Jump to content
Guest Kovalski

Cum sa te ascunzi eficient.

Recommended Posts

@ps-axl vezi Home

Incep sa apara calculatoarele cuantice.

Quantum computer - Wikipedia, the free encyclopedia

Cica vor putea sa rezolve RSA-uri/hash-uri/cryptanaliza/etc in timp polinomial.

Din pacate nu. Sunt foarte putini algoritmi care ar putea fi implementati in quantum computing:

Quantum algorithm - Wikipedia, the free encyclopedia

Exista numeroase ASIC-uri specializate in hash cracking.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu. Sunt foarte putini algoritmi care ar putea fi implementati in quantum computing:

Quantum algorithm - Wikipedia, the free encyclopedia

Exista numeroase ASIC-uri specializate in hash cracking.

Noi tipuri de hash-uri apar mereu din ce in ce mai greu de rezolvat, dar ASIC-urile au o limita matematica si fizica la cat de repede pot opera, pe cand hash-urile pot fi augumentate in complexitate aproape la infinit .... heck ... poti face sha512 x 100, sau sa adaugi salt, sau alte chestii ....

Nu cred ca s-ar compara un ASIC cu un algoritm cuantic ce ruleaza pe un calculator cuantic ...

"Integer factorization is believed to be computationally infeasible with an ordinary computer for large integers if they are the product of few prime numbers (e.g., products of two 300-digit primes).[12] By comparison, a quantum computer could efficiently solve this problem using Shor's algorithm to find its factors. This ability would allow a quantum computer to decrypt many of the cryptographic systems in use today, in the sense that there would be a polynomial time (in the number of digits of the integer) algorithm for solving the problem. In particular, most of the popular public key ciphers are based on the difficulty of factoring integers or the discrete logarithm problem, which can both be solved by Shor's algorithm. In particular the RSA, Diffie-Hellman, and Elliptic curve Diffie-Hellman algorithms could be broken. These are used to protect secure Web pages, encrypted email, and many other types of data. Breaking these would have significant ramifications for electronic privacy and security."

Si nu exista inca algoritme cuantice pt. hashcracking probabil pentru ca nu s-au concentrat matematicienii inca pe asa ceva, dar nu pare ceva SF ...

In fine ... am impresia ca o iau pe aratura .... :D

Edited by Cryo
Link to comment
Share on other sites

Eu asi mai adauga :

1. Formatare hard

2. Dupa instalare sistemului de operare instalezi Deep freeze pe toate partitile hardului . Recomand sa nu instalati nimic inainte de a instala Deep freeze . Iar dupa aceasta instalezi programe .....Asa dupa fiecare restart de pc nu va pute ramane nicio dovada (mult mai sigur decat o scanare si stergerea urmelor )

Link to comment
Share on other sites

Multumim frumos AXL pentru acest tutorial extrem de complex.

Sper doar sa ramana in fruncea listei ca tot omu sa vada cum sa faca sa nu fie prins din prima..macar a 5..6ea oara atunci cand se lacomeste.

PS:

Legat de lista de VPN care o ai postata acolo..Private Internet Access este poate chiar primul inaintea lui BT guard..dar si locul 2 este bun.

Pentru useri:

Evitati cat se poate de mult HMA(hide my ass VPN).

Ei tin logs si chiar colaboreaza cu autoritatile zilnic.(mentalitatea lor este ca,cu cat ajuta mai mult garda cu atat o sa fie mai bine vazuti de cumparatori.)

Link to comment
Share on other sites

Acolo sunt mai multe, insa el a spus ca se indreapta spre altceva in tutorial, adica alt VPN.

Eu iti recomand Private Internet Access.

Nu tine logs si are si protectie 100% pentru deconectare.(Cade serverul VPN ti se inchide instant conexiunea de internet.)

Multe VPN sustin ca au aceasta protectie,dar de fapt nu e asa.Am invatat asta pe propria piele.

vpn3.jpg

vpn4.jpg

Link to comment
Share on other sites

NU e mai ok un wifi public pentru ca exista riscul unui MITM attack (man in the middle). S-a raspuns in pagina anterioara deja la aceasta intrebare. Citeste toate posturile inainte sa postezi intrebari ;)

Salut! Am ceva intrebari legate de punctul D de mai sus.

Eu locuiesc in USA si deci se schimba datele problemei cat de cat.

1)Cand alimentez contul de WMZ nu sunt sigur cum sa procedez.

Aici nu sunt tonomate din alea cum ai descris.

Dar pot cumpara un "prepaid Visa/MC/Discover card" direct din orice magazin cu cash, si il pot folosi ca sa incarc contul?

Credeti ca ar merge asa?

2)Telefon mobil: n-am de unde sa cumpar la mana a doua. Deci nu ramane decat nou din magazin care nu e scump, undeva la un $15, dar va avea nr de USA. Credeti ca e ok?

De asemenea, daca credeti ca metodele astea nu ar merge in USA si aveti un guide specific pt USA in romaneste sau engleza mi-ar prinde bine. Toate care le gasesc sunt vechi de cativa ani si nu mai sunt relevante situatiei de fata.Majoritatea se axeaza pe proxyuri si proxy chains care nu sunt mare lucru, parerea mea.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Problema cu telefonul se poate rezolva si folosind numere de telefon disponibile pe net. Cauta dupa "Receive SMS online"

Link to comment
Share on other sites

Eu asi mai adauga :

1. Formatare hard

2. Dupa instalare sistemului de operare instalezi Deep freeze pe toate partitile hardului . Recomand sa nu instalati nimic inainte de a instala Deep freeze . Iar dupa aceasta instalezi programe .....Asa dupa fiecare restart de pc nu va pute ramane nicio dovada (mult mai sigur decat o scanare si stergerea urmelor )

Ce riscuri ar fi daca am face toata tarasenia intr-o masina virtuala?

Link to comment
Share on other sites

Salut,voua va merge sa va mai ascundeti IP ul cu AOL 8.0 setat pe Home Network?La mine nu mai merge,am incercat pe 2 calc diferite cu win xp,dupa ce se logheaza nu mai am acces la internet.Am incercat sa fac alt screen name dar nu ma lasa,imi zice ca "sorry we had a problem while checking this username" orice user as pune cat mai alambicat sa nu cumva sa existe altul la fel.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...