Jump to content
AlMalalah

Oare noi, cei de rand, mai avem intimitate sau si PC-urile noastre sunt urmarite ?

Recommended Posts

Niciun calculator nu mai este in siguranta. Americanii pot spiona si calculatorele care nu sunt conectate la Internet

61430342.jpg

Este un fapt binecunoscut ca Agetia Nationala americana de Securitate (NSA) intercepteaza livrarile de calculatoare, pentru a le atasa componente de spionaj. Acum, Agentia poate spiona si cele 100.000 de calculatoare care nu sunt conectate la Internet.

Un articol aparut in New York Times sustine ca NSA a folosit o noua tehnologie, numit Quantum, incepand cu anul 2008. tehnologia foloseste un unde radio ascunse, care pot fi transmise de circuite integrate minuscule sau de dispozitive USB inserate pe ascuns in calculatoare.

Datele sunt transmise catre o statie de retransmisie, ce se poate afla la cativa kilometri distanta.

Aceasta tehnologie nu este utilizata pe teritoriul Americii, ci este folosita pentru supravegherea hackerilor chinezi si rusi, a cartelurilor mexicane, institutiilor europene sau a teroristilor.

Tehnologia a fost folosita in Iran, pentru a descoperi secretele uzinei de imbogatire a Uraniului, de la Natanz, inainte de dezvoltarea virusului Stuxnet.

Tehnologia a rezolvat problema accesului in calculatoare izolate si protejate. Este nevoie de interventia fizica a unui agent sau a unui colaborator, dar acest neajuns nu a fost o problema pana acum.

Niciun calculator nu mai este in siguranta. Americanii pot spiona si calculatorele care nu sunt conectate la Internet

Link to comment
Share on other sites

Va dati seama ca daca e asa si cumva toate calculatoarele din intreaga lume "sufera" de problema asta atunci se explica de ce cele mai multe inventii/descoperiri sunt facute de americani. (Microcipul transmite americanilor rezultatul muncii tale.) Asta ca poporul american sa detina suprematia si controlul peste celelalte popoare cu tehnologia de care dispune, fie ea chiar si inventata de altii.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca la un momentdat vor reusi americanii sa controleze totul , si prin a controla vreau sa spun a spiona si a folosi propriile tale greseli impotriva ta (o sa se recurga la santaj) aveti grija ce faceti si cat faceti la calculator , tehnologia avanseaza iar noi inca nu stim totul !

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ?tiu de ce vorbesc americanii de spionaj ?i securitate când zilnic sunt victimele ”hackerilor„. Muie NSA.

Nu este vorba de asta Cifre , este vorba ca poti sa fii tu cel mai tare hacker din lume , dar daca vor sa te prinda te prinde imediat , cei de la NSA vor decat sa ia atitudine impotriva hackerilor

dar ei au uitat ca :

(Cel care este expert in securitate , inainte a fost hacker.)

opinia mea este ca celor de pe RST: Muie NSA !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Discutia deviaza de la subiectul topicului si eu cred ca poti da deface-uri la site-uri de un leu jumate pana nu mai poti ca nu te cauta nici dracu, americanii urmaresc Iranul si celelalte puteri nucleare ale lumii. Ei cauta teroristi nu spammeri si Havij-ari

Am inteles ideia asta , dar baietii de la NSA totusi nu au sa spuna totul , de ce crezi ca au facut publica aceasta informatie ?

1) Au gasit ceva mai nou , mai ingenios

2) Ne face pe noi sa stam in garda in partea opusa sa ne loveasca din spate

3) Oricine doreste sa aiba controlul total a lumii

Ei incearca marea cu degetul

Link to comment
Share on other sites

Stiri marca protv yoda voyo etc :)), am intrat pe articol si cand am vazut sursa inainte sa dau click exact la asta m-am gandit :)) daca e de pe protv sau yoda arunc pc-ul pe geam,

Ar fi imposibil ca ghita ciobanul sa isi cumpere PC si sa nu il conecteze la internet si americanul sa aibe acces la pozele lui cu stana de la JINA :))MSL_landing_1.jpg

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca e imposibil sa procesezi asa multe date. Eu spun ca nu au tehnologia inca sa ne spioneze actual cum se speculeaza. Oricat de noua ar fi tehnologia, ganditi-va atatia oameni care stiu foarte bine hardware/electronica, credeti ca nu ar fi descoperit acel cip despre care se zvoneste sau undele radio? Informatiile astea sunt 'scapate' in presa ca experiment social sa vada cum reactioneaza publicul. Au ei in spate un plan/lege si cand lumea e pregatita o sa-l lanseze. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Haide s? o lu?m logic... americanii sunt pro?ti...

Au nevoie de instruc?iuni ca s? deschid? o doz? de cola...

cum pula mea s? ai instruc?iuni la microunde "nu b?ga animale"... precum fusese o chestie de genu, un b?rbat din SUA, dupa ce a sp?lat o pisic?, a pus-o în microunde pentru a o usca, iar aceasta.... a murit, el a dat în judecat? firma de microunde ?i a câ?tigat, deoarece nu scria în termenii de folosire.

B?itanii au nevoie de instruc?iuni ?i s? foloseasc? un m5, începând de la toate armamentele cu "M" fiind de proprietate/produc?ie americana cu tot cu drepturi etc (vorbind în cuno?tin?? de cauz?)

?i chiar mul?umesc pentru acest reply, de mult a?teptat... eram chiar disperat s? m? iau de niste idio?i care nu ar avea ce face f?r? ni?te reguli de folosire sau instruc?iuni, plm...

P?cat de ceea ce au realizat ?i mare p?cat pentru Românii no?trii care au plecat la ei pentru a îi "ridica", datorit? cuno?tin?elor noastre, sub jurisdi?ia SUA pentru a sc?pa de închisoare, doar pentru niste banu?i în plus datorit? faptelor comise in "RO"... cu toate c? vorbesc în necunoa?tere de cauz? în aceast? ultim? afirma?ie.

Ceea ce înseamn? la ei medic, îi medic, daca colegul t?u din Afganistan zace lâng? tine pe jumate mort, el îi spune "take up a little bit more, the medic will come right away"... da dute*n via?a ta, în loc s?-l aju?i tu îi dai o replic? de genu... ?i îmi cer scuze pentru cei care au ceva împotriva reply-ului meu, dar cele precizate anterior... sunt reale, existente ?i înc? se practic?. :)

Poate ?i ura fa?? de statul lor ?i-a f?cut efectul (merit ban ?!) :)

LE: ON: Americanii au nevoie de noi, de oricare alt stat care stie, care are cap si care il utilizeaza pentru a putea avansa :) (aici referindu-ma la spionaj/armamente perfectionate etc) si tot timpul va profita de avantajul care il detin... pana cand vor ajunge in cap, sa nu uitam o mica precizare pe care putin o stiu; in afara, referindu-ma la tara anterior precizata, o elita de 700 americani/others este verificata la 3 zile de 2/3 Rusi, explicatie ?!

Edited by p3tru
Link to comment
Share on other sites

Se spioneaza intradevar.Mai ales NSA ul, dar noi nu prezentam un real pericol.Adica nu avem 1000 t de barili de petrol sau de cocaina.Suntem prea mici pentru interesele internationale stati linisititi.Cei care patrund intr un server de la NSA cel mai mult isi v or lua amenda sau isi v or primi bonus pentru acest lucru.Sunt interese foarte mari, deci stati linistititi cand scanati un server guvernamental sau folositi ssh criptat.Oricum toate mesajele de acest fel trec printr un filtru de la NSA si nu numai , si sunt verificate pentru un potential "pericol".

Link to comment
Share on other sites

Haide s? o lu?m logic... americanii sunt pro?ti...

Americanii sunt de fapt pe un intreg continent. Populatia lor e in jur de 316,438,601, fara a pune la socoteala si emigrantii ilegal. Logic ca au multi prosti pentru ca ei sunt sute de milioane. Daca urmaresti stirile o sa vezi ca zilnic e un bou de prin Vaslui care isi baga un ciocan in cur si ramane cu el blocat inauntru, sau vreo proasta din Bucuresti care intra in cada cu laptopul bagat in priza si moare electrocutata. Raportat la numarul de locuitori sunt cu mult peste noi si la capitolul minti luminate pentru ca, procentual vorbind, la ei sunt mai multi oameni care au urmat o scoala, pe cand la noi sunt analfabeti si semi analfabeti la greu. La ei exista universitati unde se fac studii si descoperiri care au schimbat in bine viata intregii planete, la noi in facultate daca nu dai bani (spaga) pe cd-ul profesorului ramai cu restante oricat de bine ai invata. La ei exista burse consistente si oferte de munca de cand esti in liceu, la noi si cu bursa si fara bursa tot vai de capul tau ajungi dupa ce termini scoala. Pe langa toate astea populatia lor este mixta. Sunt corcituri si emigranti din toata lumea. Beneficiaza de toate culturile de pe pamant in tara lor si au de unde invata o gramada de chestii, de la gastronomie si pana la cercetare in aeronautica spatiala. Au si ei doua bube mari, mexicanii si negrii care stau in ghetouri, dar ii poti evita mutandu-te in cartierele rezidentiale din afara metropolelor. Nu sunt prosti si iti garantez ca au mai mult bun simt si spirit antreprenorial legal decat cacaciosii din Europa de Est. Inclusiv Rusia :)

Link to comment
Share on other sites

Americanii sunt de fapt pe un intreg continent. Populatia lor e in jur de 316,438,601, fara a pune la socoteala si emigrantii ilegal. Logic ca au multi prosti pentru ca ei sunt sute de milioane. Daca urmaresti stirile o sa vezi ca zilnic e un bou de prin Vaslui care isi baga un ciocan in cur si ramane cu el blocat inauntru, sau vreo proasta din Bucuresti care intra in cada cu laptopul bagat in priza si moare electrocutata. Raportat la numarul de locuitori sunt cu mult peste noi si la capitolul minti luminate pentru ca, procentual vorbind, la ei sunt mai multi oameni care au urmat o scoala, pe cand la noi sunt analfabeti si semi analfabeti la greu. La ei exista universitati unde se fac studii si descoperiri care au schimbat in bine viata intregii planete, la noi in facultate daca nu dai bani (spaga) pe cd-ul profesorului ramai cu restante oricat de bine ai invata. La ei exista burse consistente si oferte de munca de cand esti in liceu, la noi si cu bursa si fara bursa tot vai de capul tau ajungi dupa ce termini scoala. Pe langa toate astea populatia lor este mixta. Sunt corcituri si emigranti din toata lumea. Beneficiaza de toate culturile de pe pamant in tara lor si au de unde invata o gramada de chestii, de la gastronomie si pana la cercetare in aeronautica spatiala. Au si ei doua bube mari, mexicanii si negrii care stau in ghetouri, dar ii poti evita mutandu-te in cartierele rezidentiale din afara metropolelor. Nu sunt prosti si iti garantez ca au mai mult bun simt si spirit antreprenorial legal decat cacaciosii din Europa de Est. Inclusiv Rusia :)

Stiu ca fiecare are dreptul la opinie , dar inclin sa cred ca erai beat cand ai scris asta .Pai toate studiile denota ca americanii sunt printre persoanele cu cel mai mic iq din lume .Ce vorbesti tu acolo despre companii

se intampla din cauza imigrantilor . Aia din Usa si fara scoala si isi gasesc locuri de munca bine platite .Si cu salariile de acolo si 1$ cat costa un burger nu o sa faca foame niciodata. De ce crezi ca ´´smecherii´´ cu licitatii fac numai in USA ? Sunt cei mai multi acolo care daca le arati o surpriza de la guma turbo cu un ´69 Tornado e in stare sa iti trimita 20.000 $ ca tu sa ii trimiti masina .

Ontopic : Am citit si eu stirea asta , nu mi se pare deloc ciudat .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...