Jump to content
UnUser

Vreau sa merg la sala.

Recommended Posts

6 Luni fara nimic;Dupa bagi niste carnitina si aia' e.

Nu prea le am cu mezo-endo sau endo. Sunt ecto si dieta o am diferita de ceea ce ar trebuii tu sa ai,

Renunta la dulciuri/etc dar nu renunta la carbo ( de preferat din paste , orez etc si nu din paine - contine GLUTEN foarte mult)

Nu te axa pe proteine, un endo ar trebuii sa se axeze pe dieta si pe odihna de dupa.As prioritiza amino-acizii peste proteine.

Nu copia antrenamentul nimanui , alterneaza timp de cateva saptamani exercitii si antrenamente diferite si vezi care dintre ele ti se potrivesc. Nu trebuie sa continui acelasi antrenament ani de zile, trebuie sa le alternezi la aproximativ 3 -4 saptamani pentru a nu-ti plafona muschii prin rutina respectiva.

Cel mai important lucru e odihna, daca nu ai cel putin 8 ore de somn as spune ca te duci degeaba ( stai linistit , nu e asa).

PS: Poti citi aici ( si nu numai) cat vrei, nu te ajuta prea mult . Du-te si o sa vezi ca totul vine de la sine

Link to comment
Share on other sites

Referitor la suplimente parerea mea e ca mai bine mananci mai sanatos, ceea ce mancam de sute de ani pentru ca organismul nostru e obisnuit cu asa ceva (cam greu cu atata poluare) Cred ca suplimentele trebuie luate numai cand se urmareste performanta pentru ca nu le poti lua dupa ureche.Iti pot face mai mult rau decat bine.Trebuie sa stii cand, ce , cat si cum sa le iei.Proteinele le gasesti usor in diferite alimente.Ceea ce ziceai tu tine mai mult de aminoacizi.Problema e legata de cantitatea lor.Multi intrec masura cu shake-urile proteice sau cu batoanele proteice.Corpul poate asimila doar o anumita cantitate, restul este aruncat in wc..Am vazut ca majoritatea produselor au aspartan , acesulfat de potasiu care sunt indulcitori artificiali si nu prea sunt recomandati.In locul energizantelor si batoanelor proteice facute industrial si pentru profit poti lua de exemplu miere( ca si energizant) si polen( ca si supliment proteic).Un alt exemplu este creatina.Multi cumpara creatina , se umfla repede si dupa ce se lasa de sala se micsoreaza dinou(un anumit regres este normal dar diferenta este foarte mare)Creatina din cate stiu contine creatinina care se gaseste in carnea rosie.

Daca urmaresti un stil de viata sanatos eu as zice sa eviti suplimentele pentru ca toate le poti inlocui cu ceva normal.Trebuie sa ai timp , bani si dispozitia necesara sa te informezi.Cam greu cu timpul si dispozitia..

Cred ca putem sa o tinem asa pana maine.Eu i-am oferit o directie de urmat daca e curios.E un forum de securitate si nu vreau sa mai dezbat aiurea subiectul asta pentru ca nu e locul pentru asa ceva.Are si syntax dreptate dar trebuie sa stii ce urmaresti si ce vrei.Daca mai e ceva de zis mai bine continuam pe privat.Cine are vreo nelamurire si crede ca il pot ajuta poate sa imi trimita pe privat un mesaj

PS: seboo a cuprins esentialul :))

Link to comment
Share on other sites

Off-Topic:

Cred c? face?i abera?ii cu faptul c? n-ai voie s? m?nânci o pizza sau alt? mâncare fast-food dac? î?i cere stomacul, probabil sunte?i exper?i în asta dar eu pot s? spun c? pe parcursul verii f?ceam acas? sal? (ca la ?ar?), pe urm? mergeam la o scald? ?i nu aveam deloc probleme cu s?n?tatea sau cu burta, eram perfect s?n?tos chiar dac? îmi f?ceam poftele cu tot felul de bun?t??i culinare.

On-Topic:

UnUser, dac? exagerezi ?i nu gânde?ti pentru tine o s-o dai în bar? r?u de tot - mai ales cu s?n?tatea. Sfatul meu este s? NU te duci acum la sal?, mai ales dac? nu ai f?cut efort de mult timp, ia-o u?or, alearg? în aer liber pentru c? ai nevoie de aer curat ca s?-?i cure?i corpul de bacerii ?i plm, ?tiu, e mult mai s?n?tos ?i mult mai bine pentru organism chiar dac? nu sl?be?ti automat. Conteaz? c? e frig? nu, îmbrac?-te gros ca s? transpiri sau în fâ? ?i te-ai scos, f? exerci?ii de baz? cum f?ce-ai ?i la ?coal? înainte, iar pe urm? progreseaz? ?i insist? pe ele în timp ce alergi.

UnUser, înainte mânânc? cât sim?i c? î?i pic? bine (nu ca porcu) ?i ia-?i si o sticl? de ap? (cum ?i-au mai spus ?i al?ii) ?i evit? fast-food, o mâncare bun? de mama/bunica sau iubit?/nevast? e cea mai s?n?toas? mâncare (în opinia mea). De ce ai avea nevoie s?-?i iei batoane ?i tot felul de prostii de care nu e?ti sigur, ?i care la rândul lor î?i supraîncarc? organismul, doar pentru simplul fapt "c? vrei s? sl?be?ti"? Eu nu cred c? ai avea ?i în plus nimic nu e universal,

suntem diferi?i iar alea (tot în opinia mea) nu pot fi folositoare pentru omul de rând, cel pu?in nu pentru to?i. Nu suntem robo?i ?i nu putem func?iona artificial, cel pu?in nu s?n?tos.

UnUser, tu vrei s? dai jos burta, ai so dai, stai lini?tit, dar nu cred c? trebuie s? mergi la sal? doar pentru asta ?i ?i-o spun a?a ca unui prieten; de ce s? miro?i b??inile altora, cheltui banii pe degeaba sau s? î?i consumi energia doar pentru c? vrei s? dai jos burta ? Po?i s? faci asta mult mai elegant ?i mult mai odihnitor pentru corpul t?u.

// Probabil ave?i/ai s? m? critici dar mie îmi place clasicul ?i dac? sunt alternative s?n?toase ?i care m? fac s? m? simt mai comod nu cred c? ar trebui s? merg la sal? doar ca s? sl?besc din burt?.

?i ca concluzie ?i recomandare pentru tine ar fi: du-te la sal?, vezi cum te sim?i iar a 2-a zi du-te ?i alearg?, iar, din nou, vezi cum te sim?i ?i alege pentru tine, trage o concuzie ?i ia câte pu?in din toate; ai s? sim?i c? aerul curat î?i va prinde mult mai bine ?i cheful de via?? ?i exerci?ii va fi mai sporit. Nu f? sal? doar de fi?e, doar ca s? spui c? mergi la cea mai bun? sal?.

În concluzie f? ce crezi tu de cuviin?? c?-?i place, eu ?i-am spus-o din perspectiva unia (eu) care tr?ie?te ?i la ?ar? dar ?i la ora?. - Întotdeauna exist? o dilem? între cei de la ora? ?i cei de la ?ar? ?i m? refer, desigur, la trai ?i la stilul/modul de via??.

P.S1 ?i or??enii sunt tot ??rani, dar mai moderni.

P.S2 Îmbin? utilul cu pl?cutul.

Edited by Aripipevant
Multe greșeli de ortografie.
Link to comment
Share on other sites

salut totusi eu sunt de acord ca trebuie sa schimbi antrenamentele dupa o luna ca se obisnuesc muschii si daca esti un endo totusi carbohidrati trebuie de consumat doar ca sigur ca carbohidrati sanatosi spre exmplu orez (in cantitati mici ca contine mult amido ) paste,kinoa ... si proteine sigur ca sunt important si totusi nu uitati de grasimi nesaturate precum avocado ,peste,cascaval .....

  • Haha 1
  • Sad 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, BrandonC said:

salut totusi eu sunt de acord ca trebuie sa schimbi antrenamentele dupa o luna ca se obisnuesc muschii si daca esti un endo totusi carbohidrati trebuie de consumat doar ca sigur ca carbohidrati sanatosi spre exmplu orez (in cantitati mici ca contine mult amido ) paste,kinoa ... si proteine sigur ca sunt important si totusi nu uitati de grasimi nesaturate precum avocado ,peste,cascaval .....

1. tu ai vazut din ce an este ultimul post?

2. esti total pe langa subiect

3. inainte sa dai sfaturi legate de sala DOCUMENTEAZA-TE!

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...