazut cum a crescut de-a lungul anilor. Titanium mi-a permis sa practic dezvoltarea multi-platform, dar desi am avut optiunea de a lansa aplicatii pe Android nu am facut-o pentru ca piata nu mi s-a parut niciodata un real potential.

Link to comment
Share on other sites

ms, m-ai lamurit bustean...

sa zicem ca am o pagina php cu un cod js in ea, ce fac ca sa o convertesc in aplicatie de mobil? m-am uitat pe acolo da nu am inteles nimic... (tine cont ca nu stiu decat limbaje web nu stiu c/c++ sau altceva)

Daca te gandesti ca iti iei aplicatia web si o trantesti intr-un programel care o face mobila, esti departe.

Intr-adevar Titanium are suport pentru aplicatii hibride unde imparti sa spunem GUI-ul in web complet (care ruleaza intr-un webview) si backend-ul. In punctul asta deja ai renuntat la orice vis ai fi avut de a scoate o aplicatie care se comporta nativ.

Ce ar trebui sa faci?

Rescrie aplicatia in Titanium (vezi cu ce se mananca pe appcelerator, urmareste niste video-uri pe youtube).

Daca vrei in schimb sa lansezi o aplicatie desktop si te incapatanezi sa folosesti PHP, poti sa il impachetezi cu Titanium sau sa faci ce au facut si altii pana acum: Creating Applications with Titanium and PHP

Quickstart in Titanium: Titanium 3.X - Appcelerator Docs

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...