Jump to content
Corex

Cum v-a influentat RST-ul ?

Recommended Posts

Salut , incep eu cu povestea mea cum ma influentat pe mine RST-ul dupa care astept sa va povestiti si voi povestea.

Acum 4 luni in urma auzisem de la un prieten de comunitatea RST , recunosc nu stiam nimic despre aceasta comunitate nici de pentesting , vazand un videoclip pe youtube de la Romania te iubesc mi-am spus ca doresc sa fiu si eu Hacker. Dar din acel raportaj intelesem ca sunt doua tipuri de hackeri , hackerii care sparg site-uri si hackerii care fura bani , intrand pe comunitate rapid mi-am dat seama ca exista doar hackeri care sparg siteuri sau cei folosesc cunostintele lor pentru a construi securitatea site-urilor , cei cu cardurile sunt doar niste hoti si doar atat.

Intrand pe comunitate zona mea favorita a fost "tutoriale" si "club show off"

Eram un adevarat habarnist , nu stiam absolut nimic si daca doream sa fac un SQL Injection foloseam Havij si nu imi este rusine sa recunosc , ca am folosit havij !

Dupa ce am intrat in domeniu si am inceput sa invat ce inseamna SQL , XSS , LFI , SCD , RCE , RFI etc am inceput sa fac abuz !! Foarte mare gresala si recunosc imi pare rau si acum de trecutul meu.

Am inceput sa sparg foarte multe site-uri unele cautam eu vulnerabilitati , altele le luam gata vulnerabile si eu doar le exploatam.

Pana intr-o zi cand am exploatat o vulnerabilitate intr-un site important din Romania si am fost anuntat de la providerul meu de Internet ca isa adus la cunostinta ca IP-ul de la firma lui de internet este implicat intr-un atac informatic.

Am fost inspaimantat atunci nu stiam cum sa procedez si nu stiam ce o sa imi rezerve viitorul , deoarece stiam ca odata ajuns la inchisoare tot un infractor ma numesc indiferent de circumstante.

Pana in momentul actual nu am avut nici o problema dar tot mai astept deoarece nimic nu este sigur.

Dupa aceasta intamplare nu m-am oprit desi mi-au spus multa lume sa fac asta. Am continuat cu copilariile mele si ma credeam un Hacker. Adevarul ca eram un infractor m-am ferit sa fiu public deoarece stiam o poveste despre o persoana renumita pentru aceasta meserie.

Am evoluat pe zi ce trece dar tot ce stiam invatasem mecanic , nu logic. La un momentdat am fost abordat pe Skype de Reckon care mi-a atras atentia ca nu este bine ce fac si cel mai bine ar fi sa ma pun serios pe invatat

sa las laoparte copilariile si sa ma maturizez.

Reckon daca citesti acest topic iti multumesc ca mi-ai deschis ochii.

Am inceput sa invat SQL injection [metode de exploatare , de ce apare SQL injection , ce este el mai exact]

Aici ma ajutat foarte mult danyweb

Si tin sa multumesc si lui deoarece ma facut sa inteleg multe chestii care nici nu mi-au trecut prin minte.

Dupa aceste intamplari am inceput sa ma desprind usor de vechiul eu , si sa fiu un alt om , muncitor , onest , si cel mai important rabdator.

La sfaturile lui Reckon am inceput sa citesc o carte care ma ajutat foarte mult si o sa va las linkul mai jos pentr u cei care vor sa invete.

http://www.fileshare.ro/e30347320

Am inceput sa experimentez tot ce scria in carte tin sa precizez ca stateam noaptea pana la 5 dimineata prins in noutatile intalnite in acea carte fara sa-mi dau seama ca timpul trece.

Un prieten bun care tot ma ajutat in multe este .darky si AsalT multumesc tuturor celor care mi-au aratat unde am gresit si mi-au dat exemplu trecutul lor !

Am inceput sa inteleg multe fenomene intalnite in pentesting , dece apare o vulnerabilitate , care este cauza , si cum se repara.

RST-ul ca si comunitate m-au ajutat sa inteleg ca drumul ales de mine prima data nu este un drum bun si diferenta dintre un infractor sau un baiat pasionat de informatica un pentester este foarte mica.

Pentru copii care citesc acest topic va rog bagati-va mintile in cap si luati-ma ca si un exemplu , pun pariu ca majoritatea celor de pe RST se regasesc in aceste randuri si ei au fost copii , dar sau maturizat.

Majoritatea persoanelor de pe RST (cei vechi) au avut probleme din cauza scaparilor lor.

Eu atat am avut de spus . Va doresc o zi cat mai placuta.

Link to comment
Share on other sites

Pai la mine e o poveste mai lunga. Primi mei bani de buzunar scosi din internet au fost facuti prin intermediul rst si primul meu job (in viata reala) l`am obtinut printr-o persoana de pe rst. Aici sunt multe exemple de urmat dar sunt si foarte multe exemple care au un impact negativ asupra ta, acum totul depinde de tine si de directia pe care o alegi.

Link to comment
Share on other sites

de cand cu rst-ul am renuntat sa-mi mai pierd noptile uitandu-ma la Elodia.

de cand l-am cunoscut pe reckon, nu mi se mai scoala pula.

de cand mi-am facut o prietena, nu ma mai lasa sa beau.

si toate astea din cauza rst-ului, o multumesc tie doamne prea-sfinte.

lasand gluma la o parte

Cand am intrat prima data pe rst, am fost injurat de toti tati, de toate mormintele, s.a.m.d, ma simteam de t?t? jena. Ulterior, am crezut ca daca "aia" ma injura pe mine, asa trebuie sa fac si eu (logica), pana mi-am luat ban pe 4-5 conturi si mi-am dat seama ca am gresit. Dupa am inceput sa invat programare (inca mai invat).

+ pe rst mi-am facut si prieteni virtuali

:)

Edited by Kalashnikov.
Link to comment
Share on other sites

Ar fii o poveste cam lunga si e mult de scris. In principiu de aici au prins contur ideile mele, aici am cunoscut anumiti oameni care m-au adus pe drumul cel bun si de aici am invatat ca trebuie sa muncesti singur pentru a te bucura de niste rezultate si pentru a-ti fi apreciata munca. Ah, inca ceva, nu uitati legea lui "ohm".

Link to comment
Share on other sites

Da!

Da, sunt aici sa-nvat si sa ma distrez, cu ce ar putea rstu sa ma influenteze?

Daca intregul rst mi-ar zice sa ma sinucid, crezi ca as face-o?

Nu mai fii omule agitat, el s-a referit la experienta pe care ai trait-o aici, in niciun caz la chestii de genul. Nu ti-ar zice nimeni asta de aici, pentru ca nu suntem forumul sinucigasilor. Pe forum au fost cel mult tachinari constructive. Si eu am luat ban, warn si alte lucruri, ca sa iti dau exemplu de chestii de genul, dar mi-am dat seama ca eu greseam si acum e totul ok. Acum depinde de tine ce iti doresti.

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu , RST-ul chiar m-a ajutat enorm in sensul ca am gasit ceva cu care sa-mi ocup timpul liber intr-un mod extrem de profitabil. Daca nu erau aici cateva persoane marcante , gen expl0iter , poq , etc nu imi gaseam niciodata pasiunea pentru aplicatiile web si securizarea acestora si in principiu nu descopeream nici programele de bug-bounty care mi-au adus "independenta" financiara .

Link to comment
Share on other sites

" De cand folosesc RST, viata mea sexuala s-a îmbun?t??it, sunt mai sigur pe mine si imi gasesc intotdeauna cuvintele potrivite intr-o discutie contradictorie cu cineva. Mi-am extins vocabularul cand vine vb de limbaj colorat.

Foloseste si tu RST si vei fi multumit "

Mai pe scurt am invatat sa injur mai mult decat clasicele "sa-mi bag" si "sa-mi scot"

Lasand gluma, am invatat destul de multe lucruri de aici. Am avut si eu perioade cand stateam foarte mult timp in fata pc-ului si intorceam forumul pe toate partile.

Edited by Graphik
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a influentat pozitiv hacking.3xforum sau cum naiba era!

A fost primul contact cu o comunitate de "hacking" si am ramas oarecum marcat de cat de putin stiam pana atunci.(nu ca azi as stii prea multe)

Cel mai intelept mi s-a parut ca a fost Nemesis. Stia mereu cum sa puna problema, cum sa le dea peste bot celor care nu isi mai vedeau lungul nasului,cum sa fie amuzant da' si al naibii de serios. Si Kwe/Kenpachi(atata nume si-a schimbat ca deja nici nu mai stiu) era amuzant. Mai ales cuplu Neme + Kwe = iubibil rau :)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...