Jump to content
Shelo

Razboiul Parapsihologiei

Recommended Posts

  • Active Members

De obicei toti cei care vorbesc despre lucruri psihologice, neintalnite si supranaturale sunt considerati drogati si handicapati din punct de vedere mintal. La fel cum li se pareau si oamenilor acum 100 de ani cand spunea cineva ca in 2014 o sa ai niste ochelari conectati la internet.

La fel cum este cazul celor ce afirma ca vine sfarsitul lumii. Nu sunt deloc bolnavi, doar ca fiecare persoana este convinsa ca traieste ultimele zile ale pamantului. S-au facut astfel de afirmatii si in trecut.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Cautati sa cititi "Razboiul parapsihologic" de Eugen Celan. La biblioteci sau pe net la anticariate sigur o gasiti. Eu am imprumutat-o si am ramas fara ea. Ce era sa ii mai fac tipului?!? Nu puteam sa ii iau gatul... Dar acolo sunt chestii reale si documentate, nu SF-uri inchipuite de retarzi. Ca sa va faceti o idee aruncati o privire aici: Razboiul parapsihologic (nu e toata cartea, sunt doar 9 pagini). Credeti-ma ca merita toti banii cartea.

Link to comment
Share on other sites

@SynTAX,

Este posibil ca oamenii aceia sa aiba o capacitate impresionanta de predictie sau o viziune ce poate fi atinsa printr-un progres uimitor, dar... "my spider sense" spune ca avem de-a face doar cu sofisti.

De ce spun asta? Pentru ca imi dau senzatia ca vorbesc mult despre lucruri pe care nu le inteleg prea bine, confunda termenii, fac anumite greseli logice in deductiile lor etc.

Uite un exemplu. E luat din videoclipul 2, minutul 22:17

... atunci se pot concentra 2 sau 3 unde de aceeasi rezonanta si care sa fie in faza...

Cei care stiu ceva fizica isi dau seama la ce ma refer...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...