Jump to content
daatdraqq

Interzicerea editarii posturilor

Recommended Posts

Propun interzicerea editarii posturilor daca acestea nu se refera la fraude sau la chestii care trebuiesc neaparat editate.

Sunt posturi care ,odata editate sau sterse anumite raspunsuri din ele , nu mai intelegi nimic ,devin nonsens.

Exemplu acest post :

https://rstforums.com/forum/82495-tut-afla-cine-ti-vizitat-profilul-de-facebook-tut-2.rst#post531496

L-am recitit de 3 ori si am ajuns la concluzia ca ori sunt beat ori sunt prost ori nu stiu sa interpretez un text . Nu am inteles nimic din cauza ca a fost editat .

Ok ,intr-un final am tras concluzia ca ceea ce spunea userul @P.O.C nu era real , dar de ce sa-i editezi postul pentru asta ?

Ori ii stergi tot postul ,ori il lasi asa cum era . Daca il editezi si il lasi totusi acolo e ca si cum te-ai scarpina cu mana stanga in partea dreapta .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Propun sa se faca mai degraba o metoda de verificare a motivului pentru care s-a editat un anume post. (cea mai babeasca metoda ar fii ca un admin sa-si dea acceptul in momentul in care cineva face edit la propriul post).

Sau, campul acela cu "motivul pt. care ai editat post-ul" sa fie obligatoriu + niste radio-butoane cu variante pentru editarea postului:

- sunt obosit

- sunt prost

- bla bla

Spun asta pentru ca sunt multi (printre care si eu) care posteaza destul de tarziu anumite thread-uri si sunt obositi, iar din neatentie mai fac mici greseli.

Link to comment
Share on other sites

Sa se interzica editarea posturilor de catre cei ce le posteaza sau de catre administratori?

//Am inteles acum.

Si una si alta . Adminul daca il editeaza sa fie editat in asa fel incat sa se inteleaga totusi ce a fost acolo sau sa il stearga de tot daca e nevoie , iar userul sa poata sa-si editeze postul doar o perioada te timp , ex. in maxim 5 minute.

Link to comment
Share on other sites

Dac? îl ?tergeam, userul în cauz? nu ?tiam ce s-a întâmplat cu postarea.

Era o prostie ce a scris, un copy paste f?r? s? se documenteze. N-ai ratat nimic, era pe lâng? subiect fa?? de ce promitea titlul, a?a c? era doar o pierdere de timp dac? te uitai peste el. Ca s? nu mori totu?i de curiozitate, pun un paste.


Toata operatiunea de desfasoara in firefox, nu m-am obosit sa vad daca merge in chrome.
1) Mergi la profilul tau.
2) Apasa Ctrl + U si apoi Ctrl + F
3) In aceasta 'casuta' [img=http://i.imgur.com/VJ2x6in.png] introduci urmatorul cod: [code]{"list":

4) O sa iti arate cateva id-uri gen: wWVSKPh.png

5) Introduci acele id-uri ca si in exemplul urmator: facebook.com/10000343449933222 o sa te duca la profilul celui care te-a vizitat.

Link to comment
Share on other sites

Si mai e inca o chestie cu editatul , exemplu :

Userul x posteaza un tool oarecare , curat . Un admin / moderator oarecare descarca ce a pus el ,vede ca e curat si folositor si ii multumeste pentru asta . Userul x editeaza postul si pune malware . 99 % din cei care vizioneaza ulterior postul vor descarca cu incredere vazand ca cineva din staff a multumit si nu vor observa ca postul are mentiunea ca a fost modificat .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Si mai e inca o chestie cu editatul , exemplu :

Userul x posteaza un tool oarecare , curat . Un admin / moderator oarecare descarca ce a pus el ,vede ca e curat si folositor si ii multumeste pentru asta . Userul x editeaza postul si pune malware . 99 % din cei care vizioneaza ulterior postul vor descarca cu incredere vazand ca cineva din staff a multumit si nu vor observa ca postul are mentiunea ca a fost modificat .

În cazul acesta putem s? oblig?m adminul/modul care verific? s? posteze un checksum sau MD5 ?i ulterior utilizatorul s? îl verifice înainte de a folosi aplica?ia postat?. În fond, e forum de securitate, nu? M?car CRC-ul s? îl ?tii verifica, altfel î?i meri?i ?eapa.

Link to comment
Share on other sites

În cazul acesta putem s? oblig?m adminul/modul care verific? s? posteze un checksum sau MD5 ?i ulterior utilizatorul s? îl verifice înainte de a folosi aplica?ia postat?. În fond, e forum de securitate, nu? M?car CRC-ul s? îl ?tii verifica, altfel î?i meri?i ?eapa.

Nu mai simplu s? dea admin/modul respectiv quote la postul ini?ial sau s? pun? în postul s?u link-ul ini?ial?

Link to comment
Share on other sites

Doua minute inseamna foarte putin. O stiu din experienta proprie.

Si 24 de ore e ok , eventual sa fie implementat ceva de genul : la fiecare post nou sa apara sus o atentionare "acest post poate suferii modificari timp de 24 de ore , descarcati pe propria raspundere" iar daca au trecut 24 de ore mesajul sa dispara si userul sa nu mai poata modifica postul.

Bine ,acum o dam nitel in SF-uri ..... ideea de baza e importata.

LE : Sa nu mai zic ca ,nu stiu din ce motive , pana sa fie schimbat numele in rstforums eu puteam sa imi modific un post si dupa cateva luni fara sa apara jos mentiunea ca am modificat postul . Nu stiu de ce se intampla asta , probabil era un bug si e grav daca beneficia de acest bug si cineva care avea intentii rele.

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

LE : Sa nu mai zic ca ,nu stiu din ce motive , pana sa fie schimbat numele in rstforums eu puteam sa imi modific un post si dupa cateva luni fara sa apara jos mentiunea ca am modificat postul . Nu stiu de ce se intampla asta , probabil era un bug si e grav daca beneficia de acest bug si cineva care avea intentii rele.

Chestia asta se întâmpl? în func?ie de rangul care îl ai pe forum ?i doar în anumite sec?iuni.

LE: Dac? se va interzice editarea postului dup? X timp, va trebui scoas? regula cu dublu post sau aplicat? tot doar pentru X timp, for obvious reason.

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta se întâmpl? în func?ie de rangul care îl ai pe forum ?i doar în anumite sec?iuni.

Din 2008 si pana acum am fost si sunt simplu user RST . Eu am o vaga impresie ca sunt in comunitate din 2006 dar nu mai stiu cum se numea atunci si nu mai stiu ce user aveam in 2006..... batranetea .

LE/OFF :are vreo legatura cu RST numele asta

http://hacking.3xforum.ro

? Stie cineva ?

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Din 2008 si pana acum am fost si sunt simplu user RST . Eu am o vaga impresie ca sunt in comunitate din 2006 dar nu mai stiu cum se numea atunci ..... batranetea .

M? refeream la chestii gen num?rul posturilor (eventual dac? faci sau nu parte din Cultul be?ivilor) ?i eventual reputa?ia. Am observat ?i la mine exact aceea?i chestie, dar doar în anumite categorii ?i nu ?tiu exact care sunt factorii ce influenteaz? asta. Poate ne poate da @Nytro mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

Da!

Din 2008 si pana acum am fost si sunt simplu user RST . Eu am o vaga impresie ca sunt in comunitate din 2006 dar nu mai stiu cum se numea atunci si nu mai stiu ce user aveam in 2006..... batranetea .

LE/OFF :are vreo legatura cu RST numele asta

http://hacking.3xforum.ro

? Stie cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...