Jump to content
l3tmeb3

Problema Placa video, laptop HP ENVY 17 3D

Recommended Posts

Salut ,

Am zis sa va intreb si pe voi, poate poate rezolv ceva.

Laptopul are cam 1 an, super scula la data cumpararii .

CPU Intel Core i7-2630QM 2.00 GHz

8 gb ram ddr3

Video Radeon HD 6850M

win 7 professional

SSD 120 GB .

Imi sacadeaza MAXIM adica cpu sta in blana 100% cand vad ceva mai lung de 5 minute pe youtube, cand stau pe skype (video), cand rulez in BSplayer ORICE fisier 1080p mai lung de 30 minute .

Am zis ca se incinge si i-am luat un cooler mega bun care l tine rece .

Dar cand fac orice am spus mai sus incepe sa devina "posedat" si daca il las 5 minute isi revine de la sine apoi iar incepe dupa o perioada .

Si pe windows si pe linux face la fel.

Aveti idee cum as putea detecta problema .

Sa-i dau disable la placa video din bios si sa raman pe onboard cred ca ar rezolva problema insa ...nu am testat

Daca aveti alte idei va rog sa mi le spuneti .

Garantia iese din discutie pt ca nu sunt in tara de unde l am luat si nu ofera suport in alte tari .

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Driverele sunt ok :)

Nu fac nici un schimb .

@Gecko : realizez ce spun !avand o problema cu video atunci cand nu mai suporta se fute tot, se duce la cpu,ram,etc (iar coolerul isi da duhu, incalzesc si cooler pad-ul cu el )

Uneori mai vad si cate un BLUESCREEN.

Avand placa onboard ok, nu-mi va fute cpu .

Acum daca tu esti smardoi, da-mi o solutie, nu face doar pe cunoscatorul .

Edited by l3tmeb3
Link to comment
Share on other sites

Driverele sunt ok :)

Nu fac nici un schimb .

@Gecko : realizez ce spun !avand o problema cu video atunci cand nu mai suporta se fute tot, se duce la cpu,ram,etc .

Uneori mai vad si cate un BLUESCREEN.

Avand placa onboard ok, nu-mi va fute cpu .

Acum daca tu esti smardoi, da-mi o solutie, nu face doar pe cunoscatorul .

Posteaza ba un printscreen la task manager la procese sortate dupa cat CPU iau ..

Ai instalat driveru de la placa de baza? esti cu driverele la zi?

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca iti face la fel pe toate sistemele de operare, deja e posibil sa fie o problema de hardware, poate ti-a pocnit vreun tranzistor sau ceva pe acolo pe la GPU, plm, sau poate ramii au probleme sau hdd-ul bad-uri, sunt multe posibilitati dar in general temperatura este cauza, verifica temperaturile.

Ruleaza niste programe pentru temperaturi (Aida 64), pentru ram verificare (memtest), GPU (Furmark) si zi la cat urca maxim (( Daca urca la multe grade e clar temperatura si trebuie schimbata pasta termoconductoare si curatat ventilatorul)), HDDTune (baduri hdd), si daca mai stii tu altele ruleaza-le si pune rezultatele aici.

Link to comment
Share on other sites

daca inca mai ai problema cu el incearca sa reinstalezi windowsul in primul rand sa nu ai un program care ruleaza pt a face bitcoins, fa reinstalarea la windows fara conexiune la internet e foarte important asta, dupa care cauta pe site de la producatorul laptopului driverele si instaleaza-le daca esti 100% ferm convins ca ai driverele instalate cele care sunt ale lui nu gasite si dupa ce dai manage si vezi ca merge zici ca merge, NU sa fii foarte atent la drivere.

Daca tot se incalzeste incearca sa schimbi totusi pasta termoconductoare de pe CPU.

Eu mai tot repar diferite pc-uri / laptopuri insa ceea ce ai tu nu este de la placa video.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri !

O sa pun niste screen cu temperaturile si de la cpu si de la hdd cand o ia din loc .

Coolerul este curata, pasta pusa acum 2 luni, cand l-am si curatat, oricum e dubioasa treaba !

Driverele sunt sigur cele oficiale nu doar cautate aiurea pe net dupa brand-ul producatorului .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...