Jump to content
nikel1992

Calisthenic Exercises

Recommended Posts

Aveti idee de routine de exercitii calistenice? Eu fac sala de cativa an, nu incontinuu dar am oarecum experienta. De ceva timp m-am apucat si de inot de 2 luni. Zilele astea am incercat sa fac cateva tractiuni si nu am reusit prea multe(7,8). Cu toate acestea nu imi explic de ce nu pot face tractiuni dar la sala am rezultate destul de bune, din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu doua intrebari !

1- Ce ne intereseaza pe noi asta , e cumva subiect de discutie ?

2- Asemenea post nu cred ca isi au locul pe RST .. nici chiar in aceasta categorie ....

Nu vreti sa postati aici sfaturi despre cum sa te masturbezi corect ? Sau cum sa te speli pe dinti in 3 pasi? Penibil ...

Acest post este un Shit!

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu doua intrebari !

1- Ce ne intereseaza pe noi asta , e cumva subiect de discutie ?

2- Asemenea post nu cred ca isi au locul pe RST .. nici chiar in aceasta categorie ....

Nu vreti sa postati aici sfaturi despre cum sa te masturbezi corect ? Sau cum sa te speli pe dinti in 3 pasi? Penibil ...

Acest post este un Shit!

Asta e singurul forum pe care il citesc , si consider ca din aceasta cauza exista si o sectiune care trebuie sa nu aiba legatura cu RST si cu intrebari cum sunt astea penibile, poate nu am dreptate.Dar din acest motiv am pus intrebarea aici .

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie forta. Poate nu faci ce trebuie la sala, poate nu faci ce trebuie la inot ( inotul dezvolta rezistenta, forta ). Sunt mai multi factori de luat in calcul... depinde si de metabolismul tau si de program.

Daca zici ca esti experimentat la sala, inseamna ca ai ceva masa pe tine. Incearca sa te bazezi pe exercitiile de baza in sala, de exemplu genuflexiuni, fandari, flotari, tractiuni, etc. Un alt principiu de urmarit in sala, pentru forta, este micsorarea numarilor de repetari (2-6 pe serie) intr-un total de 4-6 serii.

ATENTIE! "Cand vorbim despre un numar de repetari, ne referim la greutatea maxima cu care se poate completa acel numar de repetari in mod corect."

Iar daca te intereseaza si direct rezultate pentru tractiuni, incearca sa faci flotari la paralele, sunt foarte bune. Si flotari normale, ori daca tot esti in sala incearca tractiuni la scripete, tot dupa principiul cu repetari putine, greutate maxima.

Privind problema din alt unghi, trebuie sa ai grija si la alimentatie, sa fie cat mai sanatoasa (daca nu locuiesti la curte, te costa ceva bani sa mananci cat de cat sanatos). La fel de importanta este si durata pe care o oferi muschilor sa se refaca. Tine minte ca un muschi "creste" , da randament.. atunci cand ii lasi destul timp sa isi refaca tesuturile, nu cand il supra-antrenezi.

Asadar mananca sanatos, odihneste-te, dormi cel putin 8 ore pentru a putea ajuta muschii sa faca ce le impui.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...