Jump to content
putoare

Un ungur idiot la Cluj

Recommended Posts

Fute-m-as in supa lui...ciocolom ma-ta!

Esti in Romania si stii romaneste, VORBESTE ROMANESTE!E retardat sa ai pretentia sa stiu eu ungureste ca esti tu bou-vagon incapatanat.Mars in pizdungaria!

Femeia aia stia sa se descurce in 3 limbi de circulatie + romana.Tu Batman!Propun sa se duca in Craiova sa ceara pe ungureste la baieti

http://www.youtube.com/watch?v=6fx40dFCFYg

Link to comment
Share on other sites

Ma, in istoria Clujului maghiarii au avut o contributie destul de importanta. Si e trist ca vanzatoarea/vanzatorul nu a stiut sa ii raspunda in maghiara. In Cluj este la fel de important sa stii maghiara la fel ca si engleza.

Da nu e trist sa merg in Cluj sau in Miercurea Ciuc si sa ma intrebe panarama tumefiata de vanzatoare ce doresc in ungureste ? E ROMANIA dude, da-l in cacat de ungur nasol. Maghiara nu e limba internationala. Daca ungurul ala cordit cerea in engleza, ar fi fost servit mai repede.

Nu e important deloc. Suntem in Romania si vorbim limba nationala. Daca nu le convine ceva, e granita deschisa.

Si da, se numeste CLUJ, nu Kolozsvari.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Dupa 6 ani de de Cluj va pot zice ca nu mi s-a adresat nimeni in ungureste intr-o societate comerciala (fie magazin ori altceva).

Probabil "le-as fi dansat dintii". Si cei cu care am avut contact stiu ca tara in care se traieste este Romania, limba oficiala romana si au de ales pt conducere gunoaie romanesti.

Probleme urate sunt in Tg Mures si mai ales in Ciuc.

Link to comment
Share on other sites

Dupa 6 ani de de Cluj va pot zice ca nu mi s-a adresat nimeni in ungureste intr-o societate comerciala (fie magazin ori altceva).

Probabil "le-as fi dansat dintii". Si cei cu care am avut contact stiu ca tara in care se traieste este Romania, limba oficiala romana si au de ales pt conducere gunoaie romanesti.

Probleme urate sunt in Tg Mures si mai ales in Ciuc.

In Tg Mures raportul e de cam 50/50 intre unguri si romana.

In judetul Covasna, respectiv Sfantul Gheorghe, rata de unguri e cea mai mare din tara.

Link to comment
Share on other sites

In instoria Romaniei,au avut o foarte mare contributie hunii,slavii,rusii,turcii.....dinozaurii...:)) .Asta nu inseamna ca limbile lor au devenit sport national,ca au avut nu stiu ce contributie la Dex-ul Romaniei.

Nu-s patriot,chiar deloc,dar l-as astepta la Constanta pe unguru` ala.Daca nu cere in romaneste paine,are dreptu` sa moara de foame.Nu cred ca-l opreste nimeni :)))

Link to comment
Share on other sites

Erau în?ele?i în a 2-a parte, doar s? pic?m noi de oameni na?pa.

Link to comment
Share on other sites

Ma, in istoria Clujului maghiarii au avut o contributie destul de importanta. Si e trist ca vanzatoarea/vanzatorul nu a stiut sa ii raspunda in maghiara. In Cluj este la fel de important sa stii maghiara la fel ca si engleza.

Da tu de unde ai copt-o asta? Nu stiu cum sa-ti explic, dar in peste 20 de ani de cand is io in Cluj, nu o fost nici un moment in care sa fi fost nevoit sa stiu maghiara. Important poate o fi prin Tg. Mures sau Sf. Gheorghe, da nu aici. Singurele chestii ce le stiu eu in ungureste is cateva injuraturi.

In orice magazin ai merge, sau in alte locuri publice, nu te intreaba nimeni ce doresti in ungureste. Bine, exceptie fac 2-3 localuri (gen Bulga) care se stie ca-s de maghiari, dar oricum, iti zic io ca si acolo poti comanda linistit in romaneste; atata ca se uita cam urat la tine, da-n rest nu-i nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Eu tot ce am inteles din primele minute ale videoclipului (ca atat imi permite timpul acum) este ca romanul poate sa se inteleaga cu orice om de pe planeta asta pentru ca e DESTEPT FRATE, e destept, se prinde imediat, ii pica fisa cam ce ar vrea respectivul. Frustrarea mea cea mare este ca, fiind din Iasi (unde cred ca se stie deja ca aici vin foarte multi studenti straini) am tot intalnit straini care imi cereau anumite indicatii intr-o limba romana foarte stalcita bai nene, si cu toate astea, nu doar eu ci si alti oameni am reusit cu succes sa il ajutam pe STRAIN. In schimb noi daca mergem in alta tara si stalcim limba lor nationala aia se uita la noi ca la sateliti.

Daca nu prea am coerenta in ceea ce am scris imi cer scuze, dar sunt pe fuga. Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Am fost in trecere prin Targul Mures de cateva ori. La magazinele care opream ma intrebau in ungureste prima data, apoi cand vedeau ca sunt roman ma intrebau in romaneste.

Stiu multe cazuri cand se vorbeste in ungureste in magazin si se fac discriminari. HUa secuime.

Parerea mea e ca ar trebuii sa te intrebe in romana si 'daca' esti ungur apoi sa inceapa in ungureste nu invers. Ei traiesc pe pamant romanesc deci ar trebuii sa ne respecte limba nationala si drepturile.

Link to comment
Share on other sites

Doamna a fost cumsecade si l-a servit pe gugustiucu ala.

Am trecut si eu printr-o situatie penibila acum cativa ani cand ma aflam la Miercurea Ciuc si fiind vara si cald afara, am oprit sa intru intr-un magazin sa-mi cumpar un suc rece. Eu vorbeam eu ma auzeam ca doamna nu intelegea sau nu voia sa-mi raspunda in romaneste. Asa ca am scos 5 lei din portofel si i-am pus pe tejghea apoi am mers cu tupeu la vitrina si am luat o sticla de suc desi..era ca in bancurile cu prosti. Coca cola suna la fel si in romaneste si in ungureste... In final mi-a dat restul si am plecat dezgustat de atitudinea ungurilor din romania care au impresia ca se afla in ungaria..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...