Jump to content
Nemessis

Vot public - il bagam in cacat sau nu?

Ii facem santajistului datele publice?  

211 members have voted

  1. 1. Ii facem santajistului datele publice?

    • Fa-i datele publice
    • Nu are rost sa ne bagam noi


Recommended Posts

Staff-ul forumului are o mica dilema ce tine de "deontologie". Un tampitel de pe rsP (dafuq is that lame shit?) a spart serverele unui provider maricel de internet si tot incearca sa posteze aici un show-off ca sa isi faca si reclama la propriul lui forum. Nimic de zis, daca intentia lui nu ar fi de fapt sa primeasca bani de la acel provider pentru a nu face publice bazele de date pe unde apuca. Adica santaj si hotie pe fata, chestii pe care le nu le halim sub nici o forma.

Ce vreau de la voi. Alegeti daca santajistului ii facem publice sau nu datele de logare pe RST, ca sa nu existe dupa aia dubii in privinta corectitudinii noastre. Comunitatea decide. Logic ca la o cerere oficiala politia va primi oricum acele date. Dar, consider eu, ce poate fi mai distractiv decat sa decidem soarta cuiva prin vot public? Poll-ul va fi deschis aproximativ 24 ore.

Have fun!

https://rstforums.com/forum/82290-date-personale-valium-update.rst#post530042

Link to comment
Share on other sites

Eu am votat pentru afisare datelor.

Asa cum nu acceptati cc-uri si cacaturi de genul, cred ca nici ceea ce a facut el si intentioneaza sa faca nu-i corect.

Asta daca vreti in continuare sa mentineti RST pe linia buna care se afla acum.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e normal ca rst-ul sa faca treaba politiei.Daca e atat de inconstient,sigur se va arde singur.Nu suntem turnatori,daca vine politia sa ceara datele,ok,dar de obicei ei ancheteaza pe cei care reclama vulnerabilitatile si vor sa le rezolve,nu pe cei care vor sa le vanda.Mue politia romana!

Link to comment
Share on other sites

Am votat cu "Fa-i datele publice" iar mai jos argumentez asta.

Sunt baieti aici care au gasit gramada de vulnerabilitati in companii mari precum Adobe, Apple, Microsoft, Yahoo, Google, NTT si altele. Au gasit vulnerabilitatile, le-au reportat si au primit bani si respect pentru asta. Dupa ce s-au rezolvat bug-urile, au facut public ce au descoperit.

Este ETIC si corect din orice punct de vedere. Acele companii deruleaza programe de gasire a vulnerabilitatilor si recompenseaza oamenii.

Suntem o comunitate de oameni pasionati de IT, nu suntem escroci.

Din cate am inteles, Valium a mai cerut inca 300 de euro de la oameni si a primit. Acum cere inca 3000 si ameninta in stanga si in dreapta. Serios, asta e santaj de cea mai joasa speta si nu are nicio legatura cu hacking-ul. Cred ca stim cu totii cat de greu e sa iti ridici un business. In mod sigur nu v-ar placea sa arunce un gigel cu mocirla in stanga si in dreapta si sa va ceara si gramada de bani. Atitudinea este gresita din start.

NU avem nevoie de escroci aici. Si asa ne-a fost patata imaginea de pomana iar unii dintre noi au platit scump.

Link to comment
Share on other sites

Terminati-o n-aveti voi treaba. Nu mai postez aici nimic :-j

Crezi c? nu mai ?inem minte când d?deai DDOS la RST ?i te l?udai în stânga ?i în dreapta?

Guess what? Payback is a whore! ?i faza tare e c? nu a trebuit s? ne punem mintea cu tine, te-ai b?gat singur în rahat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

In mod normal nu sunt deloc de acord ca unui membru sa i se face datele publice pentru ShowOff, malware (non-banking) etc. dar cum baiatu' este cel care ne dadea DDOS... :)

In plus, daca povestea cu 300 si 3000 de dolari este adevarata... Lipsa de etica.

PS: Si-a postat in trecut niste date aici pe forum, public.

Link to comment
Share on other sites

Daca primeste o recompensa frumusica, nu are rost sa ne bagam aiurea, dat fiind ca omul are o baza de date mare.

Se poate intelege sub forma unui contract cu providerul ca le-a aratat vulnerabilitatea si ca nu are alte date si nici intentia de a distribui mai departe, iar acestia ii vor oferi ca bonus pentru actiunile lui x $.

Sau pot face aia de la provider plangere, astfel oferim datele lui, iar ulterior ii arunca maica-sa sarmale pintre gratii, pentru patrundere si divulgarea datelor bla bla :)

Link to comment
Share on other sites

Stupidity not get rid of punishment...

Dar oricine merita o sansa :) dar in cazul lui nu stiu ce sa zic .... acuma am citit ce a postat @aelius nu sintem comunitate de hotii si banditi.

Acuma imi este ciuda ca am votat cu nu, nu am inceles eu bine de la inceput dar asa ceva nu merita nici o sansa si pe deasupra se invata si alti minte sa nu faca prostii de genul acesta.

publicate fara numar ......

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

Daca primeste o recompensa frumusica, nu are rost sa ne bagam aiurea, dat fiind ca omul are o baza de date mare.

Se poate intelege sub forma unui contract cu providerul ca le-a aratat vulnerabilitatea si ca nu are alte date si nici intentia de a distribui mai departe, iar acestia ii vor oferi ca bonus pentru actiunile lui x $.

Sau pot face aia de la provider plangere, astfel oferim datele lui, iar ulterior ii arunca maica-sa sarmale pintre gratii, pentru patrundere si divulgarea datelor bla bla :)

Din cate am inteles eu le-a CERUT el 300 de dolari, i-au dat banii, apoi i-a santajat ca daca nu ii dau 3000 de dolari ii fac datele publice. Ce contract bre?

Oricum mi se rupe de cazul respectiv. Din partea mea datele trebuiau facute publice pentru ca a dat DDOS, atunci.

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles eu le-a CERUT el 300 de dolari, i-au dat banii, apoi i-a santajat ca daca nu ii dau 3000 de dolari ii fac datele publice. Ce contract bre?

plm, nu am vazut ce ati mai postat ca am uitat sa dau refresh, ma apucasem sa dau reply de vreo 10 minute si am uitat sa dau send...

Prostia doare, trebuia sa ceara 3000 de la inceput, acuma n-are ce sa faca... el a considerat ca 300 sunt ok, ia primit, sa se tina de cuvand, ce plm !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...