Jump to content
administration

Razboiul rece 2014

Recommended Posts

Nu-i destul ca ne-au tras-o rusii cu tezaurul national, voi ii mai si sustineti?

Tu stii ce inseamna 93,4 tone de aur ba? Sunt cam 3 miliarde de euro. Nu se merita sa te iei de guler cu ei pentru ceva ce e al tau de drept?

Sa nu mai vorbim despre restul operelor de arta..

Si ce te face sa crezi ca alea 93,4 tone vor fi ale tale ? O sa mori ca prostu iar politicienii aia jegosi isi vor imparti prada intre ei. Nu iti ajung atatea exemple din istorie ? Intotdeauna prostu de rand are de suferit iar papagalii de politicieni stau si isi freaca mainile asteptand sa vada ce o sa se intample.

Maturizeazate ! sau...dute singur si ia-te la scandemberg cu rusii daca te tine. Iti pun aia proteza dentara de aur si te trimit acasa

Edited by Graphik
Link to comment
Share on other sites

Nu-i destul ca ne-au tras-o rusii cu tezaurul national, voi ii mai si sustineti?

Se vede ce istorie sa invatat in Romania noi am participat direct la atacul asupra rusilor in Stalingrad.

Zona operationala a armatei romane in razboiul impotriva Uniunii Sovietice a fost în mare parte limitata la sectorul sudic al Frontului de Est, in Ucraina Krim si bazinul Donet si Caucaz.

27-28 milioane de rusi au murit noi am fost aliati cu Germania ca nu am omorit noi atitia stim, sa ziciem mersi ca ne-a luat numai "tezaurul p...." :))

In fine intr-un razboi sau conflict totdeauna mor multi oameni nevinovati, cit despre rusii imi place ca le mai da din cand in cand la americani peste nas, ce nu imi place la ei ca mare parte au inca mentalitaeta din ani 90.

Link to comment
Share on other sites

E bine,vine vara,imi iau un arc,paini uscate si ma duc undeva in vreo padure.Fac chiar si o cabana daca continua razboiul pana in toamna,ce plm,aer curat,imi pun si eu gandurile in ordine.Dupa razboi,ies si eu si o sa zic ca am luptat de partea rusilor/uniunii europene depinde de castigator.Cum majoritatea barbatilor sunt morti in razboi,locuri de munca o sa fie cacalau,pizde cacalau,harem fac,poate fac rost si de o decoratie.Fain de tot un razboi.

AWSDF.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si ce te face sa crezi ca alea 93,4 tone vor fi ale tale ? O sa mori ca prostu iar politicienii aia jegosi isi vor imparti prada intre ei. Nu iti ajung atatea exemple din istorie ? Intotdeauna prostu de rand are de suferit iar papagalii de politicieni stau si isi freaca mainile asteptand sa vada ce o sa se intample.

Maturizeazate ! sau...dute singur si ia-te la scandemberg cu rusii daca te tine. Iti pun aia proteza dentara de aur si te trimit acasa

Foarte adevarat !!! Fraieru' moare si smecheru' profita.

Ce am avut de castigat de pe urma aderarii in UE? Eu sincer, as ramane cu Rusia.

Ce am avut de castigat ? Stai sa vezi ce vom avea de castigat daca-i suparam pe rusi.

In primul rand pe UE o doare fix in cur de Romania. Pe NATO la fel. Dar le platim taxe uriase ca sa facem parte din NATO. Cand era acuma cativa nu stiu ce problema ca vroia Bulgaria (parca) sa ne restranga teritoriul la granite si Romania i-a amenintat cu conflict armat si cu NATO, aceasta din urma (NATO) a zis asa:" teritoriul Romaniei cat si problema cu care se confrunta NU priveste in mod direct NATO si de asta nu vad sensul unei sustineri militare in acest teritoriu." Cu alte cuvinte, tara de prosti si de curve, facem ce vrem noi cu voi si nu ne pasa dar vrem sa ne dati bani ca doar sunteti in NATO. Ia hai cumparati-ne niste arme scumpe SH ca sa fiti si voi ca noi. Bineinteles de la fabricele noastre, ale NATO.

In al doilea rand, ce am avut de castigat ? Pai o data intrati in UE preturile au crescut. Asta nu e un castig ?

Daca ne punem contra rusilor vom face mancare la lumanare ca astia ori ne taie gazul, ori ni-l vor da mult mai scump daca am facut figuri. Daca nu mai vrem de la ei ci de la UE, stai sa vezi ca si astia vor spune "civilizatie dom'le, capitalism, gaz mai scump, normal". Asta nu e tot un castig ? E si asta un castig, binainteles.

Mai vreti sa mai iesim si mai mult in castig ? Poate vreti ca si benzina sa fie de 2-3 ori mai scumpa si implicit toate preturile si sa vedeti atunci ce castiguri nelimitate vom avea.

Link to comment
Share on other sites

Un topic interesant, in contextul in care afara ploua. Sincer nu m-as fi asteptat sa avem atatia pro-rusi pe RST, dar fiecare cu parere lui, deci n-am sa va critic.

Pe mine ma doare-n cot si de Rusia si de Ucraina. Romania face parte din UE si NATO, cam astea sunt aliantele noastre principale, nu este cazul sa aruncam cu noroi in ele. In lipsa lor, am fi fix in situatia Ucrainei: am ameninta Rusia sa stea departe, dar nu am avea niciun suport din nicio parte.

Romania este granita de est a UE si NATO. Cele doua entitati nu au interes in tara noastra pentru ca le suntem dragi, ci pentru ca le convine situatia actuala. In caz de razboi, Romania ar fi teatru de razboi, fiind zona de granita, nu puterile mai mari. In niciun caz UE nu va dori sa se retraga catre vest, credeti ca germanilor si francezilor le va conveni sa se apropie granitele de ei?

Dupa al 2-lea razboi mondial, Rusia s-a comportat in relatiile cu Romania ca o curva. Tezaurul e nimic, s-au luat din tara resurse garla, s-au facut jocuri politice, s-au pus bete-n roate in relatiile economice externe etc. Iar Ucraina nu este cu nimic mai buna decat Rusia, mai tot timpul a fost vocea Rusiei din teritoriu. Este normal ca Rusiei sa nu-i convina noua orientare pro-europeana a Ucrainei, practic isi pierde jucaria preferata din zona. Voi cum ati reactiona daca v-ati pierde jucaria preferata?

Cred ca va urma un al 3-lea razboi mondial, taberele fiind in mare Asia vs restul lumii. Sunt curios cum se vor impaca rusii cu chinezii, vor dori chinezii sa ii ajute dpdv economic? Nu cred ca vor avea un aport militar considerabil, dar si banii trebuie sa vina de undeva. Dar India + zona foarte aglomerata din jur, ce rol va juca? Combatanti ieftini? Mana de lucru? Vor fi de partea europenilor? Nu cred ca toata multimea aceea de populatie va ramane neutra. Dar Japonia si Coreea de Sud? S-au chinuit destul de mult sa faca parte din "lumea buna", au tehnologie cu nici regizorii americani nu viseaza, dar in ce tabara vor fi? Nu prea ii suporta nici pe rusi, nici pe americani si cu siguranta ii doare-n *** de Ucraina.

Australia cred ca va ramane cat se poate de neutra, nu vor sa-si piarda cangurii sau sa-i supere pe asiatici. In schimb, vor oferi suport financiar "ranitilor" din tabara anglo-saxona. America de Sud? Probabil vor santaja America si Europa pe diferite teme economice si politice pentru a le oferi suport politic. De mai mult nu cred ca sunt in stare. De Africa imi voi pune probleme abia dupa ce vor descoperii apa potabila si apa calda.

Cert este ca Europa va fi principalul teatru de razboi, iar noi avem bilete in primul rand. Ne-am muta mai in spate, dar tari pur diplomatice precum Elvetia au spus "STOP!" imigrantilor. Cu mai multe luni in urma. Pe de alta parte, cea mai mare companie de asigurari de viata din lume, Axa Life Insurance, a decis cam in aceeasi perioada cu Elvetia sa se retraga din Romania si Ungaria. Se stie de mai bine de o jumatate de an ca viata in aceasta parte a Euripei se afla intr-un pericol major?

Ce putem noi sa facem in conditiile unui razboi mondial? Eu nu am pofta de flotari, instructii, haine militare, macel pe front. Ar trebui sa invatam criptografie? In conditiile unui razboi de durata, cu siguranta va deveni un "must have". Cine stie...

Oricum, mai avem timp. Presedintele Rusiei va fi asasinat in Europa doar peste vreo 2 luni, abia atunci va incepe razboiul. Pana atunci vom vedea doar cu diplomatii se joaca de-a pacea, iar rusii mai arunca cu cateva pietre in Europa.

PS: invatati cate ceva si despre fizica nucleara si aeronautica. Nu tot ce zboara se mananca, ci tot ce zboara va avea o bomba.

Link to comment
Share on other sites

Atat timp cat nu se baga nimeni intre ei, nu prea avem ce razboi sa vedem. Rusia nu are cu cine sa se lupte.

Insa cel mai probabil or sa se gaseasca cateva tari care asteapta de mult un motiv de razboi.

Nu uitati ca cea mai profitabila afacere este un razboi.

Link to comment
Share on other sites

@AlMalalah luam gaz de la rusi doar ca un mod de a le plati taxa de protectie. Romania are resurse energetice enorme, atat prin exploatarea gazului prin diferite metode (din pamant si din mare), dar si atomice, prin centrala atomica de la Cernavoda, centrala ce nu a functionat niciodata la capacitate maxima. Cumparam gaz de la rusi ca sa mentinem "relatiile de prietenie", dar in caz de ceva putem sa ne asiguram si singuri necesarul de energie si gaz. Chiar Basescu a batut un apropo la treaba asta in urma cu cativa ani de zile.

Link to comment
Share on other sites

:))

Singurul razboi care il vom vedea va fi economic si politic! Treziti-va baieti. Nu mai exista Razboaie Mondiale.

Acum sunt Bombe nucleare, submarine, Rachete de croaziera orbitale, arme meteorologice.

Nu cred ca NATO, sau orice alta tara is va permite sa atace FIZIC Rusia. Un conflict de genul WWII ar duce la distrugerea lumii (vezi: Razboiul Rece)

Cel mai probabil Rusia va cuceri linistita Crimeea+alte bucatele din Ucraina pe care le va recunoaste ca "tari autonome".

Eventual daca NATO(SUA) are coaie, va trimite trupe de "pace" in zona, care sa sustina armata Ucrainei la "consolidarea frontierelor". (Adica vor creea o noua granita in exteriorul Crimeei, aparata de americani. Rusia nu va indrazni sa o treaca).

PS: Daca SUA "consolida frontiera" Ucrainei cu 3 zile in urma, nu se ajungea la asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Germania tace malc la brat cu Franta, Olanda si chiar UK, in timp ce americanii fac gargara, in sensul ca spun si ei ceva sa nu zica lumea ca tac. Ucraina a fost deja vanduta.

Juridic vorbind va fi un cosmar. Tratatul prin care marile puteri garantau frontierele Ucrainei in schimbul renuntarii la arsenalul nuclear este foarte important la imagine. In practica insa rusii nu tin cont de el.

Un razboi intre Ucraina si Rusia nu va fi, Kievul nu va trimite armata (care armata?) sa opreasca ofensiva ruseasca, atat timp cat actuala putere nu se poate baza pe loialitatea trupelor.

Sa nu ne trezim cu o lovitura de stat militara la Kiev in zilele urmatoare…

Si apropos de tratate, aviz amatorilor care cred ca NATO si UE sunt sfinte! In caz de ceva cei mari pot foarte usor ignora o hartie scrisa iar tu ca stat te trezesti singur. Daca Ucraina era o tara normala, bine inarmata si sigura pe ea, Rusia nu ar fi indraznit s-o calce in picioare.

Romania este in NATO si UE, dar multi dintre noi nu au inteles inca ca lumea s-a schimbat foarte mult din 1990 incoace, iar marile puteri au obiceiul sa se inteleaga intre ele, dincolo de tratate si dreptul international.

Din pacate Bucurestiul este astazi la fel de neputincios ca si Kievul gratie imbecililor care ne-au condus pana acum. Suntem slabi si dezarmati, iar in locul MApN ar trebui poate sa punem o pancarda pe care sa scriem: NATO.

Pentru ca semnatura de pe acel tratat este singura noastra aparare, armata romana fiind astazi in incapacitate de lupta cvsai-totala…

Vom invata ceva din dezastrul statului ucrainean?! Bineinteles ca nu…Vom miza in continuare pe aliante.

Vad ca din pacate majoritate comentatorilor s-au impartit in doua tabere, cand de fapt ar fi trebuit sa observe ca acest conflict este primul dintr-o noua tipologie de razboaie militar-o economice. Rusia va intra si va face ce va dori, platind insa pretul cu viata altor amarati din alte colturi ale lumi, cu gaze si petrol, etc, etc Iar noi comentam pro si anti-Rusia, nereusind sa ne ridicam deasupra mizeriei noastre cotidiene sa si sa remarcam ca Armata Romaniei se compune din patru litere N-A-T-O.

De Venezuela ce spuneti?! Pai tara sud-americana s-ar putea sa fie o parte din pretul platit de Mocova americanilor pentru Ucraina! Venezuela este a patra tara din lume ca rezerve de petrol si doar la o aruncatura de bat de SUA

Link to comment
Share on other sites

Tot citesc posturi in care unii de pe aici spun ca NATO/EU nu dau o flegma pe noi si ma intreb cum s-a ajuns la concluzia asta. Ca nu ne dau bani? Ba sincer ei chiar ne dau(EU), dar la noi se fura. Si se fura de-asa natura incat te sperie si te face sa iti vina sa te omori. De ce le-ar pasa lor sa o ducem noi bine? Simplu.

Romania este o tara de granita cu puterea de constrat a EU, Rusia. Aceasta granita la sfera de influenta rusa este foarte importanta pentru EU si pentru America, in contextul in care tensiuni intre ei si muschi aratati pe ici si colo au tot existat in ultimii ani. Situatia actuala este exact tipul de situatie pentru care suntem noi in UE. Oferim un paravan pentru inaintarea rusa, sub orice pretext ar fi ea. Au ajuns in Marea Neagra, dar nu mai pot inainta deoarece ar activa tratate internationale care le-ar atrage suturi in cur. O alta treaba ar fi ca lumea are nevoie de un razboi ca sa se reimparta putin balanta puterii. Sa punem problema in felul asta: Avem 2 puteri economico-militare gigantice: USA/RUSIA. Una din ele se afunda intr-un val de prostie economica, o criza care i-a luat foarte pe nepregatite si care ii pune in postura tensiunilor sociale. Se creeaza pretexte, se baga bani in spionaj si contraspionaj, se ofera prilej de agresiune "dusmanilor", etc. Se creeaza premisele unui razboi mondial. Nu al 3-lea, cam al 10-lea. Da, razboaie mondiale au tot fost, ca nu au fost numite asa e o alta treaba..

Link to comment
Share on other sites

eram pro-american si pro-ue daca:

1.nu veneau sa ne ia cu japca gazele de sist, rosia montana.

2.daca ue avea niste politici mai pretenoase cu imigrantii

3.daca industria romaneasca nu ar fi fost distrusa sistematic si daca am fi membrii ue cu drepturi depline, nu doar o simpla tara de consum.

4.daca sua nu incerca sa impuna niste politici globale de subjugare, monitorizare si cenzura.

sunt un comunist jegos. da e plina tara asta de baieti destepti. prefer oligarhii rusi.

Link to comment
Share on other sites

Haide?i s? nu mai pup?m în fund mariile puteri USA/RUSIA. Rusia avea capitala la Berlin azi dac? Hitler nu se b?tea pe 3 fronturi în acela?i timp. Suntem o ?ar? puternic? ?i de?teapt? ?i în plus suntem capabili (chiar ?i în situa?ie critic?) s? ne men?inem.

Uita?i c? singuri (foarte pu?ini germani) am scos Rusia din Moldova în Al doilea R?zboi Mondial ?

Uita?i c? aproape singuri am cucerit tot sudul Rusiei ?

Uita?i c? dup? c?derea Mare?alului Antonescu am scos Germanii ?i Ungurii din ?ar? singuri? Da, Rusia s-a implicat doar politic ?i au f?cut în a?a fel încât s? se cread? c? trupele militare Ruse i-au scos (vede?i documentarele române)

În concluzie, am ajuns aproape de Berlin ?i Stalingrad singuri ?i voi spune?i c? suntem un stat neutru ?i incapabil?

Link to comment
Share on other sites

Razboi = moarte/foamete/distrugere in masa. Sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de asa ceva.Toate astea pentru ca stramosii nostri n-au omorat pe cine trebuia cand trebuia...

Gresit

Razboi = viata vesnica fara foamete si fara nimic de distrus. Dar nu pe terra ci in rai :)

ironymeter2.gif

Link to comment
Share on other sites

Razboi = moarte/foamete/distrugere in masa. Sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de asa ceva.Toate astea pentru ca stramosii nostri n-au omorat pe cine trebuia cand trebuia...

+ 1. esti si ironic dar in acelasi timp genial in replay-ul asta. asa e, dar poate razboiul e singura solutie. prea multi oameni dezorientati, prea mult tineret ce nu stie ce inseamna cu adevarat viata...

Link to comment
Share on other sites

Doar mie mi se pare un pretext pentru ca suntem prea multi pe acest pamant, si trebuie sa mai dispara o parte din populatie?

daca ar fi razboi, nu se duce in arme, ci un server conectat la alt server conectat la alt server care e conectat la o racheta, pac trimite racheta in europa pac bum.

Sper sa ma insel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...