Jump to content
CrisTany

Acceptare donatii.

Recommended Posts

Nu cred ca ai nevoie de nimic, Daca vrei sa iti faci o Fundatie Umanitara costa vro 2000 RON sau cel putin atat costa acum vro 3 ani,

Si apropo la noi in tara donatiile nu se impoziteaza, de unde crezi ca parlamentarii si partidele politice au banii :)

Zero... daca esti pe langa subiect... STAI ACASA. NU INDUCE UN EROARE.

Da, daca iti faci un site de tip donatii ai nevoie de un ong sau fundatie. In functie de capitalul(contributia) acumulata anual vei plai si taxe. Acestea pot ajunge pana la _16%. Si da, poti sa justifici in contrabilitate banii cheltuiti pentru ong, implicit poti face angajari ca la stat.

Plafonul minim pentru nivel exceded de venit(dupa care vin taxe) este de 60000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar vrea o persoana sa isi faca un website, unde se vor face donatii pentru diferite cauze (cancer, salvati pamantul etc etc etc..) e neaparat nevoie de infiintare organizatie non profit, umanitara ?
Daca luam in vedere faptul ca oamenii sunt convinsi sa doneze fara contract ? controleaza cineva unde merg banii dupa ?

Adica ... vrei sa faci un site pe care sub pretextul ca esti o organizatie serioasa ce ajuta oameni cu disabilitati, tu defapt vrei sa le iei banii. Sau ma rog, sa iti fie dati.

Imi place totusi ca ai formulat "Daca ar vrea o persoana ...".

Sa fim seriosi, noi stim ca este ideea ta. Mai jos putin ai schimbat placa:

Nu vreau sa fac o fundatie, de asta intreb, daca oamenii sunt convinsi sa doneze din propria initiativa, iar banii nu merg exact pe directia aia, controleaza cineva ?

Pai este si imoral si ilegal ce vrei tu sa faci. Eu cel putin cataloghez asta ca o frauda de doi lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...