Jump to content
bubu2005

În 2015, toată lumea va avea access gratuit la internet

Recommended Posts

Proiectul dore?te s? ofere acces gratuit la internet, pentru to?i locuitorii planetei, folosind tehnologiile spa?iale. Proiectul are numele de Outernet ?i implic? lansarea unor sateli?i în miniatur?, care s? orbiteze constant, ?i care s? primeasc? datele de la sta?ii terestre, trimi?ând semnalul c?tre fiecare utilizator în parte. În practic? sistemul va func?iona ca un router.

Proiectul Outernet va oferi astfel o conectivitate nelimitat?, ?i foarte u?or de accesat fiind optimizat atât pentru o vitez? bun? cât ?i pentru o disponibilitate larg? pentru to?i utilizatorii.

Lansarea acestor sateli?i minaturiza?i, CubeSats este programat? pentru începutul anului viitor. Transferul informa?iei se va face prin tehnologia datacasting, care implic? folosirea undelor radio în band? larg?. În acest fel, accesul la internet va putea fi oferit c?tre toate dispozitivele dotate cu un modul WiFi, la fel ca cel prezent pe toate dispozitivele mobile actuale.

Aceast? re?ea mai are un scop, ?i anume oferirea unei intimit??i greu de înc?lcat pentru utilizatorii serviciului. De asemenea cenzura informa?iilor din aceast? re?ea ar fi foarte greu de aplicat.

sursá:În 2015, toat? lumea va avea access gratuit la internet

Link to comment
Share on other sites

Really? Low-orbit satellite cu wi-fi broadcast?

E o idee faina .. da cine are atatia bani sa lanseze 15-20 sateliti? Si de ce ar face asta? Cu ce scop?

De securitate nu prea se pune problema. Vor fi extrem de vulnerabili.

dar asa cu un SSL VERIFICAT sa cauti pe google o informatie, sa vezi un filmulet pe youtube sau sa stai pe facebook ar merge..

Link to comment
Share on other sites

"Aceast? re?ea mai are un scop, ?i anume oferirea unei intimit??i greu de înc?lcat pentru utilizatorii serviciului. De asemenea cenzura informa?iilor din aceast? re?ea ar fi foarte greu de aplicat."

Oare NSA o sa stea cu mainile in buzunar in timp ce astia fac asta? Nu cred.

Link to comment
Share on other sites

"Aceast? re?ea mai are un scop, ?i anume oferirea unei intimit??i greu de înc?lcat pentru utilizatorii serviciului. De asemenea cenzura informa?iilor din aceast? re?ea ar fi foarte greu de aplicat."

Oare NSA o sa stea cu mainile in buzunar in timp ce astia fac asta? Nu cred.

Pai de asta e si facut, pentru a fura date, Big Brother.

Link to comment
Share on other sites

2015 ??? probabil au gresit data cu vro cateva sute de ani chiar mi, Cine ar fi prostul sa ofere internet moca cand providerii de internet castiga sute de miliarde de euro in fiecare an.

Net moca in 2015, apoi telefonie moca in 2025, apoi ce mai urmeaza ??? hai sa fim seriosi Nimic in lumea asta nu e gratis :)

Link to comment
Share on other sites

da cine are atatia bani sa lanseze 15-20 sateliti?

Nu e vorba de sateliti conventionali. Am vazut acum ceva vreme un proiect care avea la baza raspberry pi :raspPI, iar ce vor ei sa foloseasca este documentat aici: wiki. Ideea mi se pare foarte buna si ar fi un experiment interesant. Probabil ca asta si vrea sa fie pentru inceput, lanseaza cativa zeci de sateliti dinastia sa vada cum merge. In 10 ani o sa vezi cocioabele de chirpici cu antene pentru wireless pe langa alea pentru TV.

Link to comment
Share on other sites

"Aceast? re?ea mai are un scop, ?i anume oferirea unei intimit??i greu de înc?lcat pentru utilizatorii serviciului. De asemenea cenzura informa?iilor din aceast? re?ea ar fi foarte greu de aplicat."

Oare NSA o sa stea cu mainile in buzunar in timp ce astia fac asta? Nu cred.

Daca nu sunt mana in mana cu cei de la NSA deja...

Nu au de pierdut, daca s-au apucat de un asemenea proiect complex sigur urmaresc ceva, doar ca nu o pot spune pe fata. Eu cred ca e inca o metoda de colectare a informatiilor, practic ne iau ceea ce ei pretind ca ne ofera, adica intimitatea.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de sateliti conventionali. Am vazut acum ceva vreme un proiect care avea la baza raspberry pi :raspPI, iar ce vor ei sa foloseasca este documentat aici: wiki. Ideea mi se pare foarte buna si ar fi un experiment interesant. Probabil ca asta si vrea sa fie pentru inceput, lanseaza cativa zeci de sateliti dinastia sa vada cum merge. In 10 ani o sa vezi cocioabele de chirpici cu antene pentru wireless pe langa alea pentru TV.

Da satelitii sunt mici, usori si slab tehnologizati. Insa probabil vor avea ceva module de comunicare si alimentare mai mari (pt transmiterea de unde radio si energie solara).

sateliti d'astia pot produce si eu cu costul de pana 1000lei / bucata

Problema este lansarea lor: care e scumpa, complicata, periculoasa, ploueaza, ai nevoide de culoar aerian, apar defectiuni, ai nevoi de o echipa de ingineri, etc.

Si toata bataia asta de cap si bai cheltuiti aiurea pentru nici-un castig? Wi-fi peste Africa si Oceanul pacific?

Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca cei de la NSA sunt cei care vor sa puna proiectul asta in aplicare, nu este nimeni in lume cu o dorinta mai mare de manipula, ca ei, iar asta ar fi un prilej ideal.

Va dati seama ce haos o sa fie cand o sa fie conectata o jumatate de continent la un singur "router", userii de rand vor dori sa revina la rds-ul/romtelecom-ul lor de toate zilele :))

Link to comment
Share on other sites

Numai conspiratii visati. Proiectul are scopul de a aduce internet in orice casa din lume. Combinat cu donatiile de pc-uri inseamna ca milioane de oameni vor avea acces la informatii de ultima ora de pe intreg globul. Cui nu-i convine isi ia netul de la provideri zonali.

Dar oamenilor din tarile din lumea a 3-a li se rup pulile in paispe ca big brother ii urmareste sau nu cand asta e singura lor sansa de a lua contact cu civilizatia occidentala si de a isi mari bagajul de cunostinte care in momentul de fata este extrem de scazut.

Un proiect de o asemenea amploare inseamna noi locuri de munca, milioane de oameni educati, emigranti veniti din tarile sarace mult mai educati si cu un bagaj de cunostinte mult mai vast si nu in ultimul rand detronarea regimelor dictatoriale prin faptul ca oamenii vor invata din exemplele celorlalte popoare si vor avea un mijloc de comunicare foarte greu de stopat care le permite sa se organizeze rapid.

Daca proiectul este al lui Big Brother atunci e o arma cu doua taisuri care pe langa faptul ca le aduce informatii, le va aduce si sfarsitul cand numarul oamenilor informati se va dubla si manipularile maselor vor fi combatute mult mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Nemessis sunt de acord cu ce spui.. Toata lumea trebuie sa beneficieze de curent, electricitate, apa gratuit.. din pacate nu este asa, dar in fine.. Haideti sa presupunem ca va fi o furtuna solara si toate retelele de comunicatii , sateliti vor avea probleme si se va produce o pana generala.. Atunci cum ar fi? Sau o echipa de 10 baieti destepti, reusesc sa puna mana pe cateva zeci-sute de mii de servere si reusesc sa faca o retea de botnet,[doar exemplu] si reusesc, printr-un ,,miracol" sa opreasca reteaua de internet. Atunci ar fi un punct de vedere tare interesant al celor de la NSA..

Link to comment
Share on other sites

in functie de viteza,ar avea de pierdut si retelele de telefonie si de televiziune..free voip,free video call,free tv online(piratat)..

chiar daca nu e folosit pt spionaj isi pot scoate investitia usor prin publicitate

e doar inceputul,vor castiga imens cei care vor asigura o arie si viteza cat mai mare

Edited by dicksi
Link to comment
Share on other sites

Cine ar fi prostul sa ofere internet moca cand providerii de internet castiga sute de miliarde de euro in fiecare an.

Net moca in 2015, apoi telefonie moca in 2025, apoi ce mai urmeaza ??? hai sa fim seriosi Nimic in lumea asta nu e gratis :)

Nu ar fi prosti deloc, noi am fi prosti sa folosim fiindca ar avea ei tot controlul si informatia de care au si nu au nevoie.

Link to comment
Share on other sites

C'mon exista ssl-ul, vpn-ul nu e chiar asa usor de spionat. Atata timp cat fortezi o conexiune criptata asimetric intre tine si server(prin orice metoda) nu poti fi ascultat.

Creez eu un server(moca de la 000webhost) si o mica aplicatie in VB care stabileste o conexiune criptata asimetric cu cheie de 4096 biti. Si apoi pagina http este "culeasa" de server, criptata si trimisa utilizatorului. Pagina este apoi afisata in aplicatia VB. (cum te mai asculta atunci?)

Chestia mai interesanta e ca: Satelitii vor transmite si primi informatii. Ce impiedica satelitii sa nu se conecteze la retele "free wi-fi" de pe pamant?

Alta problema: Unde va fi conexiunea dinte sateliti si reateaua "terestra"? Cum se va gestiona traficul in acel punct? (de precizat ca satelitii au capacitatea sa comunice intre ei la viteze uimitoare. Problema e cum vor comunica inapoi cu Terra)

Un astfel de proiect ar permite companiei sa "detina" internetul. Insa securitatea retelei ar fi groaznica. Probabil ar bloca multe porturi, protocoale, numar de clienti, latimea de banda, securitate anti-DOS...

Link to comment
Share on other sites

Din câte ?tiu, tipii vor doar s? salveze anumite pagini web ?i pe acelea s? le distribuie. Deja au parteneriat cu Wikipedia. Deci o dat? la X timp vor salva toate paginiile de pe Wikipedia ?i oricine le va putea accesa gratuit. Vor face asta cu site-urile ce ofer? con?inut unic, cu caracter educativ si publicat într-o limb? de circula?ie interna?ional? (englez?, francez?).

LE: Da, se pare c? am dreptate.

Citizens from all over the world, through SMS and feature-phone apps, participate in building the information priority list. Users of Outernet's website also make suggestions for content to broadcast; lack of an Internet connection should not prevent anyone from learning about current events, trending topics, and innovative ideas.

Mai bine a?i citi de pe site-ul oficial, decât ?tiri infecte de pe yoda ?i prietenii s?i. https://www.outernet.is/

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...