Jump to content
Raz0R99

Cum și cu ce să încep?

Recommended Posts

P?i, am 16 ani ?i vreau s?-mi schimb radical via?a, în sensul c? vreau s? m? apuc serios de proiectarea carierei mele ?i a vie?ii mele personale. Sunt la un colegiu de mate-info intensiv de prestigiu, adic? am idee despre ce înseamn? programare (am media 9 la info), m? descurc destul de bine cu englez? dar mai am de înv??at, tot timpul mai avem de înv??at. La ?coal? am f?cut ?i fac c++, acum sunt la tipurile de date omogene, în fine nu are importan?? dar poate v? ajut? s?-mi da?i un sfat mai corect.

Ei bine, a? vrea s? intru pe partea asta de web developer pentru c? aici se câ?tig?, da nu numai aici. M-am gândit c? dup? ce studiez c++ ?i c, s? m? apuc de java, asta fiind la programare. Pe partea de web developer încep cu html, html5, css, css3, jquery, php ?i ce mai e, le iau la rând în sensul ?sta ?i totodat? cu astea s? încep s? studiez ?i photoshop/ illustator.

Vreau s? men?ionez c? am citit toate topicurile de genul ?sta, cu ce s? încep ..., dar eu chiar am nevoie de ajutor ?i nu m-am l?murit în ce direc?ie s? o apuc în acest domeniu, deasemenea poate îmi pute?i da ni?te sfaturi, cum s? înv??, ce s? înv??, de ce s? înv?? ?i tot a?a.

V? mul?umesc c? a?i avut r?bdarea s? citi?i ?i a?tept r?spunsurile, vreau s? ?ti?i c? respect fiecare critic? constructiv? ?i v? mul?umesc tuturor celor ce a?i avut r?bdarea s? îmi r?spunde?i, mul?umesc anticipat.

Edited by Raz0R99
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca ai fi citit intr-adevar topicurile 'de acest gen' nu ne mai intrebai ' ce sa invat ? ' . Cred ca s-a mai vorbit despre asta de n-ori. Pentru inceput ai putea sa incepi sa cauti prin zecile de topicuri de acest gen de pe forum si in cazul in care intampini dificultati sa pui o intrebare pertinenta. Dupa cum am mai spus si altora, poti sa ai media 9 sau 10 la info, asta nu inseamna ca 'stii' cu adevarat info. Daca poti sa stergi un element dintr-o lista dublu-inlantuita in C/C++ nu inseamna ca esti un Guru.

Cum inveti ? Fiecare are propriul mod de a acumula cunostinte intr-un anumit domeniu. ca web designer...plm, cartea si practica. :) Daca zici ca esti la un colegiu de prestigiu, sunt convins ca iti poti da singur seama cum/ce sa inveti.

de ce s? înv?? ?i tot a?a
... Really ?! Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Testeaza mai multe tehnologii si alege ce iti place cel mai mult.

Faptul ca intrebi asta e un fel de tragere de timp pentru a nu te apuca de treaba chiar in momentul asta.

Bani se castiga in domeniul asta indiferent de tehnologia care o alegi dar trebuie sa iti si placa ce faci, altfel e un chin. Asa ca alege ceea ce-ti place. Daca nu stii ce-ti place, experimenteaza.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Asta cu "ce sa invet", "ce imi foloseste" foloseam atunci cand vroiam sa gasesc o scuza de a nu invata.

Esti pe un forum de IT deci se considera ca stii ceva despre cum merge treaba. Daca stii ce vrei sa faci pe viitor, pune mana si invata. Nimeni nu iti va da raspunsul pe care tu il vrei.

Vrei programare, du-te si ia carti de java, de c, de c++.

Vrei web, du-te si ia html, php, jquery.

Nimeni nu te va impinge de la spate.

btw: Daca vrei cu adevarat sa inveti ceva in domeniul IT, fie ca vrei programare, web orice, du-te vara la cineva care are o firma de asa ceva si roaga-l sa te puna la munca, chiar si pe gratis.

------------

Sa nu deschid un topic: carti in romana de programare hardware aveti careva? Orice carti. Am destule in engleza dar vreau sa citesc macar o carte in romana ca sa-mi fac junioratul ca sa zic asa in termeni si gandire:)

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Cum s-a scris si mai sus, degeaba iti zic 10 oameni de aici ceva, ca toti iti vor zice diferit. Fiecaruia ii place altceva pentru ca toti suntem oameni si nu exista 2 oameni la fel. Eu asa stiam..

Incepe sa te interesezi despre fiecare domeniu in parte din programare si vezi ce iti place mai mult, ce te atrage mai mult. Eu personal imi dau seama inca de pe la inceput despre un limbaj de programare ce imi place sau nu. Ori e foarte plictisitor ori te atrage ceva sa inveti mai mult.

Asadar pune mana pe treaba si nu mai astepta sa iti dea altii "primu' sut in cur" ca astepti pe timpul tau. Iar timpul in domeniul tehnologiei moderne costa foarte mult. Nu vezi ca evolueaza din ce in ce mai mult pe zi ce trece? Crezi ca daca pierzi pe aici timpul cautand raspunsul magic, te alegi cu ceva folositor pt timpul pierdut? NU!

Link to comment
Share on other sites

Eu ?i-a? recomanda s? î?i alegi o ni?? de care restul se feresc, din cauza gradului ridicat de dificultate sau alte considerente. Spre exemplu, assembly.

Dac? te faci un guru în a?a ceva, lumea e a ta, începând de la analiza malware, pân? la construc?ia procesoarelor, programarea microcontrollerelor + alte domenii de aplicabilitate.

S? nu vorbim ce bani frumo?i sco?i din a?a ceva. ;)

Bineîn?eles c? se pot g?si ?i alte chestii de fine?e în re?elistic?, sisteme wireless, electronic?, etc.

Totul e s? faci cu drag ?i cu pl?cere, altfel nu o s? sco?i rezultate de top, ca s? fie r?spl?tite financiar pe m?sur?.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...