Jump to content
tudor13mn13

Facebook - Securitate slaba.:|

Recommended Posts

Salut RST!

Recent am descoperit ca cei de la fb au o securitate foarte foarte slaba.

Deci daca vreti sa luati acces pe un cont:

1. Delogati-va de pe contul vostru

2. FOLOSITI UN PROXY

3. Pune-ti email-ul victimei (emailul acela de la facebook gen : nume.nume.01@facebook.com)

4. Pune-ti o parola random

5. O sa va arate "Parola gresita blablabla" , o poza cu 'victima' si numele.

6. Da-ti sus acolo forgot password

7. O sa va intrebe daca sa va trimita un email pe emailul contului , sau un sms pe telefon.

Apasati pe "Nu am acces la acestea" . O sa va intrebe de un e-mail care aveti acces.

Aici vine partea putin mai grea.Faceti un cont yahoo (de preferat cu numele victimei) , si il puneti acolo.

O sa primiti un e-mail cu un link unde sa schimbati parola , etc.

DONE!

Am descoperit singur aceasta metoda.

Dar cred ca mai este si pe alte forumuri.

P.S: Daca nu cunoasteti 'victima' , este mai dificil deoarece o sa va puna sa raspundeti la o intrebare (de exemplu unde sta)

Se mai poate sa va dea niste poze , si sa va puna sa ziceti cine sunt persoanele din poze.

Cum ziceam trebuie sa cunosti victima.

Un like/reply de multumire nu strica!;)

Edited by tudor13mn13
Link to comment
Share on other sites

Nu e tocmai ceva nou, dar nu e de ajuns pentru a schimba parola.

Am incercat si eu acum ceva timp pe contul unei prietene si am reusit sa obtin acces identificand 5 prieteni ai sai: am nimerit vreo 3 + vreo 2 pe care ii stiam. Altcineva ii schimbase parola prin aceeasi metoda si eu i-am recuperat contul.

Incercai si azi si dadui peste 2 optiuni:

1. Sa trimita un cod catre 3 persoane si sa obtii acele coduri

2. Raspuns la intrebarea de securitate

Poate merge in anumite conditii dar sansele sunt destul de mici.

Link to comment
Share on other sites

Merge doar daca ai pastrat cookies de autentificare de la acea persoana, de exemplu X vine la mine acasa si intra pe facebook pe contul lui, ulterior pot sa fac ceea ce zici, altfel ramai blocat la punctul 7.

Da. Daca vreti sa faceti teste pe alte conturi (decat al vostru), incercati dintr-un "Private window" sau dati "Clear cookies" inainte.

Link to comment
Share on other sites

Nu merge.

Te rug?m s? introduci o adres? de e-mail valid? sau un num?r de telefon valid.

Introdu o adres? de e-mail sau un num?r de telefon la care ?tii c? ai acces. Vom folosi aceast? adres? pentru a-?i trimite mesaje privind recuperarea contului.

Am facut si cont de yahoo asemanator cu victima.

Link to comment
Share on other sites

Uite, iti dau un exemplu, la mine eu am masuri suplimentare de siguranta, adica daca incerci sa te conectezi de pe un alt browser trebuie sa ai un cod, acel cod il poti primi prin sms + ca ma anunta prin sms daca cineva se conecteaza pe contul meu de pe un alt browser. Deci pentru unele conturi e fail.

Link to comment
Share on other sites

Merge, doar daca o faci cu cap...

+ inca o metoda: cand iti apare sa introduci adresa de e-mail, poti vedea de pe ce adresa a fost facut contul de facebook, daca e pe yahoo si acea persoana nu a intrat de x luni, a fost sters cu siguranta mail-ul, in concluzie, creezi altul exact la fel, iar astfel poti recupera :*

Link to comment
Share on other sites

Merge, doar daca o faci cu cap...

+ inca o metoda: cand iti apare sa introduci adresa de e-mail, poti vedea de pe ce adresa a fost facut contul de facebook, daca e pe yahoo si acea persoana nu a intrat de x luni, a fost sters cu siguranta mail-ul, in concluzie, creezi altul exact la fel, iar astfel poti recupera :*

Trimite-mi un link pentru resetarea parolei

g***********k@yahoo.com cum afli tu ce mail e acolo ?

Link to comment
Share on other sites

Trimite-mi un link pentru resetarea parolei

g***********k@yahoo.com cum afli tu ce mail e acolo ?

Merge, doar daca o faci cu cap...

Cauta, intereseaza-te, scrie-i numele pe goagal sa vezi ce a postat, pe unde, si poate si-a lasat si adresa pe undeva :)

Doar nu ai vrea sa iti dea totul in brate pe gratis si simplu... oleaca tot trebuie sa te chinui;

LE: Ulterior daca esti "gigi bulan" si vrei sa nu se mai poata loga niciodata pe facebook, faci urmatoarea chestie, intrii la numerele de telefon alocate contului de FB, le stergi pe toate, dezactivezi contul, cand persoana in cauza isi activeaza contul inapoi ii cere exclusiv cod prin SMS la nr de telefon "inexistent" si nu il mai poate accesa never.

Confirm? num?rul de telefon
Pentru a continua, te rug?m apas? pe link sau introdu codul trimis la . Astfel î?i vei confirma num?rul de telefon.
Trimite din nou SMS-ul de confirmare

daca observi: "codul trimis la ." <- non ce il numero ! avriii !

Sorry, a temporary error has occurred. Please try again in a little while.

Link to comment
Share on other sites

Mai e o chestie. Mi-am legat contul de FB cu nr. de telefon. Cand ma loghez pe FB introduc nr. de telefon si parola. Acest nr. de telefon Orange nu-l mai am, a expirat. In caz ca Orange da acest nr. de telefon altei persoane, aceea persoana imi poate schimba foarte simplu parola. Stiu ca am posibilitatea sa sterg acest nr. din contul FB dar deocamdata nu o fac.

Edited by adba
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...