Jump to content
nikel1992

Parere Masini

Recommended Posts

  • Active Members

Golfu' pe benzina te cam rupe la consum si Fiesta ce-i drept, da nu asa mult. Golfu' in schimb mi se pare mai fiabila insa decat Fiesta.

Insa la banii aia cred ca poti gasi ceva mult mai bun, daca stii unde sa cauti. Zic si eu

Link to comment
Share on other sites

Ford Fiesta 1.6 d , motoarele alea consuma putin si sunt foarte bune..Eu as opta pentru o japoneza, pentru ca sunt foarte fiabile, consuma putin , uite cauta o Toyota Yaris, foarte bune , motor mic.. etc.. Honda Civic din 2001 , modelul Type-3, sunt motoare si pe benzina si pe diesel, foarte bune recomand :)

Link to comment
Share on other sites

Golful este 2007 , 2008 , ideea e ca nu am gasit o masina neaparat, ma uit pe net si incerc sa imi dau seama ce masina sa imi iau in banii astia. Daca aveti o idee de unde le pot lua mai ieftin, chiar si din Germania sau alta tara, spuneti`mi. Eu am 5000 de euro si incerc sa imi iau masina cea mai buna in banii astia.Ma intereseaza foarte mult ca masina sa fie noua, nu vreau masini sub 2006-2007 , pentru ca mi se pare ca sunt prea batrane...

Link to comment
Share on other sites

Golful este 2007 , 2008 , ideea e ca nu am gasit o masina neaparat, ma uit pe net si incerc sa imi dau seama ce masina sa imi iau in banii astia. Daca aveti o idee de unde le pot lua mai ieftin, chiar si din Germania sau alta tara, spuneti`mi. Eu am 5000 de euro si incerc sa imi iau masina cea mai buna in banii astia.Ma intereseaza foarte mult ca masina sa fie noua, nu vreau masini sub 2006-2007 , pentru ca mi se pare ca sunt prea batrane...

Tot timpu in Germania sunt masini bune , nu sunt uzate cum sunt uzate la noi ( ma refer la drumuri) , daca are 100.000 km in germania ar veni echivalentul la noi vreo 30.000-50.000 km ( facuti in ro ) .

Si orcum la suma pe care ai precizat-o tu eu as opta pt. GOLF 4/5 , Passat sau o Skoda ( Modelul care-l preferi tu ) .

Link to comment
Share on other sites

Salut , iti vand eu un seat leon an fabricatie 2011 , prima inmatriculare 2012 - inmatriculat in romania , full , 31.000 km , fara aciident , accept orice test doresti TU si unde DORESTI TU , pentru 8500 euro

Salut , iti vand eu un seat leon an fabricatie 2011 , prima inmatriculare 2012 - inmatriculat in romania , full , 31.000 km , fara aciident , accept orice test doresti TU si unde DORESTI TU , pentru 8500 euro , Motor 1.2 benzina

Edited by Usr6
2x post
Link to comment
Share on other sites

mobile.de e singurul care te poate ajuta.are motor de cautare super misto.de la banii care ii ai pana la cati kilometrii doresti sa aiba masina.si da germania este cea mai ieftina tara din care poti sa ti cumperi o masina.numai ai grija,si pe mobile.de si alte site uri sunt puse si multe "tepe".masini care par super ieftine te incanta si de fapt nu exista, in spatele anuntului sta un roman dornic sa ti ia banii si .. atat:)

Later edit.sunt 13934 masini de vanzare pana in 5000 de euro pe mobile.de da o reaq tre sa gasesti una :o

Link to comment
Share on other sites

In banii aia,ti-as recomanda un Opel Astra GTC 1.9 diesel, consuma foarte putin , motor puternic [149 CP ]

Si-a cumparat varu-miu un gtc din 2005 cu motorul asta, pe computeru de bord la 130 la ora ii da un consum de 4.2 [are 6 viteze]

El a luat-o cu 3000 euro din germania si a platit 1000 inmatricularea .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Chestia cu Germania este relativa. Poti gasi o gramada de turci si romani teposi si acolo. Ideea este ca in Germania este lege: daca dealerul nu spune toate problemele pe care masina le are, este penal. Masini bune gaesti mai in nord. Eu de ex. am luat un A4, 2.0 benzina, consum 12-14% oras. Incearca sa gasesti un model de prin ultimii ani de fabricatie, sunt rezolvate 80% din hibe.

Acum depinde si de noroc, dar in general, daca te duci in "auto-house", ai mult mai multe sanse sa stii adevarul decat in Romania.

Pe langa Nurnberg mai gasesti o gramada de masini.

SFAT: nu lua masina fara cel putin 3 service-uri trecute in carte.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe Astra G. Chiar daca-i mai veche( gasesti si din 2007) nu ai sa vezi masina mai ieftina la piese si mai rezistenta. O cutie de viteze sh 200ron? O baie de ulei 100? Un motor complet 1.8 1200ron? Motoarele ce incep cu z le gasesti si pe Asta H si pe Saab. Consumabilele te costa aproximativ 150ron. Consumul este mic la cele diesel, iar daca vrei pe benzina 1.8 este bestbuy.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar chestia cu Germania e un pic relativa mai ales daca vrei una deja adusa, 99% din ele au km dati inapoi bine de tot. Eu personal as prefera una din Romania, cu carte service si istoric verificabil la reprezentanta, plus o verificare facuta de un mecanic, chiar nu am incredere in cele aduse ("folosite de un doctor doar duminica la plimbare"), zici ca au venit cu spatele pana in Romania . Ca sa te convingi e suficient sa faci o comparatie de preturi autovit.ro cu mobile.de sau autoscout.com si ai sa vezi ca acelasi model de masina, cu km apropiati si dotari asemanatoare e mult mai scumpa in Germania/vestul Europei, deci ceva e sigur in neregula, ca samsarii trebuie sa traiasca si ei.

Legat de masinile de care ai spus, nu sunt in aceeasi clasa, ar trebui sa compari Fiesta cu Polo si Focus cu Golf. Mai bine urmaresti un pic forumurile dedicate sa vezi problemele specifice, ClubFord » Comunitatea posesorilor de Ford din Romania, fordfocusclub.ro, vwforum.promotor.ro. Oricum masina fara probleme specifice nu cred ca exista, important e sa vezi care sunt mai probabile, mai costisitoare, etc.

Link to comment
Share on other sites

mobile.de e singurul care te poate ajuta.are motor de cautare super misto.de la banii care ii ai pana la cati kilometrii doresti sa aiba masina.si da germania este cea mai ieftina tara din care poti sa ti cumperi o masina.numai ai grija,si pe mobile.de si alte site uri sunt puse si multe "tepe".masini care par super ieftine te incanta si de fapt nu exista, in spatele anuntului sta un roman dornic sa ti ia banii si .. atat:)

Later edit.sunt 13934 masini de vanzare pana in 5000 de euro pe mobile.de da o reaq tre sa gasesti una :o

Trebuie sa gasesc, ma gandeam ca sunt detinatori de masini si imi puteti spune pareri, orice parere e binevenita. Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Vreau masina cu 4 usi, maicamea detine un opel astra H 2009, 6 viteze motor 1.7, la 140 in a 6 ii arata consum 4.2 .Nu as vrea aceasi masina, de aceea intreb.

acuma sincer tu crezi ca o sa meri tot timpul cu a 6,gandeste-te ca la viteza aia folosesti 30HP? :)) daca iei cu turbina trebuie sa mergi mai turat cu ea si da-ti seama ca consuma. .. btw eu iti sugerez sa-ti iei un peugeot 407 is foarte ieftine si arata fainutz :D

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Consum-turbo? Ceva nu se leaga. Ca sa cureti turbo, il duci sus in turatii cel putin de 3-4 ori pe zi.

Inca ceva. Daca chiar ai timp, da o raita si pe fiecare forum al fiecarei marci, acolo se discuta probleme reale.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu este cel mai bun forum pe care sa pun o intrebare asa , dar totusi o pun.Ce parere aveti sa aleg un ford fiesta din 2010 diesel 1.4 sau 1.6 sau un golf benzina 1.4 , aceste masini se invart in jurul pretului de 5000 de euro[/quote

deci fara deci.ai 5000 de euro si vrei masina.sa consume putin,kilometrii la fel sa nu platesti inmatricularea mult sau deloc, sa nu coste piesele scump si sa fie evident nu asa de batrana ca tine.

raspuns?ai sanse intre 5 si 25 % sa gasesti ce cauti.restul de 75 % se pierde la:

-km putini =peste 5000 euro

-consum mic = masinile cele mai cautate arie desi larga rezultate aproape nule.

-inmatriculare = din romania e clar ca e rupta pe dedesubt =>investie noua in timp relativ scurt.din afara = costa, investitie mediu/lung

-piese de schimb = aici depinde.se gasesc da le reaq chiar si la masini mai sofisticate, si nu se poate vorbi de scump/ieftin pentru ca NU toata ziua schimbi piese

"varsta"=multi factori.marca,fiabilitate etc etc.

cam asa vad eu problema.succes oricum

later edit:si acum sa o spunem si pe aia dreapta.la 21 de ani vrei masina sa bagi piciorul in ea corect?atunci .. fi roman dar vezi cum faci sa iesi viu din ecuatia expusa de mine.

ia ti un un bmw/audi care l gasesti cam peste tot da vreo 3 mii fa ti damblaua cativa ani pe la 26 27 o arunci efectiv,iti iei o masina de familie consum mic si cam aia e.si da l reaq de consum nu te vad eu la 21 de ani sa stai cu ochii pe consum cand genul feminin din dreapta vrea repede la disco =))

Edited by waingro
Link to comment
Share on other sites

Eu nu as cumpara masina din Ro pentru ca majoritatea sunt smenuite la km daca tot ai bani dute in Germania si ia de acolo dar cum a zis SynTAX si in Germania o musti daca nu stii sa te feresti de masini de export la alea nu sunt obligati sa iti spuna tot despre masina.

Un exemplu cu mai multe masinii tari aduse in Ro majoritatea romanilor care se ocupa cu comert de masinii se duc in Hamburg acolo este cea mai mare piata de masini si cumpara masina care a fost de exemplu taxi sa zicem Audi model 2012-2013 la bani putini pentru ca are deja la bord sa zicem 500.000 km .

Care este problema cu taxi, firmele mici de taxi din germania nu dau comanda la masina din fabrica la culoarea aia bej este lipita folie si se duce la garaj plateste 200€ vine ala cu un feon mare si da folia jos arata vopseaua ca noua pentru ca a fost ocrotita de folie da km inapoi cam pina la 80.000 km si ti-o vinde tie sau la altul si zice ca a fost masina care conducea o baba :)) si asa mai departe.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca stii unde sa dai 2-300 de euro in Germania o sa ti se dea o masina ok.

Bisnitari sunt si vor fi peste tot, ideea este ca mai degraba cumperi de la un dealer decat de la un privat din o suta de motive, unul dintre ele pentru ca este o firma, un renume, un sediu fix si nu vor sa aiba renume prost. Daca cumperi de la privat, ii faci renume prost, care-i problema? Mai vinde o alta masina peste 10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...