Jump to content
administration

Razboiul rece 2014

Recommended Posts

Nu se promoveaza aici nici o ideea a unuia din voi de catre nimeni din staff si deciziile sunt luate pur obiectiv. Ati vrut threadul deschis, macar sa fie curat. Uitati-va la ultima pagina cum arata.

Dupa cum zicea si gecko, cine mai injura si face offtopic are 7 zile out.

Continuati.

Link to comment
Share on other sites

Nu se promoveaza aici nici o ideea a unuia din voi de catre nimeni din staff si deciziile sunt luate pur obiectiv. Ati vrut threadul deschis, macar sa fie curat. Uitati-va la ultima pagina cum arata.

Dupa cum zicea si gecko, cine mai injura si face offtopic are 7 zile out.

Continuati.

Nu vreti sa ne si pocaim?

Link to comment
Share on other sites

Faza asta e de acum 4-5 ani, cand Putin ne-a facut o oferta. Noi cumparam gazul de la rusi si il vindeam mai departe la ucraineni. Aia spune in filmulet, nicidecum ca Romania este inamicul Rusiei.

Nu va mai uitati la toate cacaturile pe facebook.

Si stati voi linistiti ca nu incepe al III-lea Razboi Mondial cum speculeaza unii pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Cine vede ca apare vreun parerist care da vreo duma proasta inspirata din filme, sau ca apare cu discutii de genul "teoria conspiratiei" folosindu-se ca sursa de informare de clipuri de pe youtube si site-uri dubioase, sa imi dea mie mesaj privat si garantez ca il rad pe parerist de pe forum. Forumul este o sursa de informare si educatie. Daca moderatorii nu fac diferenta intre argumente valide si tampenii debitate de toti agramatii, o sa o fac eu.

Se aplica de acum inainte.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, un razboi, desi se zvoneste, nu va veni asa de usor. Intreaga lume ar avea de pierdut, bogati sau saraci. Multi dintre voi nu a-ti tinut in mana o arma, decat in mediu virtual, si habar nu aveti ce inseamna asta. Imaginati-va ca altcineva iti poate lua viata sau tu trebuie sa iei viata altuia. Esti pregatit pentru asta? Va ascunde-ti in spatele tastaturii si sunteti puternici, dar e vai de unii dintre voi, ca nu a-ti supravietui primul atac.

Bunica mea imi povestea cum au venit rusii prin Satu Mare prin WWI, si mama ei a ascuns-o in hornul casei, sa nu o violeze rusii. A scos-o de acolo dupa o zi (poate doua), toata neagra. Au intrat in casa cu forta, au mancat, au baut, si-au batut joc de oameni si au plecat. Bunica mea a fost una dintre 12 copii acasa, si pe unii dintre fratii ei mai mari, i-au dus rusii in Rusia, in Siberia, la munca fortata. Vreo 2 au murit acolo, vreo 2 (sau cati) au revenit acasa, distrusi fizic si psihic, si au murit la cateva luni dupa intoarcere. Au fost dusi din cauza ca au avut nume de sas.

Au trecut prin sat si au omorat familii intregi, de la tata si mama la prunc, din prostie, nebunie sau ordine de mai sus. Bunica mea se trage din primele familii care au ocupat satul acela; daca imi aduc aminte. Una (sau doua) familii a fost executata din ceva motiv (parca era vorba sa tradeze ceva nume de familii si a refuzat familia), ce acuma nu imi aduc aminte exact, dar o sa clarific cand revin in Romania in Iulie anul asta. O poveste ce m-a lasat fara vorbe. Nu mi-a venit sa cred.

Rugati-va la ceruri sau orice deitate va rugati voi, sa nu fie razboi. Am ajuns pana in ziua de astazi dupa mult efort, si multe infrastructuri au trebuit sa fie reconstruite dupa WWII si toti au pus osul. Daca va uitati in camara, nu aveti nici macar un bob de orez pastrat la rece in caz de foame si razvoi sau apa potabila sa va ajunga 1-2 saptamani, pana vin ceva ajutoare, si asta daca vin.

Nu sunt in Romania, dar toata familia mea e acolo, si prin urmare imi pasa.

Fiti atenti ce va doriti in viata, ca s-ar putea sa va para rau!

Link to comment
Share on other sites

Cei care zic ca UE/US nu vor misca un deget pt Ucraina se cam inseala... de ce ? Pt ca la fel cum suntem noi(Romania) membru NATO si alea alea, aliatii au tot interesul sa isi amplaseze rachete la poarta rusiei nu credeti ? Pe cealanta parte Rusia logic ca vrea sa avanseze in Europa tot din acelasi motiv prefera in caz de un eventual razboi sa se bata pe teritoriul Ucrainei si nu teritoriul rus.

Deci Ucraina pt aliati sau pt rusi e un obiectiv strategic destul de important si deloc de neglijat.

Cat despre romania in razboi nu stiu ce sa prea zic, avem cateva "avione" ce nu mai folosesc rusii mig-uri si cam atat despre tancuri habar nu am dar nu cred ca suntem in pozitia sa facem fata uni razboi ca stat si aici nu doar din punct de vedere militar ci cam din toate punctele de vedere mai ales cum zicea cineva mai devreme de cocalari si generatia feisbuc/shaorma nu prea am multa baza in ei (nu ca eu as fi campion pe sate la omorat inamici) si nici nu ma bazez pe ei sa ma apere.

Cineva mai devreme mentiona China ca nu ar fi cine stie ce de capu' lor, my friend ... la americani le e frica de chinezi ;-) aia mai putin si au jumate din populatia globului :)) aia ii bat pe americani numeric si daca le da cate-un pistol la fiecare si tot ii termina pe americani de unii singuri si la capitolul tech nu stau deloc rau nici acolo, cum zicea un coleg de mai sus doar americanii au gura are ... rusii,chinezii si in general comunistii tac si fac nu se laude pe youtube cu video-uri dinalea "uite coie noi facem robotzi" cum fac americani

Eu sper sa nu se lase deloc cu un razboi international ca va fi Jale. Razboiul nu e ca in filme din pacate ....

[PS tot ce e scris mai sunt sunt doar pareri personale asa ca trebuiesc luate ca atare]

Edited by Dark_4ngel
Link to comment
Share on other sites

Si din nou, se continua Razboiul Rece. Ucraina, pe plan al stabilitatii, cel putin politica, e 0. Vom vedea in continuare, dar dupa cum vedeti, se refac taberere VEST-EST. Rusia va fi presata de americani si se va retrage. Chiar daca nu se mai aude ca este un adversar puternic, intotdeauna cei slabi, rasar cand nu te astepti. Sa speram sa nu fie ceva mai grav, cu interventii militare, ca atunci treaba e ca vom trebui sa trimitem soldati la granita si doamne fereste de un razboi ca atunci, sanse 50% estimez, ca atunci vom deveni cu adevarat camarazi :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei nascuti dupa revolutia din '89, voi nu stiti ce insemna sa mancati pe ratie sau sa va treziti la 4 dimineata, sa stati la rand pentru lapte sau altceva, si sa se termine ratia in fatza voastra, si sa mergeti acasa fara mancare, sa ai doi copii mici, ceva paine acasa si sa nu mai stii ca si parinte ce sa mai faci. Eu stiu frate, ca mi-a zis mama: "Hai sa vezi cum se traieste in Romania!". Fratele meu dormea fara nici o grija! Habar nu am avut eu la varsta aia ce-a zis mama! Mai tarziu in viata, am inteles eu vorbele alea. Nu am uitat cand era plasa goala, si am baut ceai in loc de lapte, si ca noroc ca am avut paine in casa si ceva unt trimis de la tara (asta se intampla la oras in Baia Mare) ca nu stiu ce mancam in multe dimineti.

No acuma imaginati-va in caz de razboi ce a-ti face?!

Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Cei care zic ca UE/US nu vor misca un deget pt Ucraina se cam inseala... de ce ? Pt ca la fel cum suntem noi(Romania) membru NATO si alea alea, aliatii au tot interesul sa isi amplaseze rachete la poarta rusiei nu credeti ? Pe cealanta parte Rusia logic ca vrea sa avanseze in Europa tot din acelasi motiv prefera in caz de un eventual razboi sa se bata pe teritoriul Ucrainei si nu teritoriul rus.

Deci Ucraina pt aliati sau pt rusi e un obiectiv strategic destul de important si deloc de neglijat.

Cat despre romania in razboi nu stiu ce sa prea zic, avem cateva "avione" ce nu mai folosesc rusii mig-uri si cam atat despre tancuri habar nu am dar nu cred ca suntem in pozitia sa facem fata uni razboi ca stat si aici nu doar din punct de vedere militar ci cam din toate punctele de vedere mai ales cum zicea cineva mai devreme de cocalari si generatia feisbuc/shaorma nu prea am multa baza in ei (nu ca eu as fi campion pe sate la omorat inamici) si nici nu ma bazez pe ei sa ma apere.

Cineva mai devreme mentiona China ca nu ar fi cine stie ce de capu' lor, my friend ... la americani le e frica de chinezi ;-) aia mai putin si au jumate din populatia globului :)) aia ii bat pe americani numeric si daca le da cate-un pistol la fiecare si tot ii termina pe americani de unii singuri si la capitolul tech nu stau deloc rau nici acolo, cum zicea un coleg de mai sus doar americanii au gura are ... rusii,chinezii si in general comunistii tac si fac nu se laude pe youtube cu video-uri dinalea "uite coie noi facem robotzi" cum fac americani

Eu sper sa nu se lase deloc cu un razboi international ca va fi Jale. Razboiul nu e ca in filme din pacate ....

[PS tot ce e scris mai sunt sunt doar pareri personale asa ca trebuiesc luate ca atare]

Aici te pot contrazice. Americanii nu pot si subestimati cand vine vorba de subiectul armata. Ei de cand sunt au pus punctul pe I pe lucrul asta. Deoarece daca ai cea mai mare putere de ofensiva / defensiva din lume e foarte usor sa realizezi multe. Tu stii asta, eu stiu asta, toti stim asta.

Daca USA arata lumii cateva video-uri sau fac conferinte pe tema "tehnologiei" militare, afla ca aia e doar o banala reclama. Rusia este mare. A fost puternica. Inca este puternica. Dar nu mai e ce era odata. Are un teritoriu foarte vast, dar daca 10% din el e populat ar fi bine. Rusii in proportie de 80/90 % sunt foarte saraci. Si sunt inca de temut deoarece au o intreaga istorie in spate, plus putere nucleara (oare cate silozuri nucleare de ale lor inca mai sunt in stare buna). In ziua de azi se apeleaza foarte mult la intimidare, propaganda, nu fapte. Si daca sunt fapte sunt doar nimicuri.

IMPORTANT NOTE: Frate imi este rusine sa spun ca sunteti compatriotii mei cand va vad modul in care vorbiti despre tara voastra (nu ma refer la leprele ce au futut tot, ci tara in sine). M-am uitat atent la fiecare in parte cum scrieti NUMELE tarii voastre, si anume: romania, nu Romania. Toate celalalte tari pe care le-ati putut mentiona (USA, Rusia, Ucraina, etc) le-ati scris cu majuscule. Bravo baieti. Inca o generatie ca a voastra si totul se duce pe apa sambetei.

Link to comment
Share on other sites

Aici te pot contrazice. Americanii nu pot si subestimati cand vine vorba de subiectul armata. Ei de cand sunt au pus punctul pe I pe lucrul asta. Deoarece daca ai cea mai mare putere de ofensiva / defensiva din lume e foarte usor sa realizezi multe. Tu stii asta, eu stiu asta, toti stim asta.

Daca USA arata lumii cateva video-uri sau fac conferinte pe tema "tehnologiei" militare, afla ca aia e doar o banala reclama. Rusia este mare. A fost puternica. Inca este puternica. Dar nu mai e ce era odata. Are un teritoriu foarte vast, dar daca 10% din el e populat ar fi bine. Rusii in proportie de 80/90 % sunt foarte saraci. Si sunt inca de temut deoarece au o intreaga istorie in spate, plus putere nucleara (oare cate silozuri nucleare de ale lor inca mai sunt in stare buna). In ziua de azi se apeleaza foarte mult la intimidare, propaganda, nu fapte. Si daca sunt fapte sunt doar nimicuri.

IMPORTANT NOTE: Frate imi este rusine sa spun ca sunteti compatriotii mei cand va vad modul in care vorbiti despre tara voastra (nu ma refer la leprele ce au futut tot, ci tara in sine). M-am uitat atent la fiecare in parte cum scrieti NUMELE tarii voastre, si anume: romania, nu Romania. Toate celalalte tari pe care le-ati putut mentiona (USA, Rusia, Ucraina, etc) le-ati scris cu majuscule. Bravo baieti. Inca o generatie ca a voastra si totul se duce pe apa sambetei.

Mno fain beat-as pensia :D mi-a scapat un "R" cand am scris a 2-a oara Romania (de altfel vin de la halbere si facusem mai multe greseli ortografice deaia apare si ca am editat postul) ce sa fac si eu, vazand ca tot mi-ai dat quote am zis eu cumva ca Rusia e mare si tare ? Ba chiar din potriva tind sa cred ca China e mult mai avantajata din punct de vedere tehnic/militar decat Rusia...in schimb USA e overrated cu laudatul lor, mie personal mi se rupe ca ei or avea UFO-uri >-) sau ce tehnoligii or avea ei :D

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, un razboi, desi se zvoneste, nu va veni asa de usor. Intreaga lume ar avea de pierdut, bogati sau saraci. Multi dintre voi nu a-ti tinut in mana o arma, decat in mediu virtual, si habar nu aveti ce inseamna asta. Imaginati-va ca altcineva iti poate lua viata sau tu trebuie sa iei viata altuia. Esti pregatit pentru asta? Va ascunde-ti in spatele tastaturii si sunteti puternici, dar e vai de unii dintre voi, ca nu a-ti supravietui primul atac.

Bunica mea imi povestea cum au venit rusii prin Satu Mare prin WWI, si mama ei a ascuns-o in hornul casei, sa nu o violeze rusii. A scos-o de acolo dupa o zi (poate doua), toata neagra. Au intrat in casa cu forta, au mancat, au baut, si-au batut joc de oameni si au plecat. Bunica mea a fost una dintre 12 copii acasa, si pe unii dintre fratii ei mai mari, i-au dus rusii in Rusia, in Siberia, la munca fortata. Vreo 2 au murit acolo, vreo 2 (sau cati) au revenit acasa, distrusi fizic si psihic, si au murit la cateva luni dupa intoarcere. Au fost dusi din cauza ca au avut nume de sas.

Au trecut prin sat si au omorat familii intregi, de la tata si mama la prunc, din prostie, nebunie sau ordine de mai sus. Bunica mea se trage din primele familii care au ocupat satul acela; daca imi aduc aminte. Una (sau doua) familii a fost executata din ceva motiv (parca era vorba sa tradeze ceva nume de familii si a refuzat familia), ce acuma nu imi aduc aminte exact, dar o sa clarific cand revin in Romania in Iulie anul asta. O poveste ce m-a lasat fara vorbe. Nu mi-a venit sa cred.

Si ai mei aveau povesti de razboi.Imi amintesc cu nostalgie despre cum vorbeau. Ce timpuri si ce vremuri au trait, pe timpul foametei cand nu aveai ce sa mananci nu cum e criza de acuma, pe timpul "Razboiului...".

Imi pare rau dupa bunicii mei ca acuma desi sunt morti de multa vreme imi dau lacrimile si-mi vine sa urlu cand ma gandesc la ei.

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace !

Daca as putea as face orice sa-i readuc la viata !

Si acuma ma gandesc cum vazusem pe cruce scris aprilie 1912 (sau '14 nu mai stiu exact) si tin minte ca in acel moment mi-a trecut asa prin minte "Bai ce vremuri, Titanic, Primul Razboi Mondial, foametea, Al Doilea Razboi Mondial, cum s-au cunoscut si cum au trait..." ...

In cateva imagini:

73556_0.jpg

1912_04_15_newark_advocate.jpg

1912_04_15_syracuse_herald.jpg

titanic-journaux-presse-newspaper-couverture-fail-07.gif

tarani-romani-apoca.gif

car-cu-boi-romania-1938.jpg

IICCR_W077_RO_BH_collective_farmers_7_Noiembrie.jpg

Fiti atenti ce va doriti in viata, ca s-ar putea sa va para rau!

Valabil si la femei sau la masini.

Link to comment
Share on other sites

Am aruncat si eu o privire pe harta sa vad pozitia Crimeei. Are cineva vre-o idee in ce scop poate fi folosita acea regiune si de ce vor rusii sa o acapareze? Pozitie strategica?

Da, pozitia strategica e unul dintre principalele motive.

Au baze militare si flota la Sevastopol, pe teritorii concesionate petru inca cativa zeci de ani.

De la Sevastopol au un control mult mai bun asupra Marii Negre, si implicit proximitatea acesteia.

Alt factor de luat in considerare este ca in momentul in care au "un ghimpe in coasta Ucrainei" (mai degraba un cutit), au un cuvant mult mai greu de spus in ceea ce priveste deciziile geo-politico-militare si economice.

Pe de cealalta parte, daca ar renunta prea usor, ar incuraja ceea ce ei probabiil ca considera o incursiune in aria lor de influenta.

Motivele ar fi multe si nu le putem sti noi pe toate, dar un ultim scenariu, mai generalist, la care m-as gandi, ar fi cam asa:

"Daca noi (rusii) nu putem detine control/influenta asupra acestui teritoriu, stat la granita noastra, ar fi un dezastru strategic sa permitem acapararea acestuia de "cercul NATO/Occidental/rusofob". Mai bine jucam la suma nula. Asa ca ne flexam muschii pana le vine astora mintea la cap." -- asta cred eu ca ar rezuma pozitia Rusiei , cea mai probabila, din punctul meu de vedere. Nu zic ca nu ar lua mai mult daca ar putea.

Criticile sunt binevenite.

Link to comment
Share on other sites

Rusia – cel mai bun consilier pentru aparare al Romaniei!

Noroc cu rusii ca s-au hotarat sa-i “elibereze” pe ucraineni ca altfel nu mai vedeam noi nimic nou in dotarea armatei. Astfel dupa anuntul cu modernizarea unei fregate si a submarinului ACTTM - Agentia de Cercetare pentru Tehnica si Tehnologii Militare a publicat RIF – Request For Information pentru sisteme antiaeriene de rachete cu raza lunga, iar ofertele tehnice sunt asteptate pana pe 20 martie!!!

Termenul este nu scurt ci neverosimil de scurt semn ca morcovul cu tot frunze (iertata sa-mi fie expresia :) ) este adanc si foarte profund infipt. Nu stim deocamdata cate astfel de sisteme are in vedere Ministerul Apararii sa cumpere, daca are chiar intentia sa cumpere, si nici despre ce sume vorbim. Pe vremea cand s-a lansat competitia pentru 48 de avioane multirol noi, se vorbea despre un minim necesar de sase baterii AA (Long Range Surface – to – Air Missile System – HSAM), iar ca bani de aproximativ un miliard de euro, suma ce pare foarte mica pentru sase baterii, dar este posibil sa fie avute in vedere si sisteme Patriot second-hand.

Practic in acest moment Romania face doar o cerere de oferta tehnica si de pret, urmand ca daca lucrurile merg mai departe sa se treaca la negocieri directe cu fiecare partener in parte. Pe acest segment de tehnica de lupta ofertele sunt destul de restrictive, alegerea putend fi facuta intre americanul Patriot si galicul Aster 30.

Asa cum spuneam mai demult doar o criza zdravana la hotarele Romaniei le mai poate baga mintile in cap tomberonezilor locali.

sursa: Romania Military | Scientia est potentia, tantum possumus quantum scimusRomania Military | Scientia est potentia, tantum possumus quantum scimus

Documentul oficial http://www.acttm.ro/romana/images/stories/Doc/rfi_hsam.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...