Jump to content
DrW

Primăria Capitalei va cheltui 5 milioane de lei pentru un nou site

Recommended Posts

Consilierii generali au aprobat, joi, un proiect de hot?râre care are în vedere înlocuirea actualului site al Prim?riei Municipiului Bucure?ti (PMB) cu unul nou, ale c?rui costuri se ridic? la 5 milioane de lei cu TVA, transmite Mediafax.

Potrivit raportului de specialitate al proiectului, introdus pe ordinea de zi suplimentar? a ?edin?ei de joi a Consiliului General al Municipiului Bucure?ti, se urm?re?te dezvoltarea unei platforme noi, centralizate, care s? permit? noi servicii informatice pentru cet??eni ?i s? se integreze cu aplica?iile deja existente.

Proiectul, în valoare de 5 milioane de lei, urmeaz? s? fie implementat în doi ani, în primul an alocându-se 2 milioane de lei, iar restul în urm?torul an.

sursa

Ce credeti, este intr-adevar nevoie de peste 1 milion de euro pentru un website de promovare?

Eu unul ma mir de faptul ca s-a ajuns sa se fure fara perdea, practic pe fata..

Link to comment
Share on other sites

:|

Imi vine sa ma f*t singur in c*r, sa nu ma mai f*ta statul.

Dupa achizitia de 18 milioane de lei a M.A.I.-ului, urmeaza asta...

Costurile de implementare defalcate sunt reprezentate de: management de proiect ?i consultan?? - 384.503,21 lei, soft de baz? - 425.400,5 lei, hardware 592.239,9 lei, dezvoltarea ?i implementarea sistemului - 2.531.600,64 lei, organizarea ?i realizarea cursurilor de instruire a personalului 98.513,81 lei, f?r? TVA.

Ce sistem de 6 miliarde folosesc? :-?

Link to comment
Share on other sites

B?ga-mi-a? pula în na?iile lor. Cu un asemenea buget ar fi putut ajuta peste 10.000 oameni în pula mea de retarda?i ?i bolnavi mintal.

Jeguri de oameni, jeguri!

Sebastian la varsta ta nici nu stiam sa injur,

PS: Acceasi parere o am si despre fruza doamnei Elena Udrea care a costat 850.000 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Pe rst sunt f multi "cunoscatori" .

Oameni buni, nu e vorba doar de design, e vb si de aplicatia din spatele designului, nu ca pretul nu ar fi umflat dar nu va mai dati cu parerea ca ati fi voi in stare sa faceti si sa dregeti .

Plus ...daca ati fi in sistem ati face la fel :) ca asta este situatia si nu are cine sa ii ia la intrebari .

Vin alegerile ...hai sa nu votam ar spune unii dar daca nu votam voteaza altii pt noi si tot aia e .

Oricum hotia e baza la noi !

Link to comment
Share on other sites

Pe rst sunt f multi "cunoscatori" .

Oameni buni, nu e vorba doar de design, e vb si de aplicatia din spatele designului, nu ca pretul nu ar fi umflat dar nu va mai dati cu parerea ca ati fi voi in stare sa faceti si sa dregeti .

Plus ...daca ati fi in sistem ati face la fel :) ca asta este situatia si nu are cine sa ii ia la intrebari .

Vin alegerile ...hai sa nu votam ar spune unii dar daca nu votam voteaza altii pt noi si tot aia e .

Oricum hotia e baza la noi !

Ok, atunci hai sa discutam despre backend development atunci.

Te rog sa-mi prezinti costurile unei structuri pentru aceasta aplicatie cu urmatoarele specificatii:

- Structura proprie, framework special.

- Componente open source: Eloquent, PHPMailer, Smarty

- Audit securitate

Nu stiu cum, dar mie tot nu-mi da 5 milioane de lei, oricat as baga,

Nici daca faci echipa de cercetare care sa gaseasca cea mai ok metoda sa imbine si PSR-0 si PSR-4 in aceeasi aplicatie nu-ti da 5 milioane de lei.

Link to comment
Share on other sites

@eusimplu tu esti doar gica contra sau NU ai inteles ce am vrut sa zic si anume ca aceasta schimbare costa dar nu am zis ca face 5 mil plus nu m-am dat super cunoscator dar multi nu aduc nici un argument la ceea ce spun .

Pai, tocmai ai emis o opinie, in care spuneai ca unii colegi de aici sunt cum sunt deoarece exista si costuri de backend development.

Iar eu te intreb care sunt acelea, ca chiar daca ai precizat ca nu sunt 5 milioane ai dat de inteles ca totusi sunt costuri de marimi mai anormale pentru noi astia de pe RST.

Tu nu ai adus argumente, tu doar ai promis unele.

Link to comment
Share on other sites

E simplu. :) Statul are firme satelit (vezi ICI), care respira numai prin contracte cu statul. Contract contra spaga/nepotisme/alte cacaturi, asa functioneaza. Nu o sa vezi niciodata ca vreo institutie o sa angajeze o companie pe pula ei si competitiva din mediul privat de dezvoltare soft sau web. Nu in urmatori 20 de ani. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...