Jump to content
Googutul

Baza de date cu motor de cautare intern

Recommended Posts

Salut. Am si eu un request. Nu stiu unde exact sa postez, dar am si eu nevoie de un fel de baza de date cu motor de cautare intern. Adica de ex. sa pun date (nume, informatii etc) si sa pot apoi sa dau la casuta aia de cautare si sa imi arate. Baza asta sau scruipturile vreau sa le urc pe site.m Cina ma poate ajuta va rog? Platesc daca e nevoie sau dau ceva la schimb..

P.S. Ca la siteuri, cand e o casuta si tu cauti acolo chestii si iti da, bazat pe taguri..

Link to comment
Share on other sites

1. treci pe la regulament : trebuia postat la cereri si trebuia sa ai peste 10 posturi sa poti face un request

2. nu exista " baza de date cu motor intern" cum nu exista nici cu "motor extern"

3. ce anume vrei sa returneze cautarea? ceva ce exista pe site-ul tau?

Edited by int21h.exe
Link to comment
Share on other sites

orice baza de date are "motor de cautare intern".

In general site-urile folosesc mysql, care accepta cautari de orice fel doresti tu. Doar tu hotarasti ce fel de date iti cauta si returneaza. Ceea ce vrei tu, este ca cineva sa iti faca o baza de date mysql si query-urile aferente pentru ce doresti tu sa faci cu site-ul. Asa ceva ori se plateste, ori inveti ce inseamna mysql si cum sa il folosesti.

Daca vrei sa experimentezi(presupunand ca esti pe windows) descarci xampp si pui mana si experimentezi cu designul bazelor de date si query-uri. aici si aici poti sa gasesti destule informatii care sa te ajute sa incepi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...