Jump to content
Nemessis

Propunere - Programare pentru comunitate

Recommended Posts

Sa spunem ca vine cineva cu o idee de aplicatie ce poate fi utila si nu exista deloc sau in acea forma pe internet. Voi cei care sunteti programatori ati fi dispusi sa lucrati dupa ideile oamenilor si sa colaborati pe acelasi cod sursa cu ceilalti programatori din comunitate sau individual?

In afara de a fi postate creatiile voastre la "RST Power", de a primi VIP dupa un timp, sau de a primi multumiri, aprecieri si critici nu va exista probabil nici o alta recompensa.

-----------------------------

Cererile de aplicatii ar putea fi aprobate manual de staff ca sa fie filtrate corespunzator.

Odata aprobata cererea si ceilalti utilizatori pot completa ideile celui care a initiat cererea.

Programatorii sunt rugati sa isi scrie in acest topic opiniile si sa anunte daca doresc sa contribuie in acest mod.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa va ajut si eu pe partea de programare C#.Net, VB.Net, Java, Javascript, poate si ceva Verilog, Matlab, Prolog (chestii mai exotice).

Daca va fi nevoie la proiecte foarte mari, pot sa va ajut cu integrarea mai multor limbaje de programare in aceeasi solutie Visual Studio.

Link to comment
Share on other sites

As participa si eu pe partea de VB/.NET si PHP (in alte limbaje nu stapanesc asa bine sintaxa).

Ca o conditie principala ar fi: aleg pentru cine/ce sa muncesc. Faptul ca staff-ul aproba/nu anumite lucruri nu ar trebui sa-mi influenteze mie parerea.

Ar fi interesant sa vedem asa ceva, insa nu cred ca se vor ivi asa multe idei valoroase. Mai ales ca 50% din valoarea produsului este data de modul de realizare.

PS: Multe proiecte nu pot fi realizare de echipe asa raspandite..

Link to comment
Share on other sites

Atunci, avand in vedere ca vom lucra sub open source deci un proiect are durata de viata nelimitata, sunt si eu prezent ca PHP & Laravel Programmer / Backend Web Developer .

La fel, git e alegerea potrivita, eventual github pentru "durabilitatea" codului sursa. De asemenea, github are integrat issue tracking, si dispunem si de o vizibilitate mai mare a codului(adica ne laudam).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...