Jump to content
Guest Nemessis

Lectie de viata

Recommended Posts

Guest Nemessis

Acum aproximativ 7 ani era o moda noua in Romania, numita heroina. Nu conta daca erai bogat sau sarac, daca erai imbracat bine sau ieseai zilnic in aceleasi haine, oricine isi putea cumpara heroina cu doar 80-100 mii. Heroina te facea mult mai "cool", iti aducea noi prieteni, umblai in gasca de "tragatori" si toata ziua stateai drogat mort pentru ca marfa era din belsug si la preturi convenabile. Deja o parte din cartierul nostru se umpluse de drogati iar cealalta parte ramasese neatinsa.

Intr-o zi vine un bun prieten si imi spune "ba am tras azi heroina. Sa moara mama stii cum e?". Nu pot sa zic ca nu eram curios si dupa 2 zile de insistente ale prietenului meu am tras prima tigara cu "hero".

Sarind peste amanunte fara importanta ajungem la momentul in care deja de 1 luna devenise obisnuinta sa tragem cate 2 bile pe zi in 3 insi cati eram "pe felie".

Intr-o seara ma intalnesc cu un alt prieten caruia nu i-am zis pana atunci ca trag heroina. Cum l-am vazut i-am zis direct "coaie ne combinam la o bila?". Raspunsul lui a fost un simplu "hai". Si asa am ajuns sa trag si cu Marius.

Deja au trecut 2-3 luni. Banii de heroina se produceau dar parca ar fi fost si mai bine daca aveam sponsori sau oameni cu care sa ne combinam asa ca am inceput sa corupem alti prieteni, cunostinte, amici. Astfel am ajuns sa mai convingem inca 4-5 prieteni din cartier sa traga cu noi. Nu numai ca au tras dar cu ocazia asta reusisem si noi cei "vechi" cat si cei "noi" deja sa convingem majoritatea tovarasilor ca este misto sa tragi hero si sa stai cu creierii sparti toata ziua. Am ajuns intr-un timp record de aproximativ 4 luni sa transformam 60% din baietii din cartier in niste drogati. Misto realizare nu?

Ok, pana aici probabil ca jumatate din cei care au citit s-au lasat pagubasi si au trecut la un alt post legat de domeniul real al site-ului. Voi continua pentru cei care mai au rabdare sa citeasca.

In tampenia noastra am facut tot posibilul ca toti prietenii sa nu uite de droguri. Cand unul dintre ei zicea ca vrea sa se lase il cautam noi cu marfa si ii dadeam pe gratis ca sa "nu uite gustul". In felul asta cativa dintre prietenii nostri au ajuns la concluzia ca mai bine se injecteaza decat sa traga la tigara, folie sau pe nas.

A trecut un an. Deja am implinit un an jumate de cand am tras pentru prima oara.

Prietenul care m-a convins prima data sa trag are probleme acasa. Ai lui au aflat ca se drogheaza si nu il mai lasa sa iasa din casa. Din 2 in 2 zile ii mai bag eu cate o bila ca sa se faca "fresh". Totusi incep sa apara problemele si la mine. Dependenta psihica ma facea sa tremur cand nu aveam marfa, ajunsesem la 55 kg, aveam cearcane, eram drogatul tipic. Am zis ca ajunge. Deja prietenii trecusera la seringa si nu vroiam sa merg atat de departe. Joaca se transformase in dependenta iar dependenta nu putea aduce nimic bun.

M-am lasat. Prietenul cu care am tras prima data s-a lasat. Dupa cateva luni majoritatea s-au lasat si ei la randul lor. O parte din cei ramasi au ajuns rau. Unul dintre ei a ajuns la puscarie pentru 3 ani. Ceilalti furau ca sa faca rost de bani pentru marfa. 9 din 10 aveau hepatita C, lucru ce nu ii deranja foarte mult se pare. Continuau sa traga la aceeasi seringa fara probleme si chiar o dadeau si celor care nu se imbolnavisera. Vorba aia... marfa sa fie.

Plec in armata. Deja am si uitat ca am fost drogat. Viata mergea inainte, noul meu drog era deja internetul (fara de care nu cred ca m-as fi lasat vreodata de heroina). La doi ani dupa ce m-am intors din armata aud o veste bomba. Unul dintre cei 5 prieteni pe care i-am corupt sa traga si pe care tot timpul i-am facut sa revina printre noi drogatii s-a sinucis. Era cautat de garda pentru furt, isi pierduse prietena, isi pierduse prietenii. Lumea fugea de el pentru ca fura de la oricine si era doar un drogat in ochii lor. Asta e.

Sentiment de vina. Eu am fost cel care l-am corupt sa faca toate astea. Eu m-am lasat el nu. A murit. Sa-i fie tarana usoara. Doare dar... viata merge inainte. Se mai intampla.

Au trecut aproximativ 2 ani de la moartea prietenului meu. Multi l-au uitat si ne mai aduceam aminte de el doar cand povesteam despre vreo bataie din trecut sau cine stie ce tampenie.

Azi intru in casa. Suna telefonul. E un prieten comun de-al meu si al lui Marius (baiatul despre care v-am povestit la inceput). Eu: "Da ma zi ca nu mai am baterie". El: "coaie ai auzit ca a murit Marius?".

Lacrimi. Doi oameni. Doi prieteni pe care acum cativa ani i-am tinut langa mine si pe care i-am convins sa traga cat mai mult. Le-am zis dupa 1 an jumate sa se lase dar deja era prea tarziu. Efectele se observa chiar si dupa multi ani de zile. Marius a murit din cauza unui stop cardiac. Principalul vinovat: Heroina pe care nu a putut sa o lase. Maine ma voi duce la el la priveghi si in afara de a plange dupa inca un prieten nu am ce sa mai fac. Am facut niste greseli cand eram pustani si greselile astea ne vor urmari toata viata. Ei sunt morti, unii vor purta sentimentul de vina iar altii spun "da-l in sange, a mai murit un drogat. Mare paguba".

Morala: nu exista. Multi prieteni mi-au zis ca a fost vina lor ca nu s-au lasat la timp. Multi spun ca nu am de ce sa ma simt vinovat de ceva. Totusi eu i-am corupt prima data, am incurajat pana si copii de 12 ani sa traga, copii ce au ajuns dupa cativa ani la inchisoare. Intotdeauna o sa stau sa ma gandesc "si daca nu ii dadeam atunci sa traga?".

Tot ce am zis aici mi s-a intamplat exact cum am spus. Nu mai e caterinca. Nu mai tip la toti cretinii care pun intrebari idioate despre calculatoare. Va spun doar atat: nu conteaza ce varsta aveti. Nu conteaza ca ati facut ceva rau in urma cu cativa ani si va ganditi ca totul a trecut. Orice actiune are si o repercursiune. Orice tampenie va poate urmari o viata intreaga indiferent de varsta pe care o aveti. Invatati sa faceti diferenta intre distractie si nevoie. Una e sa tragi o tigara cu iarba odata pe luna si alta e sa devii dependent de un drog. Mai bine nu o faceti deloc. Chiar daca voi veti fi bine sanatosi ganditi-va ca ii puteti nenorocii pe altii. Unii dintre voi vor avea sentimentul de vinovatie iar altii nu. Daca nu invatati totusi din greselile voastre si mai ales ale celorlalti puteti avea de suferit o viata intreaga.

Ganditi-va ca ati citit gandurile unui om ce pana ieri spunea "drogati-va pana nu mai puteti ca e bine". Nu sunt un batran care nu are idee despre ce vorbeste sau o asociatie obscura ce imparte pliante pe strada.

Cam atat.

Nemessis

Link to comment
Share on other sites

sunt multe similaritati cu ceea ce fac eu.

este vorba de iarba, dar sunt similaritati.

adica fumez destul de rar, dar imi place sa ofer altora.

ca stiu ca vor, ca nu au de unde sa faca rost.

si daca eu am.. de ce nu ?

ma gandesc des daca depasesc masura, daca o sa am probleme in viitor... cred uneori ca e greu sa depasesc masura cu iarba. si pe urma ma gandesc: oare chiar faptul ca gandesc asa ma face sa trec peste o limita?

iarba nu este heroina, dar este gateway drug...

Link to comment
Share on other sites

Se intampla asta multora, dar foarte putini au curajul sa o recunoasca.

Da, povestea are doua finaluri, unul trist: acel baiat a murit, unul fericit: Nemessis a reusit sa se lase (felicitarile mele), iti trebuie multa putere si vointa sa faci asa ceva, e greu sa te lasi de fumat, nici nu ma gandesc la heroina.

Salut !

Link to comment
Share on other sites

nu mintii moubik....ca mie ai zis ca nu poti sa-mi trimiti...poti sa minti o lume intreaga, dar pe mine nu poti sa ma pacalesti :P

@vladutz: tu ce-ai patit? te-ai intoxicat cu prea mult laptic?

si acuma ontopic...in cadrul acestei intruniri a viciosilor anonimi vreau sa spun ca, tindeam sa ajung alcoolic, dar m-am lasat, iar acuma i'm living strong...sau ceva de genu

Link to comment
Share on other sites

E frumos totusi ca ai putut sa vorbesti pe forum despre asta...majoritatea dintre noi cei prezenti aici...au si ei probleme mai mari sau mai mici(de ex. eu merg frecvent la doctor, datorita unei raceli puternice (de acu 2 ani)...prob si eu ca nemesis as fi putut sa o evit, dar am fost prea incapatant...p.s...

mam trezit dimineata 23 feb 2005 cu febra mare si dificultati de respiratie...afara era frig si eu trebuia sa merg la scl...am mers la scl. mi sa facut rau, am venit acasa, am tratat raceala dar am facut complicatii si nu miam dat seama...si...acu trag ponoasele...dar totusi sunt mandru de mine pt. ca in acel an am fost internat in spital, cred ca si acasa am fost cu perfuzia cu medicamente...dar dupa 2 luni, dupa edem cerebral edmoidita, criza depresiva mixta si anxioasa...etc..suspect de meningita...am mers la scl si am terminat sem. premiu 3...si acu sa va zic o chestie mai :roll:

Eram la spital...si eram cam....nervos...si doc. ma intrebat ...tu ce faci in timpu tau liber, mergi in park, cu colegii ?si eu am zis ce park?avem park?

Sal si bafta tuturor, toti invatam din greseli...si app zicetimi bafta la capacitate , anul acesta

Link to comment
Share on other sites

pacat cu cei din zilele noastre...bine nici eu nu pot sa zic ca sunt trecut prin experiente sau ca sunt batran =/ dar ma intrebam mereu cum este sa te droghezi,am prieteni care o fac,si care m-au intrebat daca vreau,dar mereu am refuzat,acum imi dau seama ca am procedat corect.

Uneori chiar vroiam sa ofer altora care nu trageau,dar m-am abtinut de fiecare data.cam atat...

R.I.P Marius.

Trist dar adevarat.

Efectele se vor vedea mai tarziu. :X

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau de prietenii tai si imi pare bine ca ai reusit sa te lasi ....

Este un lucru dificil sa renunti la droguri ....sper sa nu mai incerci niciodata. Nu vreau sa fiu moralist acum dar este bine ca lucrurile sa fie facute cu masura ...indiferent de ce este vorba.

Sincer am gasit cateva persoane pe acest forum cu care mi-ar place sa stau de vorba despre viata ...si se pare ca multi din voi aveti ceva experienta de viata, ma bucur ca am gasit acesta comunitate si ca am ce invata de la voi toti.

R.I.P Marius

Bafta

Link to comment
Share on other sites

:shock: Felicitari pentru Nemessis ca a avut curaj sa scrie problema pe care o avut-o ,eu stau la 40 km de Olanda unde e tara drog-urilor sa zic asa,si merg foarte desc cam o data la doua saptamani in Amsterdam la discoteca,si vreau sa spun ca drog-uri sunt cu tona,mergi la "fetele ce le agheti in club" cu ele acasa,tevi de "iarba" si etc..pe masa,eu unu nu am problema cu drog-urile o tigara jumi-juma (tutun ,hash) din cand in cand dar in rest nimic mai mult,poate de net sunt dependent :roll: .Again chmod 777 Nemessis pentru post :wink: :arrow:

Link to comment
Share on other sites

Felicitari nemesis pentru ca te-ai lasat,nu oricine se poate lasa

Sper sa nu ajung sa ma droghez ,sper ca ratiunea sa fie mai presus decat curiozitatea.Eu acum sunt copil si ma gandesc sa nu am nici un vicu gen tigari ,droguri alcool etc .Pentru ca mi se pare stupid sa dau banii pe ceva care ma "ameteste"doar cateva luni si dupa aceea sa devin dependent.Si intr-un final poate chiar sa mor.

R.I.P Marius

Link to comment
Share on other sites

Sincer , este o lectie de viata pentru toti de pe forum , indiferent de varsta . Pe mine m-a marcat sincer povestea asta . Dar nu ma pot lasa de fumat (tigari) din cauza anturajului . Bravo Nemessis . Felicitarile mele . Iar pentru Marius Rest In Peace !

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns cam tarziu aici, dar nu prea tarziu sa te felicit, bravo neme ca teai lasat, cunosc cazuri foarte foarte multe si sincer bravo.

Nu trebuie neaparat sa te invinuiesti pe tine, nu a fost vina ta ca lai convins sa traga, oricine ar impartii o bucurie cu prietenii lui, fie ea in cazul asta heroina.

Felicitari ca ai reusit nemessis ;)

R.I.P amicului tau Marius

DROGURI O TEMA DESTULD E COMPLETA ..... in spania iarba e ceva obisnuit adik 80% din tineret a fumat vro data o tigara ;) sau fumeaza cand iese la o discoteca si tot asa ;)

In olanda iarba e mai vanduta si mai ieftina decat tigarile normale, se fumeaza la volan, la cafea... peste tot, deja ma ia cu dureri de cap cand simt mirosul...

Eu leam incercat pe toate pana la heroina, si nu recomand nici unul dintre ele, nu se merita.

Felicitri Neme, puternic caracter.

Condoleante prietenului tau Marius.

Link to comment
Share on other sites

Gata cu off...:P

Oare de ce presimt ca o sa iasa urat ... lemme think :D.

Ontopic: Sa te lasi de droguri e greu, dar nu imposibil. Tatal meu a fumat timp de 24 de ani, si totusi acum a reusit sa se lase (are vreo 6 luni de cand s-a lasat, cred), lucru din ce in ce mai des la oamenii din zilele astea, din fericire. Eu nu fumez si nu am pus/nu voi pune niciodata gura pe tigare (sau alt drog).

Link to comment
Share on other sites

R.I.P. Marius

Respect Nemessis

drogurile sunt o problema in viata de zi cu zi...tot mai multi dependenti=tot mai multi morti pe care nu ii plang decat parintii si prietenii...prietenii..tot aia cu care a tras cand era viu...si care inca mai trag si o s-o duca lafel ca saracu riposat...ce s faci daca nu se invata minte...acu serios no offense...da cand vezi pe unu ca moare ca sa drogat ca dementu si apoi tu continui sa tragi...e rahat...tre s ai putin creer... eu am o varsta frageda as putea spune...si am avut o problema cu un drog care nu pare foarte rau..tigari...bagam in mine ca dementu...cat ma tineau plamanii..apoi aveam crize..tuseam si ma durea de zicaei ca am un cutit in plaman...si apoi am vazut niste cazuri...tot cu tutun...oribile cazuri..ca in filme horror...si am incercat sa ma opresc...sincer nu mia fost greu..ma simteam mult mai bine...dar am avut nevoie de ceva care sami distraga atentia..si am gasit internetu...am devenit dependent de asta..da macar asta nu ucide :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...