Jump to content
cioLAN

Salutare!

Recommended Posts

Salut!

M? numesc Florin , am aproape 18 ani si m-am înregistrat pe forum datorit? faptului c? vreau s? înv?? câteva limbaje de programare ?i doresc s? ob?in câteva cuno?tin?e despre securitate web. Scopul meu in via?? este s? devin un programator destul de priceput (sau chiar mai mult decât destul).

Vreau s? devin programator din urm?toarele dou? motive :

  1. Primul motiv ar fi acela c? , aceast? 'meserie' (dac? o pot numi a?a) , m? atrage ?i sunt foarte pasionat de ea. Vreau s? înv?? s? fac site-uri de la 0 , aplica?ii web , ?i asa mai departe.
  2. Al doilea motiv ar fi acela c? , eu sunt la liceu, ?i sunt la un profil care nu îmi place deloc. (Cu riscul de a râde to?i de mine , spun ca profilul se nume?te "Tehnician in gastronomie" ;;) ) . ?i , eu nu m? v?d bucatar , nu m? pot baza pe asta în viitor. Deci vreau s? îmi fac o carier? ca ?i programator.

Deocamdat? nu cunosc nici un limbaj de programare, am început s? înv?? PHP si MySQL de pe uDemy.

Dac? ave?i s?-mi da?i câteva sfaturi, legate de ce limbaje de programare ar trebui sa înv?? , cum ar trebui s? le înv?? sau orice altceva v? rog s? nu ezita?i s? o face?i.

Multumesc. ?i bine v-am g?sit.

Edited by cioLAN
Link to comment
Share on other sites

[*] Al doi-lea motiv ar fi acela c? , eu sunt la liceu, ?i sunt la un profil care nu îmi place deloc. (Cu riscul de a râde to?i de mine , spun ca profilul se nume?te "Tehnician in gastronomie" ;;) ) .

?i , eu nu m? v?d bucatar , nu m? pot baza pe asta în viitor. Deci vreau s? îmi fac o carier? ca ?i programator.

Uite ca eu nu am facut un liceu de gastronomie sau astfel de cursuri, dar din pasiune pentru mancarea cu GUST BUN am invatat sa gatesc de la diverse emisiuni si de pe internet. Nu sunt un bucatar, dar stiu sa gatesc felurile de mancare care imi plac. Inainte sa fac asta nu vedeam nimic in gastronomie, nici nu stiam cum se prajeste un ou. Dar dupa ce am invatat anumite trucuri si retete mi-am dat seama ca exista totusi o legatura intre programare si bucatarie.

Legatura este ca unele programe(marea majoritate) in esenta lor sunt niste retete, si calculatorul le interpreteaza linie cu linie ca sa obtina un produs finit. Daca nu iti place sa gatesti nu cred ca vei ajunge tu un mare programator. Dar nu ma asculta pe mine, fa cum crezi poate eu ma insel de data asta. E bine ca ai inceput sa inveti ce te intereseaza sa faci, asta e cel mai important pas. Iti urez succes.

Link to comment
Share on other sites

[*] Al doi-lea motiv ar fi acela c? , eu sunt la liceu, ?i sunt la un profil care nu îmi place deloc. (Cu riscul de a râde to?i de mine , spun ca profilul se nume?te "Tehnician in gastronomie" ;;) ) . ?i , eu nu m? v?d bucatar , nu m? pot baza pe asta în viitor. Deci vreau s? îmi fac o carier? ca ?i programator.

Frate, iti multumim. Ne-ai facut seara fericita, si mie si colegilor de pe forum.

Vazand username-ul tau, chiar ma gandeam ca as manca o Varza cu Ciolan afumat. Eu sunt gurmand rau.

4d232c7b0acb0.jpg


if (file_exists("/home/bucatarie/ceaun")) {
include("/home/bucatarie/ceaun/varza-cu-ciolan");
}

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

"Al doi-lea motiv ar fi acela c? , eu sunt la liceu, ?i sunt la un profil care nu îmi place deloc. (Cu riscul de a râde to?i de mine , spun ca profilul se nume?te "Tehnician in gastronomie" ;;) ) . ?i , eu nu m? v?d bucatar , nu m? pot baza pe asta în viitor. Deci vreau s? îmi fac o carier? ca ?i programator."

Bine ai venit. Poate, in afara de programare, mai arunci un ochi si pe limba romana. Nu comentez prea mult dar mi-au scos ochii acel "al doi-lea".

PS: Bucataria, sau arta culinara(tehnologia gastronomica), nu se imbina chiar rau cu IT-ul. Daca nu se imbina... ai grija sa nu ajungi ca aelius. El, de fapt, e un "gurmand de carne". Arunca-i o leguma in farfurie si, probabil, ajungi tu pe post de Ciolan :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...