Jump to content
bubu2005

Reţeaua informatică a MAI, protejată de hackeri printr-un nou program

Recommended Posts

Departamentul de Informa?ii ?i Protec?ie Intern? (DIPI) are un nou program de ap?rare împotriva atacurilor cibernetice, care transmite imediat o alert? când re?eaua informatic? a MAI este atacat? de hackeri, dar ?i când angaja?i ai ministerului acceseaz? exagerat bazele de date.

Programul de ap?rare împotriva atacurilor cibernetice, achizi?ionat în cadrul unui proiect din cadrul Programului Opera?ional Dezvoltarea Capacit??ii Administrative 2007-2013, a fost implementat la nivelul tuturor structurilor Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

Potrivit unor oficiali din DIPI, programul de ap?rare împotriva atacurilor cibernetice era necesar, mai ales c?, în ultimii ani, au fost mai multe tentative ale unor hackeri, care au încercat s? acceseze bazele de date ale Ministerului Afacerilor Interne.

Un atac cunoscut opiniei publice a avut loc, în în septembrie 2012, aupra site-ului ISU Bucure?ti, care, pentru scurt timp, nu a putut fi accesat dup? ce a fost spart de hackeri tunisieni.

Noul program nu urm?re?te s? protejeze re?eaua informatic? a MAI doar fa?? de persoanele din exterior, ci ?i fa?? de propriii angaja?i.

"În cazul în care un cadru al ministerului acceseaz? în mod exagerat bazele de date, sistemul transmite imediat o alert?. Acest lucru este posibil pentru c? fiecare angajat MAI cu drept s? foloseasc? aceste baze de date are o parol? proprie ?i poate fi identificat cu u?urin??", au explicat, pentru MEDIAFAX, oficiali din minister.

Conform DIPI, pentru utilizarea acestui program au fost instrui?i 200 lucr?tori.

Demersul de ap?rare contra atacurilor cibernetice a fost realizat prin proiectul "Implementarea unui sistem de ap?rare cibernetic? la nivelul Ministerului Afacerilor Interne prin Departamentul Informa?ii ?i Protec?ie Intern? (CERT-INT)'", se precizeaz? într-un comunicat remis de DIPI.

Valoarea total? a proiectului s-a ridicat la 17.881.980 de lei, dintre care 15.199.683 de lei au fost achita?i din Fondul Social European, prin Programul Opera?ional Dezvoltarea Capacit??ii Administrative 2007-2013.

sursa: Re?eaua informatic? a MAI, protejat? de hackeri printr-un nou program | REALITATEA.MOBI

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
17 milioane de lei pentru un astfel de program... De ce statul plateste mereu sume exagerate pentru orice? Fie ca e vorba de programe, biserici, autostrazi sau scoli? Mi se pare hotie fata de noi, sunt prea multi bani.

Si ce faci tu? Ce fac eu? Ce facem noi? Citim si trecem mai departe. Atunci cand vom face cu adevarat ceva, cu siguranta nu vor mai fi astfel de cazuri. Eu daca as fi acolo sus si m-as vede cu banii la picioare, as fura cat pot. Sa traiasca 100 de generatii dupa mine si sa moara alte 1.000 Este firea omeneasca, cand da de bine ii place. Daca vor fi trasi de urechi sa traiasca si ei 5 ani ca altii care traiesc de pe o zi pe alta probabil, probabil, se va schimba ceva. Si eu daca as primi 1 leu doar sa-mi frec p*la, l-as primi cu bratele deschise.

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa obtin discursul neoficial al sefului DIPI la prezentarea acestui program:

Dragi colegi si pretini,astazi va prezint un program special creat de hackeri contra hackeri.Numele de cod al acestui program ultra secret este XGr72nobruteforce,respectiv denumirea populara "spaima havijarilor".El ieste atata de performant,incat nu depisteaza numai hackerii tunisieni,ci si pe cei de productie locala romanesti,ba mai mult,depisteaza si tovarasii tantalai de la MAI care uita parolale sau numele de conectare.Chiar daca programul e mititel,de doar 3 mb(apropo,nu trebuie sa invatati aceste detalii tehnice pe de rost),dar hackerul de la care l-am luat m-a asigurat ca ie foarte puternic,asa ca investitia de 50 de dolari e pe deplin justificata.Restul de bani pana la 17 milioane de lei ii vom folosi in instruirea a sute de angajati pt utilizarea acestui program si cheltuieli de protocol.
Link to comment
Share on other sites

17 milioane de lei pentru un astfel de program... De ce statul plateste mereu sume exagerate pentru orice? Fie ca e vorba de programe, biserici, autostrazi sau scoli? Mi se pare hotie fata de noi, sunt prea multi bani.

Cred ca sunt utilizatori aici pe forum care o faceau de 100x mai bine pentru nici macar 1% din suma. Sunt convins ca au facut o treaba de mantuiala si probabil ca patronul firmei de securitate este fratele/varului cuiva de la MAI .

Link to comment
Share on other sites

Acest lucru este posibil pentru c? fiecare angajat MAI cu drept s? foloseasc? aceste baze de date are o parol? proprie ?i poate fi identificat cu u?urin??

Si ce ne facem daca isi schimba parola? :)) Cred ca a vrut sa zica utilizator, dar pana la urma ce ma mai mira, omu' a motivat cheltuirea a aproape 4 milioane de euro cu un deface dat de hecarii tunisieni.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa pun pariu ca bietii din Tunis se vor plictisi si se vor intoarce sa vada cum a fost "mobilata" "noua casa"... Si nu stiu de ce, in continuarea ideii asteia, cand vor vede acei baieti mobila noua, cred ca cel putin unul din ei va avea un topor la el (a se citi havij) si va incerca sa faca IAR "mobila tandari" :)):P;)

Nu de alta, dar asa poate vedem si noi pe ce au dat banii oamenii care au derulat toata treaba. Pun pariu ca toate hartoagele povestii asteia urat mirositoare fiind protejate de nivelul de secretizare "strict secret de importanta deosebita" nu va putea sa isi bage nimeni nasul sa vada ce si cum. Iar cei care pot nu au interesul si nici voie ca daca o fac cine stie cine le da peste maini si le cad unghiile!

Edited by cybercop
Link to comment
Share on other sites

"Valoarea total? a proiectului s-a ridicat la 17.881.980 de lei, dintre care 15.199.683 de lei au fost achita?i din Fondul Social European"

Sa-i fut in inima. Sa ii futa cineva, sa le dea deface si sa faca toate datele publice. Sa-si bage programu' prin capu pulii si sa il scoata pe cur.

Ce firma a realizat acel program? De catre cine e condusa?

Link to comment
Share on other sites

"Valoarea total? a proiectului s-a ridicat la 17.881.980 de lei, dintre care 15.199.683 de lei au fost achita?i din Fondul Social European"

Sa-i fut in inima. Sa ii futa cineva, sa le dea deface si sa faca toate datele publice. Sa-si bage programu' prin capu pulii si sa il scoata pe cur.

Ce firma a realizat acel program? De catre cine e condusa?

Poate au primit "PRISM" . =)))))))))

Nu-mi prea vine sa cred, e doar o manipulare parerea mea!

Edited by blackboy[1337]
Link to comment
Share on other sites

"Valoarea total? a proiectului s-a ridicat la 17.881.980 de lei, dintre care 15.199.683 de lei au fost achita?i din Fondul Social European"

Sa-i fut in inima. Sa ii futa cineva, sa le dea deface si sa faca toate datele publice. Sa-si bage programu' prin capu pulii si sa il scoata pe cur.

Ce firma a realizat acel program? De catre cine e condusa?

- Nume proiect: Implementarea unui sistem de aparare cibernetica la nivelul Ministerului Administratiei si Internelor prin Directia Generala de Informatii si Protectie Interna (CERT-INT)

- Cod SMIS 32566

- Valoare totala: 17.881.980 LEI

- Tipul procedurii: Licitatie deschisa

- Criterii de atribuire: Pretul cel mai scazut

- Castigator: Kapsch SRL

--

Persoana de contact:

AndraCHESARU; ofi?er de pres?.

tel:021. 313.69.90

fax:021. 311.13.53;

mail:cabinet@dgipi.ro

web:www.dgipi.mai.gov.ro

Edited by Dr.Milf
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sp?lare de bani. La atâtea milioane de euro ar trebui m?car s? descurajeze script kizii s? nu mai dea cu scannerul în ele. Parc? v?d c? a fost implementat de o firm? care lucreaz? cu tehnologii Microsoft precum site-urile lor pu?cate, pe bani grei. Vrei securitate, treci pe open source ?i pl?te?ti pe lâng? hardware doar mâna de lucru ?i tot ie?i la mai pu?in de un sfert din cheltuieli.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma bucur ca se vehiculeaza astfel de sume in domeniul IT. La un astfel de nivel nu merge sa adopti solutii open source, e nevoie de licente, suport tehnic garantat, cod sursa necunoscut omului de rand... Stiu ca pretul este umflat cu cateva cifre, dar mai mananca si companiile IT o paine.

Mai e ceva: din suma aceea, Romania a platit doar 15%, restul sunt bani atrasi din fondurile UE. Fonduri pe care oricum nu suntem in stare sa le asimilam in totalitate.

Stiu ca astfel de sume sfideaza bunul simt, dar e nevoie de cat mai multe proiecte de acest gen (proiecte de kko, dar care sa coste enorm), ne impiedica sa fim vazuti ca o mana ieftina de lucru. Prefereati ca IT-ul sa aiba investitii ridicol de mari sau sa fim vazuti ca indienii si sa fim platiti cu 200 euro / luna?

Link to comment
Share on other sites

Eu ma bucur ca se vehiculeaza astfel de sume in domeniul IT. La un astfel de nivel nu merge sa adopti solutii open source, e nevoie de licente, suport tehnic garantat, cod sursa necunoscut omului de rand... Stiu ca pretul este umflat cu cateva cifre, dar mai mananca si companiile IT o paine.

Mai e ceva: din suma aceea, Romania a platit doar 15%, restul sunt bani atrasi din fondurile UE. Fonduri pe care oricum nu suntem in stare sa le asimilam in totalitate.

Stiu ca astfel de sume sfideaza bunul simt, dar e nevoie de cat mai multe proiecte de acest gen (proiecte de kko, dar care sa coste enorm), ne impiedica sa fim vazuti ca o mana ieftina de lucru. Prefereati ca IT-ul sa aiba investitii ridicol de mari sau sa fim vazuti ca indienii si sa fim platiti cu 200 euro / luna?

Aproape 18 milioane de lei e o suma mult prea mare. 15 milioane de lei au fost achitate de FSE, 2.5 milioane de lei din banii nostrii.

Si 2.5 milioane de lei e o suma imensa pentru un astfel de program. Sunt 25 de miliarde fratilor, din banii nostrii, si alte 152 de miliarde din fonduri europene. De banii astia cate scoli si cate spitale se construiau? (bine, maxim 1 ce-i drept la cat plateste statul pentru o astfel de institutie, care oricum lasa de dorit. Dar daca plateau sume corecte, construiau pe putin 5 scoli foarte dotate).

Link to comment
Share on other sites

Vad ca foarte multi zic ca din banii nostri, adica ai nostri ca persoane, dar oare cati chiar platesc impozite ?( unii chiar se laudau ca furau curent iar altii cautau sistem sa insele contoarul, deci bani nu se mai duc la stat, nu cerem bon fiscal, taxele nu se mai duc la stat si asa se nasc alte taxe, dar asta e alt punct de vedere .

Suma nu e mare daca sistemul este bine pus la punct, evident ca fiind licitatie si neprezentandu-se multi care sa fie in stare sa le satisfaca cerintele si etc .

Voi va ganditi doar la bani, dar eu sunt sigur ca sunt niste clauze f bine puse la punct in caz ca sistemul nu e asa bine pus la punct .

Au mai fost ceva cazuri in care s-a lucrat pt stat pe sume f mari apoi statul a dat firma in judecata pt daune si nerespectarea clauzelor si firma a disparut de pe piata ...asa ca nu va ganditi doar la bani .

Link to comment
Share on other sites

Vad ca foarte multi zic ca din banii nostri, adica ai nostri ca persoane, dar oare cati chiar platesc impozite ?( unii chiar se laudau ca furau curent iar altii cautau sistem sa insele contoarul, deci bani nu se mai duc la stat, nu cerem bon fiscal, taxele nu se mai duc la stat si asa se nasc alte taxe, dar asta e alt punct de vedere .

Suma nu e mare daca sistemul este bine pus la punct, evident ca fiind licitatie si neprezentandu-se multi care sa fie in stare sa le satisfaca cerintele si etc .

Voi va ganditi doar la bani, dar eu sunt sigur ca sunt niste clauze f bine puse la punct in caz ca sistemul nu e asa bine pus la punct .

Au mai fost ceva cazuri in care s-a lucrat pt stat pe sume f mari apoi statul a dat firma in judecata pt daune si nerespectarea clauzelor si firma a disparut de pe piata ...asa ca nu va ganditi doar la bani .

O da! Fii sigur ca platesc TOATE taxele si ca sunt la zi cu TOATE facturile.Tu unde traiesti ba?In pestera?Ai auzit de legea aia prin care le platim ratele datornicilor (celor care au un salariu mai mic de 1500 de ron)?Tu ai fost intr-o tara civilizata sa vezi cat e TVA-ul la alimente?Ca sa-ti dau un exemplu, TVA-ul in Hong Kong este de 9% la alimente, traiesc mult mai bine si sunt mult mai organizati.In Romania e totul pe "smen", daca nu ai realizat inca asta inseamna ca traiesti pe alta planeta.De ce in Ukraina energia electrica e de trei ori mai ieftina?O scot din cur?Cand nu o sa mai fie curentul 18.40 centi pe KW/h poate nu o sa ma mai gandesc la furt.

Ah, uita-te peste asta si o sa-ti dai seama: https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_pricing

Ai vazut ce ratati sunt in partid, nici nu pot sa formuleze doua propozitii.

Ti se pare corect ca se cheltuie mai multi bani pe puscariasi decat pe copii?

Stii cat e alocatia intr-o tara civilizata din Uniunea Europeana?

Edited by 1337
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...