Jump to content
mariusdmm

Hosting ?

Recommended Posts

- Hosting shared, virtual (vps/vds) sau servere dedicate ?

- In Romania sau afara ?

- Aplicatia web sau ce vrei sa gazduiesti, necesita resurse speciale ?

- Ai nevoie de suport tehnic permanent ?. De poti trezi cu surprize sa nu ti se raspunda 1-2-3 zile sau in weekend.

Sunt multe criterii cand alegi o firma de hosting.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Iti poti hosta site-ul la cei care gazduiesc si blogul meu: M247

Ii recomand pentru ca:

- suportul raspunde repede, prietenos si profi

- hosting shared SSD + preturi mici

- 1024 Mega php_memory_limit, cand majoritatea ofera 128 sau maxim 256

- posibilitatea de a avea NS privat (ns1.domeniultau.tld). Cred ca sunt singurii (ei si Clues) din Romania care ofera optiunea asta la shared, sau cel putin eu nu mai stiu altii.

- nu fac overselling. Uite cum arata serverul pe care sunt si eu acum: http://iceimg.com/ktdRilduUzjB/3.jpg

- sunt hostati la Clues.ro, parte a grupului M247 din Anglia, probabil unul dintre cele mai moderne data centere de la noi

- de la mine pana la ei, la un tracert, sunt 4 hopuri, cele mai putine dintre toate firmele de hosting pe care le-am incercat, deci timp minim de raspuns: 1 ms.

Per total, raportul calitate-pret este excelent si nu l-as mai gasi la nicio alta firma.

Daca site-ul tau este adresat romanilor, nu are rost sa-l hostezi prin SUA, cum ti-a recomandat SynTAX mai sus, deoarece se va incarca vizibil mai greu, mai ales daca nici nu este bine optimizat si risti sa pierzi vizitatori.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

- posibilitatea de a avea NS privat (ns1.domeniultau.tld). Cred ca sunt singurii (ei si Clues) din Romania care ofera optiunea asta la shared, sau cel putin eu nu mai stiu altii.

Asta nu prea tine de ei. Gigel poate sa isi procure un domeniu de la X, care ofera DNS impreuna cu domeniu, sa isi faca "self-registered" name servers si sa le trimita cate ip-ul lor. Daca contul de cPanel este facut corect, hostingul va stii de unde sa ia datele cand se acceseaza domeniul catre ei.

Da, mai sunt si nazisti ca namecheap care te obliga sa ai niste ns-uri cand adaugi un domeniu, dar desi nu am folosit niciodata hosting din Romania, ma indoesc ca sunt firme atat de retardate incat sa faca asa ceva.

P.S. De cele mai multe ori, cam orice domain seller o sa va ceara 2 ip-uri, cate unu pentru fiecare name server. Daca va apucati sa le cereti pe support / chat, o sa o dea in prosteala ( bani, nu e voie, cacat ). Asa ca nu le cereti. Cam orice server are cel putin 2-3 ip-uri. Umblati la range-uri, adaugati / scadeti din ip +/- 1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...