Jump to content
SticKyWoX

Smart TV - cea mai buna alegere

Cea mai buna alegere?  

23 members have voted

  1. 1. Cea mai buna alegere?

    • Smart TV direct
    • Roku 3
    • Apple TV
    • Chromecast
    • Mini PC multimedia cu Android
    • Media player Philips
    • Media Player Sony
      0


Recommended Posts

SA NU CUMPERI LG!!!! NU AU CERTIFICAT PENTRU SUNET DTS !! Eu mi-am achizitionat pe 15 Dec. un smart Samsung Televizor Smart TV LED Full HD, 80 cm, SAMSUNG UE32F5500 | ALTEX de care sunt foarte multumit. Reda orice format de fisier mkv,avi,etc. Plus au certificat DTS iar filmele care au audio DTS merg. Ai multe optiuni la subtitrare atunci cand redai un film , inregistrare (daca ii atasezi un hard extern) , poti sa iti iei mouse si tastatura (eu am de la logitech mouse + tastatura wirelles ) si merg fara nici o problema. In smart hub se misca foarte bine, nu are lag-uri, videoclipurile pe youtube se vad foarte bine, deci intr-un cuvant sunt foarte multumit. Plus ca are suport CI+ Comunicate de presa , eu mi-a luat (se simte diferenta putin la canalele HD! si plus de asta nu mai stai cu aparte si 2 telecomenzi la tv)

Daca ai vre-o intrebare iti v-oi raspunde cu ce te pot ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai astepti cativa ani pana apare Ubuntu TV. Ai rabdare? Oricum Smart TV am si eu, si se misca oribil, dar reda filmele chiar si de pe youtube 1080P, 4K nu reda.
Oust eu nu am probleme cu al meu, dupa cum am zis nu-mi face figuri "gen sa se miste in reluare in Smart Hub" , singura aplicatie unde face figuri e aplicatia care a aparut a celor de la Antena (Antena Play) acolo se misca de tot ca****l , in rest, pe voyo, seenow,youtube,trilulilu, etc se misca foarte bine.
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o alegere mai buna acum samsungul postat de cosminkent, mersi frumos.

@passfig, imi place cubieboard ala, dar asta are performante mai mari, si e mai mic.

@Gecko, sincer m-ar incanta mai mult sa folosesc alte balarii pentru functiile de smart, fiindca peste cativa ani softul televizoarelor nu vor mai fi updatate, pe cand softul balariilor da. (gen roku 3/apple tv).

@acidripp, o sa-mi iau si de ala, dar trebuie sa-mi schimb tv-ul mai intai.

@Oust, ar fi o idee. Dar nu prea ma incanta faptul ca luna viitoare sigur voi arunca televizorul pe care-l am acum pe geam.

Mi-ar placea apple tv, dar e limitat rau de tot. De asemenea, Roku 3 mi s-ar parea cea mai buna alegere. Singura problema ar fi cu subtitrarile in romana. Nu sunt disponibile peste tot. Un tv cu android pe el ar fi super fain dupa parerea mea, si cred ca pana la urma imi iau un tv smart full hd de la samsung, si cand mai fac rost de bani imi iau si un mini pc pe android.

Mai astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Samsung ruleaza bre. LG si restul sunt niste chinezarii in comparatie cu cel mai ieftin model de Samsung Smart TV. Ia-ti si softul oficial All Share pt pc de la ei de pe site si o sa vezi filmele prin wi-fi (DLNA) lejer (mai putin cele 3d).

Sfat: du-te intr-un magazin de televizoare si fa comparatia dintre modele. O sa vezi diferenta dintre un LED Samsung si restul ;)

Link to comment
Share on other sites

Pai da, dar nu ai mufa de ethernet la el, nu poti sa torni internet in el cum fac eu si nici sa ii legi un hdd :)). Eu cubie-ul il folosesc ca server/home sharing/stream video pe tv. Dupa sesiune o sa pun pe Android splashtop si incerc sa ma joc pe calculator din sufragerie, sper sa nu mearga sacadat. Stiu ca mini PC-urile alea sunt mai puternice si daca te limitezi la partea de smart tv atunci eu zic ca unul dinala este perfect, desi sa sti ca, cubie-ul cu al sau dual core A20 a avut o singura data probleme cu un HD 1080p de vreo 20GB. Mie smart tv-urile mi se par o prostie, toate lucrurile tind sa devina aceeasi chestie: computere. Cu banii de pe un smartTV iti iei tv calumea, un miniPC si iti mai pui un tv si in bucatarie. Acum depinde de buget, comoditate si aspect (cubie-ul e bagat intr-o cutie de adidasi din care ies vreo 20 de fire, arata hilar). Btw, pe miniPC-uri poti sa instalezi cateva distributii de linux.

Link to comment
Share on other sites

Desi initial mi se pareau interesante SmartTV-urile au deveit aceeasi mizerie ca si cu telefoanele mobile.M-am uitat acum pe cubieboard si pare foarte misto.Personal as investi inttr-un model fain de cubie gen cubietruck - 2GB ram/8GB flash with wifi/bt – r0ckstore (cred ca ultimul)+ un TV neaparat cu panel IPS (nu TN sau VA)

Link to comment
Share on other sites

Cu inca 100 ron fata de varianta lui cosminkent si ai asta: HD ue32f6400 32 Televizor Samsung 3D LED UE32F6400 Full

la reducere si e 3D (boxele sunt mai slabe). Recomand dc-shop.ro pentru ca are preturi mai mici la orice. De asemenea, daca nu te intereseaza 3D, uita-te pe site-ul de care am amintit ca sigur ai sa gasesti varianta de pe altex mai ieftina.

Edit: Televizor 32 Samsung LED UE32F5500 ue32f5500awxxh Full HD

-100 ron. :)

Mersi tati! Fac toate eforturile necesare sa-l iau pe asta :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...