Jump to content
eusimplu

HACK - Programming Language.

Recommended Posts

Citisem, in trecut, ceva despre limbajul de programare la care lucreaza facebook, in timp ce cercetam despre HHVM.

In ultimul timp sunt floodat cu articole in care se anunta acest limbaj de programare, proclamat de bloggeri ca PHP 6.

Cu toate acestea eu nu vad modificarile aduse de mare impact, daca PHP 6(cel oficial) ar avea metode pe primitive type sunt sigur ca ar eclipsa aceasta lansare.

Fara alte adaugari, https://code.facebook.com/posts/264544830379293/hack-a-new-programming-language-for-hhvm/, dezbatere frumoasa :)

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca peste ASM, au pus C++, au venit cu librarii, apoi ca sa fie si mai simplu, au pus PHP, Pear si altele, frameworkuri peste frameworkuri... Nu era mai simplu lumea sa invete C++?:)

Pentru ca PHP, alaturi de framework-uri, iti ofera o viteza drastic afectata pozitiv fata de scrierea aplicatiei web in C++.

Si ca sa-ti raspund la intrebare: Nu, nu era deloc mai simplu, motivul il ai mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Mai pe scurt,din ce vad ca aduc ei "nou" este ca ma forteaza sa declar din inainte ce returneaza o functie, string/array/int. Asta mi se pare o tampenie, un lucru de incurca, de obicei in functiile de le scriu in php daca nu indeplinesc niste conditii de le pun eu,scriu return 0,sau return "Error:Name you entered is too short" daca nu returnez array. Daca as trece pe acest limbaj extrem de evoluat, ar trebui sa mai scriu inca 3-4 linii,eventual 2-3 functii,ca sa nu ciripeasca el erori.

Mult mai pe scurt au bagat lucruri pe care cei de la PHP au incercat sa le evite pe cat de mult posibil.

Link to comment
Share on other sites

viteza depinde de cine scrie codul... :)

Da, nici editorul nu ajuta la nimic, o sa folosim toti nano de maine, pentru ca nu ajuta.

Viteza este intotdeauna drastic imbunatatita de uneltele folosite. Da, stiu, tuturor ne place sa credem ca doar noi contam in ecuatie - si contam - dar nu numai noi.

@FarSe Da, nu este in majoritatea cazurilor tocmai ok, dar te ajuta in unele cazuri sa scapi de testele privind tipul de date returnat, si te avertizeaza sa gandesti structura inainte sa scrii prima linie de cod logic.

Edited by eusimplu
Link to comment
Share on other sites

e perfect adevarat ca viteza e imbunatatita si exista toate justificarile economice sa cresti viteza cu care este scris codul, dar in acelasi timp nici Dali nu folosea Photoshop.

Da, dar nu vorbim numai de viteza. Vorbim si de stabilitate aici, pentru ca a utiliza cod deja testat este mult mai ok fata de a mentine propriile surse in paralel cu crearea-mentinerea de noi proiecte.

Si programatorul poate ajuta, enorm, chiar si in faza finala in functie de cat si in ce mod a fost facut refactoring-ul pe cod, dar trebuie sa ne respectam si pensula cu care cream, nu numai mana.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt absurd, doar nu o sa fac un site in ASM doar pentru ca se poate. Idea mea era ca pe masura ce limbajele de programare avanseaza, rolul programatorului scade proportional. Cine scrie in HACK, de exemplu, nu trebuie sa-si mai faca probleme cu tipul returnat putandu-se concentra pe alte probleme de nivel mai inalt. Asta e un lucru foarte bun, cel putin pentru firma, dar in acelasi timp pe programatorii nu o sa-i mai intereseze cum functioneaza un sistem ci doar cum sa-l foloseasca astfel incat sa obtine rezultatele care ii intereseaza, ceea ce pentru mine e un pic trist.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt absurd, doar nu o sa fac un site in ASM doar pentru ca se poate. Idea mea era ca pe masura ce limbajele de programare avanseaza, rolul programatorului scade proportional. Cine scrie in HACK, de exemplu, nu trebuie sa-si mai faca probleme cu tipul returnat putandu-se concentra pe alte probleme de nivel mai inalt. Asta e un lucru foarte bun, cel putin pentru firma, dar in acelasi timp pe programatorii nu o sa-i mai intereseze cum functioneaza un sistem ci doar cum sa-l foloseasca astfel incat sa obtine rezultatele care ii intereseaza, ceea ce pentru mine e un pic trist.

Eu privesc lucrurile total invers. In HACK programatorul o sa faca o pauza in care o sa se gandeasca la tipul returnat, deoarece tipul returnat este definit static.

La fel si privind functionarea sistemului. Cei care doresc sa cunoasca sistemul, pot incepe sa extinda framework-urile deja existente, astfel afland pe parcurs modul de functionare a componentelor cheie. Sunt de parere ca nu poti folosii o unealta care nu o cunosti, doar te poti preface.

Privind doar partea de php, la care face referire topicul, la fel observ si aici o evolutie privind implementarea si intelegerea design pattern-urilor de catre programatori si o structura atent gandita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...