Jump to content
kznamst

Taxe vamale DHL/UPS/FedEX China- Alibaba

Recommended Posts

Deci am gasit un distribuitor(firma) pe alibaba, ceasuri din china. Valoarea totala a coletului cu tot cu transport este aprox de 1000 lei. Intrebarea mea este: Ce taxe trebuie sa platesc la vama cand ajunge coletul? Am citit pe mai multe forumuri ceva despre Tva(24%) + taxe vamale. Dar tva-ul din ce? Din toata valoarea (adica 1000 lei sau doar costul produselor)? Si am inteles ca depinde si de ce fel de produse sunt(categori). Coletul vine prin DHL,dar m-ar interesa pretul si prin fedex sau ups, sau chiar posta(sau alte modalitati de transport). Poate sunt utilizatori care au mai cumparat din china si stiu cum se procedeaza, daca vor, sa posteze aici . Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Pregateste factura printata cu produsul.

Vei plati 24% din valoarea produsului de pe factura. Daca agentul vamal are suspiciuni ca e fake se va lua dupa valoare scrisa pe colet. Daca si asta pare a fi masluita, exista un mare tabel (wall of text - il gasisem pe net mai demult) cu preturile generale ale unor produse.

Deci vei plati 24% din una din valorile astea + 2.4lei ca ai avut onoarea sa discuti cu el.

P.S.: Mai am prieteni care cumpara foarte multe chestii si idiotii mai au unele taxe anti-dumping. Astea le aplica random (se uita la fata omului).

Bafta, 99% sanse sa platesti 24% din valoarea produsului de pe factura ta + 2.4lei.

Link to comment
Share on other sites

Am citit pe un forum mai devreme si zicea ceva de genu: Coletul ajunge la sediul DHL, dupa care te suna un angajat si te anunta cat trebuie sa platesti si toate lucrurile referitoare la taxe. Dupa care este trimis spre tine. Daca taxele nu depasesc 400 lei platesti la curierul care ti-l aduce, daca e mai mult platesti prin cont bancar. Inca nu am dat comanda, am vorbit cu distribuitor de mai multe ori si ne-am inteles, iar zilele trecute mi-a zis sa-i spun cand sa pregateasca coletul si sa-l trimita.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la escrocheria statului roman de a pune o taxa pe un produs care l-ai cumparat din banii tai din SUA.

Eu am firma afara si dau exemplul asta:

Comand din SUA x produs iar la adresa mea trec numele firmei:

MYFUCKINGCOMPANY LTD

ROmania, adresa, etc.

Vine DHL si-l aduce. Pe ce baza ma va taxa statul ? Eu am produsul cu factura pe firma iar firma nu este din Romania.

Cand vor zice de taxa, le voi da cu actele firmei peste nas. Simplu, beneficiarul produsului nu sunt eu. Este o companie din afara.

Ce ziceti ? Si da. Sunt interesat sa ocolesc fiecare nenorocita de taxa, atata timp cat statul nu-mi oferta ceva la schimb si nu imi spune in ce fel vor fi folositi banii.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Referitor la escrocheria statului roman de a pune o taxa pe un produs care l-ai cumparat din banii tai din SUA.

Eu am firma afara si dau exemplul asta:

Comand din SUA x produs iar la adresa mea trec numele firmei:

MYFUCKINGCOMPANY LTD

ROmania, adresa, etc.

Vine DHL si-l aduce. Pe ce baza ma va taxa statul ? Eu am produsul cu factura pe firma iar firma nu este din Romania.

Cand vor zice de taxa, le voi da cu actele firmei peste nas. Simplu, beneficiarul produsului nu sunt eu. Este o companie din afara.

Ce ziceti ?

Daca firma nu este din Romania, nu ar trebui sa iti aduca produsul la adresa firmei? (care nu este in Romania)

Link to comment
Share on other sites

Tot gasesc ei cumva sa te futa tex sa platesti tva-ul :)

Legat de import china eu iti recomand sa le cumpari si sa-i zici sa ti le trimita prin posta vamala,un coleg a comandat o tableta asa,si nu a platit tva,vama etc.. si eu am comandat din china cacaturi si niciodata nu am platit vama tva etc.. zilele astea trebuie sa-mi ajunga un telefon .. prin dhl :) sper sa nu platesc tva,vama etc :))

Link to comment
Share on other sites

Legat de import china eu iti recomand sa le cumpari si sa-i zici sa ti le trimita prin posta vamala si eu am comandat din china cacaturi si niciodata nu am platit vama tva

Faza e ca prin posta dureaza 1 luna si 1 saptamana.

Si la DHL, ei au sediu Vamal, deci platesti sigur taxele.

Asta am gasit pe Forum Softpedia:

Cu DHL sau UPS TVA-ul si vama nu sunt contracost, sunt incluse in costul transportului. Platesti catre statul roman.

Doar ca ei platesc pentru tine catre stat iar apoi tu platesti catre ei. Te contacteaza un angajat pentru toate detaliile legate de vamuire si primesti coletul acasa. Daca suma de plata nu e foarte mare (pana pe la 400 ron), poti opta sa platesti direct curierului la livrare. Daca suma e mai mare, poti plati prin banca sau la un birou DHL/UPS.

Ca persoana fizica, nu platesti nimic pentru colete de pana la 10 euro. Intre 10 si 150 euro nu platesti vama dar platesti TVA iar peste 150 euro platesti si TVA si vama (daca produsele au taxe vamale, ca nu toate au). Toate astea sunt valabile daca expeditorul este persoana juridica iar destinatarul persoana fizica.

Daca expeditorul si destinatarul sunt persoane fizice, beneficiezi de scutire la plata taxelor vamale si TVA-ului pentru valori de pana la 45 euro.

Edited by kznamst
Link to comment
Share on other sites

Pregateste factura printata cu produsul.

Vei plati 24% din valoarea produsului de pe factura. Daca agentul vamal are suspiciuni ca e fake se va lua dupa valoare scrisa pe colet. Daca si asta pare a fi masluita, exista un mare tabel (wall of text - il gasisem pe net mai demult) cu preturile generale ale unor produse.

Deci vei plati 24% din una din valorile astea + 2.4lei ca ai avut onoarea sa discuti cu el.

P.S.: Mai am prieteni care cumpara foarte multe chestii si idiotii mai au unele taxe anti-dumping. Astea le aplica random (se uita la fata omului).

Bafta, 99% sanse sa platesti 24% din valoarea produsului de pe factura ta + 2.4lei.

em, ai drepatate ce spui, dar eu am comandat mereu prin posta si la sectorul 2 nu mi-a cerut nimeni nimic in plus, nici nu au desfacut coletul sa se uite ... si am comandat si de 100 ron si de 2000 ron ,

la sectorul 6 e alta treaba, eu am prins un nene burtos care ma luat la intrebari pentru 10 ceasuri care faceau 90 RON, :)) am platit tv si ceva in plus, nu mai stiu exact cat ...

Link to comment
Share on other sites

In Brasov stau altfel lucrurile:

1. Am luat prin DHL = am platit TVA la sediul lor (l-am pus pe chinez sa treaca valoarea 45$, dar mai aveam alte chestii si a ajuns la 60$ => tva [totul de la 350$])

2. Prin EMS [express mail service] cost transport 30$, dar nu m-a intrebat nimeni ce e in pachet + ca vine cu el la usa.

3. Prin Mail Post, dureaza undeva la 30 de zile, jegosul de la oficiul postal vamal ti-ar lua si pielea [ pt o comanda de 400$ mi-a cerut spaga 100ron]

Concluzia? EMS, nimeni n-are treaba cu tine, nu te suna nimeni, nu intereseaza pe nimeni ce ai in pachet, iti vine pana la usa [ daca vrei ]

Link to comment
Share on other sites

daca comand oare vreo 10 telefoane cu ems nu platesc chiar nimic? nu cred..

cat timp dureaza cu ems sa-ti vina coletu?

nu te ia la intrebari daca ai coletu dracului o cutie mare :) ?

asta ma intrebam si eu, adica expeditorul nu pune nicio valoare cand trimite? In cazul in care se pierde coletul sa primeasca valoarea lui?

Link to comment
Share on other sites

daca comand oare vreo 10 telefoane cu ems nu platesc chiar nimic? nu cred..

cat timp dureaza cu ems sa-ti vina coletu?

nu te ia la intrebari daca ai coletu dracului o cutie mare :) ?

Am mai citit vreo 20 d epagini pe softpedia, si dupa am cautat despre EMS, face parte din posta romana , deci e aceiasi chestie ca si cum ai trimite prin Hong Kong post/ China Post, numai ca e mai rapida si costa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

cacat de taxe intr-o cacat de tara.

In celelelte state din europa nu ai asemenea taxe :)

Dau exemplu UK, poti sa-ti cumperi si un cacat ca nu te taxeaza :)

In Ro, la dhl daca nu le convine, te pune sa desfaci si coletul in fata lor .

Si ems are taxa, te cheama la oficiul postal sa platesti ;) si te ia un gigel cu 8 clase care iti povesteste`n luna si-n stele .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...