Jump to content
cosminkent

NSA spioneaza telefoane cu ajutorul jocului Angry Birds

Recommended Posts

Agen?ia american? NSA spioneaz? cu ajutorul Angry Birds. Mai bine spus, prin telefoanele mobile care au pe ele popularul joc cu p?s?rile furioase.

Un nou set de documente sustrase de Edward Snowden ?i publicate în pres? arat? c? spionii americani folosesc aplica?iile desc?rcate pe telefoanele mobile pentru a afla informa?ii despre posesorii lor.

Datele pe care le afl? agen?ii americani, prin aceste aplica?ii, sunt de la modelul telefonului ?i dimensiunea ecranului, pân? la detalii personale, precum vârst?, sex ?i locul în care se afl? de?in?torul aparatului.

Cantit??i masive de date sunt colectate cu ajutorul acestor aplica?ii. NSA a f?cut o prioritate din exploatarea telefoanelor mobile pentru ob?inerea de informa?ii ?i a cheltuit nu mai pu?in de un miliard de dolari în acest sens.

Sursa + video : NSA spioneaz? posesorii de telefoane mobile cu ajutorul jocului Angry Birds

Link to comment
Share on other sites

Plm, datele astea le afl? cand î?i creezi contul google play + nr de tel + amprenta vocal?, dac? ai folosit vreodata serviciile de cautare vocal?, sau ai vorbit pe mess, pe skype sau pe alte elea, + pozele cu moaca ta de pe fb + datele antopometrice, unde ai beut, ai m?ncat, ai schiat ?i ai dansat, ce ai futut, NSA ?tie tot ce spui prietenilor cat e?ti online!

În +, in func?ie de ceea ce cau?i, ce cite?ti i?i intocme?te ?i profilul psihologic, ba chiar ?tie si c?nd te doare ceva, ?i ce medicamente i?i cumperi (astea ori le iei online, ori cauti despre ele).

Articol de 2 lei, scris de retarda?ii de ziaristii pulii.

Link to comment
Share on other sites

I think the lesson is to trust nothing that hangs on the internet. It is not only that they can monitor any one, but it is also that they can modify any information anywhere. So it became very easy for the US to harm the economic competition. So how reliable is data that comes from the internet?

Link to comment
Share on other sites

Nu mai are rost sa mai spun acelasi lucru, dau quote din alt topic

Sa-mi bag pula numai ce nu fac astia, sunt disperati. Nu cred ca mai exista ceva in care boracimea de NSA sa nu fi bagat deja backdoor. A mai ramas sa puna backdoor pe varful pulii sa vada cati spermatozoizi ejaculez.

Privesc cu mila si cu neputinta cum NSA isi bate pula de toata lumea, de oricine si orice, fara ca sa poata interveni cineva.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Datele pe care le afl? agen?ii americani, prin aceste aplica?ii, sunt de la modelul telefonului ?i dimensiunea ecranului, pân? la detalii personale, precum vârst?, sex ?i locul în care se afl? de?in?torul aparatului.

Daca trimite datele in text-plain...

La fel face si magaria asta

ss-errorreport-dialog.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca guvernul american te vrea,esti gata.Te spioneaza si prin mancare,iti baga un cip in shaorma,pac ai mancat si ei sunt la zi cu orice informatie despre tine...

Chestia e ca astia vor sa ne domine.Baga pretextul cu "noi asiguram securitatea" sa mori tu ca binladen joaca Angry Birds ...

Link to comment
Share on other sites

daca tot spioneaza ei atata lumea si iau atatea date despre fiecare individ, unde le stocheaza? eu cred ca exageram, astea is date culese de catre developeri..e de inteles pt ca si noi am face/facem la fel dar nu cu interesul sa`i spionam

Edited by Bolovanus
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Eu zic ca era de asteptat avand invedere numarul mari de descarcari si popularitatea acestui joc...Insa se incalca un drept uman de seama, cel la viata privata si la intimitate. Nu stiu unde o sa se ajunga in felul asta.

Crezi ca pasa cuiva de viata privata si intimitate atunci cand vine vorba de asta ? NSA-ul nu tine cont de astfel de drepturi: "incalcarea dreptului uman". Ce vor sa faca,aia fac. Ei merg pe principiu' " Vezi dom'le, securitate nationala... it's a must ! ".

Link to comment
Share on other sites

Daca ar baga chip-uri in prezervative .... oare va stii marimea puli ?

E totusi o dimensiune minima pentru a determina lungimea/grosimea acesteia. In cazul tau, cred ca le trebuie tehnica speciala.

In cazul in care nu ati observat, aceasta categorie este "Stiri Securitate". Este in regula o gluma mica, dar deja vad ca unii se intind precum cancerul tiganesc peste Europa.

Hai ca-l inchidem ... pana nu va vede vreun moderator ramas fara cafea de dimineata :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...