Jump to content
Bateria

iOS 7.1 sau nu?

Recommended Posts

Salut, tocmai a aparut versiunea 7.1 a sistemului iOS. Aici aveti un mic review :)

Apple a lansat cea de-a ?aptea versiune a platformei mobile iOS în luna septembrie a anului trecut, iar aceasta a adus nu doar un mediu grafic complet împrosp?tat ?i o serie interesant? de noi op?iuni, dar ?i o mul?ime de probleme ?i p?r?i nefinisate. Dup? o perioad? îndelungat? de testare, care s-a întins de-a lungul a mai multor luni decât perioada similar? care a precedat lansarea versiunii majore 7.0 ?i este întrecut? în istoria iOS doar de perioada Beta a versiunii 5, Apple a lansat a?teptata actualizare 7.1.

iOS 7.1 a fost lansat: îmbun?t??iri de performan??, stabilitate ?i interfa??

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineata i-am dat drumul pe un iPhone 4 si chiar merge bine .

"Actualizarea specific? în mod explicit îmbun?t??irea performan?elor pe b?trânul iPhone 4, dar toate celelalte produse Apple vor beneficia ?i ele de îmbun?t??iri."

Are dreptate cel care a scris asta in articol .

Link to comment
Share on other sites

Am instalat ?i eu 7.1 pe un ip 4, se misc? bine. Singura diferen?? "sup?r?toare" zic eu, este cu autonomia. În rest se mi?c? bini?or pentru am?râtul asta de CPU... Spun am?rât în compara?ie cu noile gadgeturi!!

P.S. Înainte am avut 6.1.3, de?i îmi pl?cea mai mult grafica vechiului OS, nu m-a? întoarce înapoi! :)

Link to comment
Share on other sites

Inca nu l-am pus, mai astept cateva zile. Pe 5S-uri ar fi ceva probleme cu touch id-ul si bateria.

Nu sunt probleme cu touch id-ul, func?ioneaz? la fel ca înainte.

426763124.png

http://www.apple.com/ios/ios7-update/

In cazul OSX-ului ai dreptate Gecko dar in cazul IOS-ului n-ai. Eu am iphone 4 cu IOS 7.1 si cumnatamiu cu IOS 6.1.4 daca nu ma insel. Al lui este cu ~25% mai rapid :)

Sunt curios cum ai scos procentul ?la...

Edited by EAdrian
Link to comment
Share on other sites

In cazul OSX-ului ai dreptate Gecko dar in cazul IOS-ului n-ai. Eu am iphone 4 cu IOS 7.1 si cumnatamiu cu IOS 6.1.4 daca nu ma insel. Al lui este cu ~25% mai rapid :)

Depinde foarte mult si de cum iti intretii telefonul.

Dupa cate stiu la fiecare update vine cu cate 1 sau mai multe imbunatatiri , nu se reconstrueste sistemul de operare.

Link to comment
Share on other sites

Partea cu bateria nu mi se pare un impediment atat de mare pentru a nu face update la 7.1.

Cea mai mare diferenta este la iPad Mini, 56 minute, adica 10% mai putin decat pe versiunea veche de soft. Ca te tine bateria 1 zi sau 22h, mie unul mi se pare cam acelasi lucru.

Eu personal am facut update la 7.1, pentru ca pe 7.0.6 am vazut 2 probleme extrem de enervante:

1. Imi "murea" partea de jos a ecranului, nu mai putea deschide Command Center si nu mai puteam da click pe casute de text in mesaje (atunci cand este ascunsa tastatura)

2. Din cand in cand, touchscreen-ul devenea extrem de sensibil si il "atingeam" cand eram la jumatate de cm deasupra lui.

Pe 7.1 nu se mai intampla niciuna dintre chestiile de mai sus, eu unul sunt foarte recunoscator update-ului.

Link to comment
Share on other sites

In cazul OSX-ului ai dreptate Gecko dar in cazul IOS-ului n-ai. Eu am iphone 4 cu IOS 7.1 si cumnatamiu cu IOS 6.1.4 daca nu ma insel. Al lui este cu ~25% mai rapid :)

Am iphone 4 cu IOS 7.0.4 cu jailbreak si consider ca nu are rost sa fac update la 7.1 si sa pierd jailbreaku' degeaba ,chiar daca se zice ca ai un plus de performanta e vrajeala ,daca aveti iphone 4 nu are rost sa faci update ca nu ai ce sa mai scoti performanta in plus de la iphone 4, daca aveti 5/5s probabil ca se merita nu stiu,dar jailbreaku' tot se duce...

Cat despre cumnatu cu Iphone 4 si IOS "6.1.4" si 25% mai rapid ...=))))) NO COMMENT

Link to comment
Share on other sites

Am un iPhone 4s cu jailbreak si as dori sa stiu daca fac update pot pierde jailbreak-ul ?

Ideea este ca orice update de iOS iti va anula jailbreak-ul. Mai mult de atat, inainte sa faci update la o versiune, verifica daca a aparut jailbreak untethered pentru iOS-ul la care vrei sa faci update. Pe langa asta, conecteaza iPhone-ul si verifica-ti shsh-urile pe care le ai salvate si baseband-ul pe care-l ai. Din ce stiam eu (la versiunile mai vechi de iOS) daca nu ai shsh-ul corect pentru iOS-ul la care vrei sa-i faci jailbreak, nu va functiona. In general, la upgrade-ul de iOS se schimba si shsh-ul si baseband-ul si e posibil sa ai probleme. Daca telefonul e locked si nu functioneaza decat cu jailbreak, cel mai bine ar fi sa nu incerci sa-i faci update, decat daca esti foarte atent, altfel s-ar putea sa te trezesti ca ramai cu un iPod in loc de iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...