Jump to content
FallenSilent

[HOT] Subiecte simulare bacalaureat : Limba si Literatura Romana - clasa a 11-a REAL

Recommended Posts

?i eu am scris 7 pagini, 3 la subiectul III (undeva la 63 de randuri, deci peste 600 de cuvinte). Conteaz? cât ai scris, pentru ca dac? nu respec?i limita minim? nu prime?ti nimic la redactare (14 puncte). De-asta m-am chinuit eu sa scriu atâta ?i am b?gat o gr?mad? de vr?jeli. :))

PS: Tot despre Zoe am f?cut ?i eu. Un coleg a scris despre Dl. Goe :))))

Link to comment
Share on other sites

?i eu am scris 7 pagini, 3 la subiectul III (undeva la 63 de randuri, deci peste 600 de cuvinte). Conteaz? cât ai scris, pentru ca dac? nu respec?i limita minim? nu prime?ti nimic la redactare (14 puncte). De-asta m-am chinuit eu sa scriu atâta ?i am b?gat o gr?mad? de vr?jeli. :))

PS: Tot despre Zoe am f?cut ?i eu. Un coleg a scris despre Dl. Goe :))))

Frate, cate minciuni puteai sa bagi si tot nu ieseau vrajeli. Mie profa mi-a dictat fix juma' de pagina, cu tot cu citate. :)) Dar partea buna e ca s-ar putea sa iau restul de 16 puncte, probabil.

Unii colegi de la alte clase au patit ca profesorii lor sa nu le dea comedia, si au luat-o. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Pai daca tie ti-a dictat jumatate de pagina asta nu inseamna ca ti-a dictat tot ce trebuia si ca nu trebuia sa citesti si tu in plus, ca la bacalaureat o sa-l doara in cur pe profesorul ce corecteaza ca ti-a dictat tie profesoara 3 cuvinte.

Sfat: Luati-va cartea ESEUL de la editura ART. Este foarte buna, foarte bine structurata si are mai mult de 3 cuvinte la fiecare opera.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Am scris o pagina jumate, doar subiectul 1 si 2. Ce am scris sunt 80% sigur ca e bine, la povesti vanatoresti nu m-am bagat. Ce plm, sunt profil real nu uman, sa ii puna pe aia sa citeasca toate rahaturile. Ma astept la un 5 sau 6, mai mult decat suficient avand in vedere ca romana e cea mai mare problema a mea cand vine vorba de subiectul bacalaureat. Parerea mea e ca cerintele sunt exagerate pentru profilul mate-info...eram mult mai multumit daca ne dadea la fizica (desi am media 5) decat la romana.

Link to comment
Share on other sites

Am scris o pagina jumate, doar subiectul 1 si 2. Ce am scris sunt 80% sigur ca e bine, la povesti vanatoresti nu m-am bagat. Ce plm, sunt profil real nu uman, sa ii puna pe aia sa citeasca toate rahaturile. Ma astept la un 5 sau 6, mai mult decat suficient avand in vedere ca romana e cea mai mare problema a mea cand vine vorba de subiectul bacalaureat. Parerea mea e ca cerintele sunt exagerate pentru profilul mate-info...eram mult mai multumit daca ne dadea la fizica (desi am media 5) decat la romana.

Asa e, sunt prea multe opere de studiat. Dar e de ajuns sa citesti odata fiecare opera, poate si cateva comentarii legate de ele si deja ai luat garantat bacul la romana. Asta daca nu esti imbecil.

Link to comment
Share on other sites

Asa e, sunt prea multe opere de studiat. Dar e de ajuns sa citesti odata fiecare opera, poate si cateva comentarii legate de ele si deja ai luat garantat bacul la romana. Asta daca nu esti imbecil.

De acord cu tine, nu pot spune ca e cine stie ce chestie pentru ingineri, ca daca nu esti imbecil te descurci si fara sa citesti operele. Sa fim seriosi acuma, la primul subiect e text la prima vedere si niste exercitii pe baza lui...astea sunt de cultura generala, nimic complicat. Subiectul 2 e un text argumentativ pe baza unei teme sau citat...aici trebuie doar sa stii structura unui text argumentativ si sa ai putina imaginatie incat sa scrii cel putin 15 randuri (150 de cuvinte). Insa subiectul 3 e prea complicat...ca sa nu mai spun ca timpul e insuficient. Sunt curios daca iau peste 5...

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Subiectul 1 - Cultura generala

Subiectul 2 - Dezvoltarea limbajului. Orice roman ar trebui sa stie sa scrie acolo

Subiectul 3 - Aici practic se vede cat invatati voi pentru bac. Aveti un an la dispozitie frate sa invatati. Daca invatati o opera pe luna si trageti tare in vacante, alea sunt.

Nu ma laud ca sunt eu cine stie ce la romana, am luat 8,65 dar nu mi s-a parut greu deloc. Din contra, mai greu mi s-a parut la chimie unde daca nu aveai o baza din calsele anterioare(cazul meu) trebuia sa inveti pe rupte.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine, nu pot spune ca e cine stie ce chestie pentru ingineri, ca daca nu esti imbecil te descurci si fara sa citesti operele. Sa fim seriosi acuma, la primul subiect e text la prima vedere si niste exercitii pe baza lui...astea sunt de cultura generala, nimic complicat. Subiectul 2 e un text argumentativ pe baza unei teme sau citat...aici trebuie doar sa stii structura unui text argumentativ si sa ai putina imaginatie incat sa scrii cel putin 15 randuri (150 de cuvinte). Insa subiectul 3 e prea complicat...ca sa nu mai spun ca timpul e insuficient. Sunt curios daca iau peste 5...

E complicat subiectul 3 intr-adevar, si e mult de scris (600-900 de cuvinte). Dar daca te gandesti macar putin ca de examenul de bacalaureat poate depinde viitorul tau, iti faci timp o ora pe saptamana sa citesti un roman/comedie/nuvela, ca nu ai nevoie de mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal ma multumesc cu un 5 la romana, insa la matematica si informatica am pretentii sa iau peste 7-8...si imi pare rau ca nu dam simulare si la informatica. Noroc cu profesoara care incepe sa ne dea variante de bac in de pe acum.

Revenind la subiectul 3 de la romana, se cer 600-900 de cuvinte, dar nu spune nimeni ca daca nu scrii cel putin 600 de cuvinte primesti 0 puncte. Eu cred ca daca scrii chiar si jumate de pagina, dar cu informatii corecte, poti primi pana in 5 puncte care e destul. Trebuie sa ai idee despre subiectul care se cere.

E bine macar ca examenele astea sunt tratate cum trebuie...nu cum era pana acum, orice tigan lua bacalaureatul chiar daca nu stia tabla inmultirii sau sa scrie corect. Idiotii sa mearga la sapa, nu sa fie cine stie ce parlamentari sau politicieni. Sunt perfect de acord cu microfoanele si camerele de filmat

Edit: em, de ce sa schimbe subiectele? Nu vezi ca in tara asta abia daca 50% promoveaza? Sa nu uitam ca 10% sunt pe spaga si 20% ciordesc.

Edited by MARIUSCS
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Voi inca aveti fantezii si credeti ca daca x% din populatia are bacul, atunci acel x% vor fi mai inteligenti decat restul. Bacul nu valoreaza nici cat oasele unui peste mort. Cei ce iau bacul probabil unii vor pleca in afara unde vor studia in continuare, unii vor ramane in Romania si vor termina facultatile, unii cu ceva in cap, altii cu nimic, si altii vor alege sa mearga in Spania si Italia cu bacul dupa ei. Cei ce raman fara bac, probabil se vor inscrie la niste postliceale, vor iesi bucatari, barmani, zidari, ospatari si vor face bani in afara, mai multi decat va face unul cu facultate de 4 ani + 3-4 de acumulare de experienta.

E logic sa fiti entuziasti sa stiti ca va aflati printre cei ce vor lua bacul, dar o sa fiti surprinsi sa vedeti la facultate o multime de colegi, studenti la Economie sau alta facultate cu puternica orientare pe matematica ca nu stiu nici macar o boaba.

Bacalaureatul de astazi nu este bazat pe cunostinte. Este bazat pe indobitocire, pe cunostinte acumulate cu forta.

In orice stat cu un invatamant pus la punct(Danemarca, Elvetia), atunci cand copilul din clasele primare nu stie sa-si faca tema nu este vina lui ci a profesorului pentru ca nu a stiut sa invete copiul. Notele sunt strict secrete, doar copilul le stie. Romania e singura tara care nu mai are scoli profesionale(acum poate are, nu mai sunt la curent). Si sper sa nu gresesc, dar asa citisem odata. Romania are cei mai multi absolventi cu diploma.

Mutli dintre voi sunteti fericiti ca o sa terminati un profil mate-info, dar nici nu stiti cat de tristi o sa fiti. In realitate, informatica pe care o invatati in liceu nu va ajuta nici macar sa treceti de primul curs la facultate. Puteati sa alegeti stiinte fara nici o problema, cu timp in plus berechet pentru a studia in privat informatica.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Voi inca aveti fantezii si credeti ca daca x% din populatia are bacul, atunci acel x% vor fi mai inteligenti decat restul. Bacul nu valoreaza nici cat oasele unui peste mort. Cei ce iau bacul probabil unii vor pleca in afara unde vor studia in continuare, unii vor ramane in Romania si vor termina facultatile, unii cu ceva in cap, altii cu nimic, si altii vor alege sa mearga in Spania si Italia cu bacul dupa ei. Cei ce raman fara bac, probabil se vor inscrie la niste postliceale, vor iesi bucatari, barmani, zidari, ospatari si vor face bani in afara, mai multi decat va face unul cu facultate de 4 ani + 3-4 de acumulare de experienta.

E logic sa fiti entuziasti sa stiti ca va aflati printre cei ce vor lua bacul, dar o sa fiti surprinsi sa vedeti la facultate o multime de colegi, studenti la Economie sau alta facultate cu puternica orientare pe matematica ca nu stiu nici macar o boaba.

Bacalaureatul de astazi nu este bazat pe cunostinte. Este bazat pe indobitocire, pe cunostinte acumulate cu forta.

In orice stat cu un invatamant pus la punct(Danemarca, Elvetia), atunci cand copilul din clasele primare nu stie sa-si faca tema nu este vina lui ci a profesorului pentru ca nu a stiut sa invete copiul. Notele sunt strict secrete, doar copilul le stie. Romania e singura tara care nu mai are scoli profesionale(acum poate are, nu mai sunt la curent). Si sper sa nu gresesc, dar asa citisem odata. Romania are cei mai multi absolventi cu diploma.

Aprob, asta e rezultatul comunismului...mai accentueaza si conducatorii statului. Prea multa teorie care nu ajuta la nimic...asta e.

em are dreptate, nu ne ajuta cu nimic sa discutam despre asta pe rst. Sunt aici din 2010, in fiecare s-a discutat subiectul asta. In general, fiecare generatie a spus cam aceasi treaba, ca bac-ul e porcarie.

Link to comment
Share on other sites

Simularea a picat u?or, acum îmi pare r?u, pentru c? sunt ?anse mai mici s?-mi pice subiect u?or la bac. Comedia e perfect? pentru cei care nu au înv??at nimic. Dac? îmi pica Ion sau alte prostii nu aveam de unde s? scriu nici m?car 15 rânduri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...