Jump to content
Renegade

Ce browser folositi ?

Recommended Posts

folosesc

firefox cu addonurile:

add n edit cookies - poti sa adaugi sau sa modifici cookieuri

downthemall - download manager

firebug - extraordinar cand este vorba de debugging in javascript

foxmarks - pt ca folosesc si acasa si pe laptop si la serviciu, imi trag cu mine toate bookmarkurile

greasemonkey - poti sa "enhance" unele pagini cu scripturi greasemonkey

hackbar

live http headers - monitorizeaza headerele http

modify headers - modifica headere

tamper data - modifica headere chiar inainte de a fi postate, foarte util

user agent switcher - daca vrei sa faci teste, smekerii

web developer - it's a must!

opera

si internet explorer, pentru ca sunt obligat sa folosesc rahatu asta :D

acasa folosesc addon-ul pentru firefox ieTAB.

la munca nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Parerile mele:

Opera e destul de depasit. E incet, incarca greu paginile, are probleme la redarea partilor grafice din pagini si multe alte probleme ce sunt de cand exista Opera. Nu il halesc.

Firefox mi se pare un cacat ce are succes datorita reclamei. Daca intreb 100 de utilizatori Firefox de ce folosesc acest browser raspunsul majoritatii va fi "este mai sigur din punct de vedere al securitatii". Foarte gresit, tinand cont ca Firefox a avut in ultimul an mult mai multe probleme decate IE6 iar exploiturile si bug-urile apar saptamanal. Eu personal prefer ca potentialele victime ale unui XSS sa foloseasca Firefox deoarece pur si simplu acesta sucks la capitolul securitate. Avantajul real al Firefox este optiunea de add-on. Atat. Iti poti personaliza browserul si gata. Securitatea... yak. Sucks. Ca add-on-uri pe care le folosesc in unele cazuri: add n edit cookies, live http headers, grease monkey, firebug.

IE6 e browserul pe care il prefer. Nu pastreaza sesiunile active cand deschid o noua pagina, bug-urile in mare parte au fost patchuite deja iar viteza de incarcare a paginilor este considerabil mai mare fata de Opera sau Firefox. Chiar si cand deschizi aplicatia Internet Explorer.exe aceasta ruleaza instantaneu spre deosebire de Firefox care nu se simte bine daca nu asteapta 3-4-5-6 secunde (in functie de caz).

IE7 nu am folosit inca mai mult de 5 minute.

AOL browser... oare de ce mai exista? E praf.

Link to comment
Share on other sites

Parerile mele:

Opera e destul de depasit. E incet, incarca greu paginile, are probleme la redarea partilor grafice din pagini si multe alte probleme ce sunt de cand exista Opera. Nu il halesc.

Firefox mi se pare un cacat ce are succes datorita reclamei. Daca intreb 100 de utilizatori Firefox de ce folosesc acest browser raspunsul majoritatii va fi "este mai sigur din punct de vedere al securitatii". Foarte gresit, tinand cont ca Firefox a avut in ultimul an mult mai multe probleme decate IE6 iar exploiturile si bug-urile apar saptamanal. Eu personal prefer ca potentialele victime ale unui XSS sa foloseasca Firefox deoarece pur si simplu acesta sucks la capitolul securitate. Avantajul real al Firefox este optiunea de add-on. Atat. Iti poti personaliza browserul si gata. Securitatea... yak. Sucks. Ca add-on-uri pe care le folosesc in unele cazuri: add n edit cookies, live http headers, grease monkey, firebug.

IE6 e browserul pe care il prefer. Nu pastreaza sesiunile active cand deschid o noua pagina, bug-urile in mare parte au fost patchuite deja iar viteza de incarcare a paginilor este considerabil mai mare fata de Opera sau Firefox. Chiar si cand deschizi aplicatia Internet Explorer.exe aceasta ruleaza instantaneu spre deosebire de Firefox care nu se simte bine daca nu asteapta 3-4-5-6 secunde (in functie de caz).

IE7 nu am folosit inca mai mult de 5 minute.

AOL browser... oare de ce mai exista? E praf.

Ok la faza cu Opera iti dau dreptate ca incarca greu paginiile si etc,opera il considera si eu ca e dezastros,dar firefox eu il folosesc,si hai sa iti spun cum sta treaba cu i.e 6:

1.Nu supporta XHtmlRequest

2.Unele pagini,care le vizualizezi cu un crawler,as da un exemplu dar nu vreau sa fac reclama,i.e 6 nu le vede nici i.e 7 am incercat eu asta,firefox le vede.

3.Sa nu mai zic de tampenia cu ActiveX (cred ca asa ii zice) care ii un magnet de virusi etc.

4.Nu suporta la pagini marime de 1024px,adica eu daca vreau sa fac un site sii fac un header de 1024 px,si pun margin 0 px; pe firefox merge lux,pe i.e nu merge,adica apare jos bara aia de scroll,pentru ca marimea maxima care o suporta ii de 980px.

5.Nu suporta rss,si rss-u ce il are i.e 7 iara nu imi place..

6.Sa nu mai vorbim ca nu stie ce ii aia transparenta la imagini.

Si multe altele,singurul avantaj ii ca:se incarca paginiile repede,si consuma mai putine resurse.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Am inceput sa folosesc si eu Safari pentru teste. Incarca paginile si imaginile mai repede ca orice browser pe care l-am intalnit. Il recomand pentru navigarea simpla pe www. Ad_Infinitum are dreptate. Chiar merge bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...