Jump to content
io.kent

Ce inseamna pentru voi prietenia ?!

Recommended Posts

Am citit de multe ori in mesaje, prin chat, si asa mai departe, cutarescu e prietenul lu "x" dar intrebarea mea este ce se intelege si ce inseamna prietenia pentru voi, eu personal vad prietenia ca un lucru extrem de valoros, probabil din cauza singuratatii.

Ce inseamna prietenie adevarata? Nu se stie. Nimeni nu a ajuns vreodata la aceasta performanta. Mai ales in zilele noastre cand prietenia este calcata in picioare si manjita de noroi de parca ar fi un covoras de la intrare. Prin asta vreti sa spuneti ca tineti la cineva? In niciun caz.

Intr-o prietenie dai tot ce ai din tine. Este oare atat de greu sa fii sincer, sa respecti, sa iubesti, sa ai incredere? Nu cred. Dar sa le primesti? Pun pariu ca deja astepti. Dar tu oferi exact ceea ce primesti?

PRIETENIA este ca o aripa imateriala fiindca pur si simplu este purtata de adierea vantului pana in cele mai intunecate colturi si uitata pentru eternitate. De ce? Fiindca nu mai stim sa apreciem. Nu mai stim sa iubim. Cedam presiunilor. Nu avem incredere. Vrem sa ne razbunam. Si cu ce folos? Sa ajungi in carje fara nimeni pe lume si sa iti plangi de mila ca de ce nu ai facut aia, aia, aia la timpul lor? Asta e solutia?

NU! Invatati sa fiti prieteni adevarati! Sa riscati. Sa va asumati riscuri. Sa iubiti. Sa ajutati. Sa ii bucurati pe cei din jurul vostru cu toate ca in interior totul se prabuseste ca o casa la un cutremur de 8 grade. Sa aveti incredere. Sa daruiti. Cum mereu am auzit: prietenia este UN SUFLET in doua trupuri. Puteti urma exemplul acesta?

Edit/ rog un admin sa mute postul la cos! Am postat in categorie gresita..

Sorry!

Edited by io.kent
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prietenia?Sa nu judeci fara sa asculti toate partile implicate, sa nu dispari cand prietenul da de greu, si viceversa, sa asculti si sa fi ascultat, sa nu judeci, si sa nu fi judecat, sa sfatuiesti, atunci cand simti ca e cazul, chiar daca prietenul nu crede asta, si viceversa, smd.

Pe scurt prietenia ar trebui sa fie o relatie de reciprocitate in care ambele parti primesc si dau in cam aceeasi cantitate.

Vazusem un clip in care spunea despre cele 3 tipuri de prietenii existente. Simbiotice, parazite si inca un tip dar nu mi-l mai aduc aminte ....

Link to comment
Share on other sites

Consider un prieten acea persoana care are aceleasi afinitati cu mine, ne intelegem reciproc, ne respectam, ne ascultam unul pe altul ofurile fara sa judecam, ne ajutam la nevoie fara sa cerem ceva in schimb, facem impreuna activitati care ne plac la amandoi (sport, bere, etc). Intr-un cuvant, un prieten e acea persoana pe care te poti baza cand dai de necaz, cu care te poti intelege fara sa te judece (chiar daca stii ca ai gresit), cu care te poti distra si cu care poti pierde timpul fara sa regreti.

Unii confunda prietenia cu amicitia, sau prietenia cu ajutorul, sau prietenia cu iubirea (cand celalalt e de sex opus), altii profita de prietenii lor (relatia nu e reciproca, doar 1 din ei il considera pe celalalt prieten), altii confunda camaraderia cu prietenia (nu rezista in timp)

Prietenia adevarata e rara, rezista trecerii timpului si distantei (ramai prieten cu cineva chiar daca il vezi 1 data la 10 ani sau chiar daca il vezi zilnic si te "certi"/discutii in contradictoriu pe diferite teme, fiecare impunandu-si parerea.

Link to comment
Share on other sites

Un subect care chiar îmi place. Pentru mine prietenia este un sentiment care î?i mai taie din griji, care te apas? mai pu?in, care te las? s? gânde?ti liber f?r? s? fi jignit ?i care te face s? sim?i c? exi?ti indiferent de felul în care ar??i sau resursele monetare pe care le ai. Eu unulcred cu? este o diferen?? foarte mare între un prieten (Persoan? fizic?) ?i prietenie (un sim? ?i/sau sentiment).

De asemnea ”prieten„ poate fii definit în dou? p?r?i. Un prieten, o persoan? cu care discu?i de obicei ?i îl vezi mai des cunoscut ?i sub termenul de amic. ?i un prieten apropriat/adev?rat este acea persoan? pe care tu te bazezi, care te ascult? ?i care te în?elege, care î?i este aproape indiferent de situa?ie ?i care î?i este aproape atât la greu cât ?i atunci când î?i este u?or.

Link to comment
Share on other sites

In ziua de azi nu prea mai exista prieteni adevarati.Mai devreme sau mai tarziu te va trada,chiar daca tu crezi ca e cel mai bun prieten al tau...

PS: Dupa 15 ani de prietenie,am copilarit,am mers impreuna la femei,am mers impreuna la munca,ne-am ajutat mereu cand unu a dat de necaz si culmea dupa toate asta mi-a futut o teapa de 2000 de euro...True fucking story :).

Edited by MazaBoY
Link to comment
Share on other sites

Un prieten adevarat e ala care nu se supara daca-i fut femeia si isi face alta prietena la cel mult 1 luna .

Pe cei care si-au facut prietene noi la mai mult de o luna nu i-am mai considerat prieteni pentru ca incepuse sa fie plictisitor si se largise si subiectul care ne alimenta prietenia .

Link to comment
Share on other sites

Un prieten adevarat e ala care nu se supara daca-i fut femeia si isi face alta prietena la cel mult 1 luna .

Pe cei care si-au facut prietene noi la mai mult de o luna nu i-am mai considerat prieteni pentru ca incepuse sa fie plictisitor si se largise si subiectul care ne alimenta prietenia .

Si daca el iti fute femeia te superi sau nu? :D

Link to comment
Share on other sites

Daca o prietenie incepe sa atarne de bani, baga-ti p**a in ea prietenie.

Am sute de prieteni, m-am saturat de ligusitori, falsi, profitori, micinosi, tradatori, zgarciti, fricosi, laudarosi, prieteni care vor sa fii cum vor ei sa fii. Am 3 prieteni in care am incredere(dar nu maxima) si aia sunt prietenii din copilarie + cativa membri din familie. In rest ii f** pe toti in c*r la prima ocazie.

Nu exista prieteni adevarati, si daca exista, acela e 1 dintr-un 1.000.000

Mai degraba de ajuta un necunoscut decat un "prieten".

ps: cei mai buni prieteni, ti-s parintii, doar ei iti vor binele.

Nu in toate cazurile "cei mai buni prieteni, ti-s parintii", stiu destule cazuri in care parintii mai mult ii strica(parinti care se inteleg cu alcoolul mai bine decat cu proprii copii) si au noroc de fratii din straintate care-l sustin sa-si termine studiile in tara

Edited by jetus
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...