Jump to content
dark-angel

Wifi... si ceva

Recommended Posts

Nu am destula inspiratie ca sa pun un titlu mai ok, nici nu stiu de ce am nevoie mai exact...

La scoala, e un access point, iar PC-urile din clase sunt conectate cu wifi-ul. Am intrat in control panel, am vazut parola... toate bune si frumoase pana ce pun parola pe telefon si vad ca nu merge. Am incercat sa iau MAC-ul de la acel pc din clasa, zis si facut, am descarcat urmatorul "tool" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jworksbr.macspoofer si am pus mac-ul de la acel pc.

La fel, tot nu merge. Nu reusesc sa-mi dau seama ce si cum... o idee cum sa ma conectez, ceva?

Edited by dark-angel
Link to comment
Share on other sites

Incearca cu un WiFi Manager https://play.google.com/store/apps/details?id=org.kman.WifiManager .

Unele telefoanele sunt ciudate , de exemplu un huawei vision nu vrea in ruptul capului sa se conecteze daca routerul e setat pe alt canal decat 1. Nu pot sa inteleg de ce.

O sa incerc. Am 2 telefoane de pe care pot sa incerc.

Un samsung galaxy ace si un huawei ascend p6 (i-am facut acum 5 minute root special pentru asta)

Link to comment
Share on other sites

Zici ca sunt PC-uri de la scoala, deci nu-s laptop-uri, deci nu au adaptor wifi. Oare taote pc-urile de la scoala au adaptoare wifi conectate prin USB? Ma indoiesc. Si atunci, ce parola ai gasit tu in Control Panel?

PS: Vezi ca unele telefoane nu se pot conecta la unele retele wpa/wpa2. De aceea, pentru tablete si telefoane, se obisnuiesc retelele de tip WEP.

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

Zici ca sunt PC-uri de la scoala, deci nu-s laptop-uri, deci nu au adaptor wifi. Oare taote pc-urile de la scoala au adaptoare wifi conectate prin USB? Ma indoiesc. Si atunci, ce parola ai gasit tu in Control Panel?

PS: Vezi ca unele telefoane nu se pot conecta la unele retele wpa/wpa2. De aceea, pentru tablete si telefoane, se obisnuiesc retelele de tip WEP.

Sunt laptopuri ASUS, eu zic pc si la laptopuri si la desktopuri... my bad, sorry. @fusername,

ctrl_interface=/data/misc/wifi/sockets

ctrl_interface_group=wifi

update_config=1

network={

ssid="JVN_PIANO1"

psk="aicieparola"

key_mgmt=WPA-PSK

priority=5

}

si inca cateva network-uri, cu reteaua de acasa, etc.

----

Laptopurile au qualcomm atheros ar9485 wireless, iar adresa ipv4 e 10.0.0.x, default gateway este 10.0.0.2 si server DHCP e 10.0.0.13.

Nu prea cred ca ajuta dar, :-??...

Edited by dark-angel
Link to comment
Share on other sites

$ su #trebuie sa fii root

# busybox ifconfig #vezi daca ai wlan0 sau eth0 ca sa folosesti mai tarziu

# ip link wlan0 down

# ip link set wlan0 address 00:12:34:56:78:9a

# ip link wlan0 up

sau

# busybox ifconfig wlan0 down

# busybox ifconfig wlan0 hw ether 00:12:34:56:78:9a

# busybox ifconfig wlan0 up

Eu am probat pe HTC desire si nu merge nicio varianta. Poate pt. tine da.

Link to comment
Share on other sites

$ su #trebuie sa fii root

# busybox ifconfig #vezi daca ai wlan0 sau eth0 ca sa folosesti mai tarziu

# ip link wlan0 down

# ip link set wlan0 address 00:12:34:56:78:9a

# ip link wlan0 up

sau

# busybox ifconfig wlan0 down

# busybox ifconfig wlan0 hw ether 00:12:34:56:78:9a

# busybox ifconfig wlan0 up

Eu am probat pe HTC desire si nu merge nicio varianta. Poate pt. tine da.

A functionat a 2-a varianta, dar doar pentru un moment. Dupa s-a schimbat MAC-ul la loc si nu mai pot sa ma conectez la wifi (rezolv cu un reboot si merge iar), am incercat de 2-3 ori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...