Jump to content
pyth0n3

Operatorul din România care are cea mai bună reţea

Care din urmatorii operatori are cea mai bună reţea pentru servicii Voce si Internet?  

113 members have voted

  1. 1. Care din urmatorii operatori are cea mai bună reţea pentru servicii Voce si Internet?



Recommended Posts

Dupa voi, care este operatorul din Romania care are cea mai buna retea?Cea mai buna nu inseamna reteaua care ofera cele mai bune oferte la costuri reduse, ma refer la cea mai buna pentru furnizarea de servicii de calitate .Ma refer la cea mai buna retea nu numai atunci cand vine folosita doar în zonele metropolitane ci in oricare alta regiune.Ma refer la retelele care ofera servicii de voce si internet mobil in acelasi timp.Sa fiu mai clar, operatorul care ofera cel mai bun semnal oriunde in Romania, voce si internet.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

@VladXAm intrebat deoarece nu stiu care si de catre cine a fost cumparata, VladX , ai folosit Orange si in alte regiuni, la munte , la mare, pe autostrada, pe camp , in sate, in orase , Sudul tarii, Nordul? Merge bine intrun oras sau merge bine pe tot teritoriul tarii?Cate antene sunt distribuite?

Link to comment
Share on other sites

@VladXAm intrebat deoarece nu stiu care si de catre cine a fost cumparata, VladX , ai folosit Orange si in alte regiuni, la munte , la mare, pe autostrada, pe camp , in sate, in orase , Sudul tarii, Nordul? Merge bine intrun oras sau merge bine pe tot teritoriul tarii?

Si eu tot orange am votat,servici internet foarte bune,trist ca nu e 4G in zona mea da nah.. am avut semnal si la tara,si la munte,deal etc. Preturile mi se par super ok la prepay .. eu is pe abonament si am un abonament de tot cacatul da nah aia-i partea a doua :) ..

Link to comment
Share on other sites

Merg foarte des la munte, iar semnalul Vodafone este excelent atat voce cat si internet.

Daca stau bine si ma gandesc nu am avut probleme niciunde cu semnalul.

Tin sa precizez ca am trecut de la Cosmote la Vodafone, deoarece internetul era jalnic !

PS. Nu stiu daca te intereseaza, dar eu vorbesc foarte mult dincolo si nu am avut niciodata probleme.

Edited by bubbles
Link to comment
Share on other sites

În Orange ai semnal foarte prost. La satele de lâng? ora?ul meu (zon? de deal) doar în Cosmote este semnal. Anul trecut, când am fost pe vf. Omu cu ni?te prieteni, în mare parte doar cei cu Cosmote aveau semnal, Orange ?i Vodafone doar pe alocuri.

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Cosmote insa cam de un an au probleme : fura la trafic internet , semnal prost la tara , apar sunete ciudate uneori la initiere apel (un fel de bolborosit de apa) , telefonul apare ca nefiind in retea dar arata semnal full . Toate plangerile nu s-au finalizat cu un raspuns coerent sau cu remedierea problemei .

In schimb am si o cartela Vodafone de care sunt foarte multumit ,semnal full oriunde .Singurul loc unde nu am avut semnal a fost la Voineasa (in anumite locuri) si pe o portiune din Transalpina . Am si facut redictionare apel de pe Cosmote pe Vodafone cand suna inchis si n-am mai pierdut niciun apel .

Votez Vodafone .

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine Vodafone inseamna calitate.Eu sunt la Vodafone din 2004.

Am muncit in cateva orase importante si am avut semnal tot timpul.Sunt multumit si de varianta mobil.

Am fost plecat la mare si la munte,n-am avut probleme cu ei.Doar ca sunt cam cicalitori cand se termina abonamentul.Cand mai este cam doua luni din abonament,incepe sa insiste cu telefoanele si cu variantele.

In urma cu doi ani de zile,tot ma zapaceau la telefon ca se termina abonamentul si trebuia sa fac altul.

Bineinteles,daca vroiam acest lucru.

Iti dam mai multe minute,ai mai mult trafic pe mobil.

Au avut o mica vrajeala.Ce vreti,banul trebuie se circule.Per total,sunt multumit de ei.

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Vodafone, dar au si eu problemele lor. Ce e bun la vodafone e semnalul, se vede ca au investit in echipamente si se simte. Pe partea de oferte au ramas cam in urma, la fel ca ceilalti operatori, oferte de trafic mobil, minute jalnice avand mai multe minute la simpla cartela pre-pay. Iti da cu putin cativa MB care ii consumi daca te uiti la 2 videoclipuri pe Youtube sau intri cateva zile pe Facebook, Twitter si alte aplicatii. Plus daca le uiti deschise, aia e. Parca inca suntem in era dial-upului.

Cum a zis si Florin te suna din zi in zi ca sa te mai prinda macar inca un an la ei. Iti da marea si cu sarea doar sa prelungesti abonamentul.

Eu folosesc internet mobil de la Vodafone si sunt multumit ca am activat extraoptiunea de net nelimitat la viteza noaptea (1 mb download real). Eu sunt multumit in zona mea ca nu exista cablu sau altceva. Ziua dezastru cu 15 kb/s.

Pe mobil am Cosmote (o cartela fost Frog, acum sunt MTV Mobile) pe care inca am activa o optiune ramasa (Frog Enjoy - 5 eur) cu net nelimitat, 3000 minute in retea etc. Cei drept 40 kb/s, porturi blocate dar pentru folosinta de zi cu zi e numai buna.

La Orange am auzit ca netu e foarte bun doar daca ai semnal. Stau foarte prost cu acoperirea...

Edited by wHoIS
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna acoperire tind sa cred ca Orange o are.In ultimii 12-13 ani am avut vreo 7 Orange,iar restul cosmote.Nu folosesc abonamente pentru ca sunt enervante si nu mi-e lene sa reincarc.Au fost ok si unii si altii dar calitatea parca tinde tot spre orange.Netul de la Vodafone pare mai ok totusi

Link to comment
Share on other sites

Nu exista, sunt multe variabile, depinde de ceea ce te intereseaza: acoperire, viteza, costuri, time-up, factor subiectivi, cum ar fi, prieteni in retea, muzica lui smiley, ghita ciobanu sau ala soferu, ceea ce ai, reteaua in care e mama, iubita, etc.

Cea mai buna retea e cea in care esti, iar daca nu-ti place, poti porta numarul.

PORTABILITATE

Link to comment
Share on other sites

Sa te futi in el de Cosmote. In zona in care stau (undeva in Bucuresti, periferie) nu pot vorbi la telefon chiar daca aparent am semnal full. Cand primesc sau initiez un apel semnalul scade brusc la o linie si acolo moare. Cu Orange si Vodafone in acelasi loc am semnal full si nu am probleme.

Am fost la Germanos, am 2abonamente de 3-4ani, si tipii de acolo mi-au spus ca nu exista asa ceva in Bucuresti. Faceau reclama pe la tv in timpul ala cu semnalul, daca nu ai semnal intr-o zona iti inapoiaza nu stiu ce rahat.... am depus sesizarea aia si tipic Romanesc nu este vina lor, telefonul este de vina.

Nu recomand Cosmote, pacat de ofertele lor ca sunt tare bune.

Link to comment
Share on other sites

macar 5% din voi au incercat zapp ? Vad ca s-a votat pisatu de vodafone si cacatul de cosmote, voi char nu aveti idee despre ce vorbiti, incercati zapp, am mers din bucuresti pana in suceava pe tren si m-am uitat la filme fara pic de delay, la intoarcere am avut un pisat de vodafone, nu am reusit nici macar la jumatate de episod sa ma uit, in timp ce cu zapp am vzt un sezon intreg!

Link to comment
Share on other sites

Eu am votat orange deoarece am avut o experienta destul de interesanta cu el

Aveam semnal si in padure si la munte si cand treceam granita mai aveam semnal vro 20 minute este destul de ok si la preturi ... recomand orange cosmote si vodafone pica reteaua si la metrou in fine depinde si ce telefon folosesti am auzit ca telefoanele mai antice au semnalu mai bun daca pentru asta il vrei..

Off zapp mai exista eu nu am vazut pe nicaieri cartele zapp in fine oare ce prefix or avea

076

078 cosmote

072

073 vodafone

074

075 orange

071

077 digi

079 frog

Nu inteleg ce prefix o avea zapp

Edited by Corex
Link to comment
Share on other sites

Vodafone la calitate in general, la internet Orange pentru mine e dezamagitor. Am testat si Digi pe internet si chiar mi s-a parut peste Vodafone si Orange, dar probabil erau mai putini utilizatori pe celulele respective, oricum au o cota mica de piata si probabil reteaua mai putin incarcata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...