Jump to content
AlMalalah

SEO: Cum iti alegi numele domeniului sa fie SEO friendly ?

Recommended Posts

SEO: Cum iti alegi numele domeniului sa fie SEO friendly ?

Invit pe cei cu experienta in domeniu, daca vor sa ma/ne ajute cu urmatoarea dilema.

Voi da un exemplu cat se poate de concret pentru a vedea ce si cum.

Sa zicem ca vrei sa-ti faci un site specializat in strategia de joc la No-Limit Hold'em Poker, cash games, 6 max sau turnee.

Daca-mi amintesc eu bine era un program numit Keyword Elite care iti alegea el numele domeniului in functie de cele mai cautate cuvinte din aria de interes dar si in acelasi timp sa fie un domeniu sugestiv ca omul cand il vede in Google sa dea click pe el fiindca inseamna ceva/ e sugestiv pentru ce cauta el.

Cei mai multi cauta: poker, poker strategy, free poker bonus, free poker bankroll etc.

Daca vrem:

poker.com =>e deja luat;

pokerstrategy.com =>e deja luat;

freepokerbonus.com =>e deja luat (si cred ca nici nu e bun);

poker1.com => nu e chiar seo dar si asta e deja luat;

holdem.com => e deja luat;

//sa fie musai .com

Gasisem fara sa vreau mai demult wikipoker.com care, surprinzator, e deja luat. Il vinde godaddy la licitatie iar autorul original al domeniului il vindea cu $50.000. L-a tinut pana a expirat si tot nu i l-a luat nimeni. De ce ? Cred ca "wiki" nu sugereaza nimic. Suna bine el asa, e scurt si la obiect dar wiki nu sugereaza o strategie de poker nr. 1 in lume.

Recent niste romani au deschis un site tot de strategie de poker numit:

expertpokercoaching.com

Ce parere aveti ?

Pare un pic asa PRO ca e sugestiv dar nu stiu, mi se pare cam... lung.

Va rog pe cei dintre voi care va pricepeti sa ne aratati pas cu pas cum faceti ca sa alegeti un nume de domeniu potrivit, in acest caz pentru un site de strategie de poker.

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut .org cu page rank 6 si iesa foarte bine pe cautari pe o nisa pe care e batalie mai mare ca pe poker. Nu cred ca conteaza prea mult daca e .net, .org, .com (Sa nu fie extensie pe tara totusi).

Cred ca totul se rezuma la de cat de bun esti in seo, ce continut ai si link-urile de calitate catre tine.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut .org cu page rank 6 si iesa foarte bine pe cautari pe o nisa pe care e batalie mai mare ca pe poker. Nu cred ca conteaza prea mult daca e .net, .org, .com (Sa nu fie extensie pe tara totusi).

Cred ca totul se rezuma la de cat de bun esti in seo, ce continut ai si link-urile de calitate catre tine.

Da dar cred ca de exemplu daca unu cauta "poker strategy" pe google e o probabilitate mai mare sa ii arate pokerstrategy.com decat CumSaBatiAltiPokersiti.com si chiar daca pokerstrategy.com nu e primul in lista ci e altul, cel care a cautat pe google "poker strategy" cu cea mai mare probabilitate va da click pe pokerstrategy.com care e al doilea sau al treilea in lista si nu pe castigaacumlapoker.com CHIAR daca acesta ar fi primul in lista de cautare. Asta fiindca e un nume sugestiv, are cuvintele cheie cautate, pare sa mearga cu ce cauta ala pe google si de asta il face sa dea click pe el.

Si totusi, cum faci sa alegi un nume de domeniu in acest caz tinand cont ca mai toate cuvintele cheie pe care le-ar cauta cineva sunt deja luate ?

Link to comment
Share on other sites

Numele trebuie sa fie subiectiv, sa insemne ceva si sa fie usor memorabil , daca ai o nisa supra-saturata precum pokerul incearca sa formezi un domeniu din nisa originala+un cuvant .

Daca acel cuvant este in combinatie cu nisa originala si formeaza un keyword cautat in google (verifica cu keyword planner) e si mai bine .

INSA , iti zic din experienta ca domeniul nu are importanta atat de mare precum continutul asa ca daca ai pus mana pe un domeniu bun , nu te astepta sa fie pe primul loc pe keywordul acela.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...