Jump to content
Nytro

Oraşul din România care a speriat planeta. Se câştigă 100.000 dolari/săptămână

Recommended Posts

Ora?ul din România care a speriat planeta. Se câ?tig? 100.000 dolari/s?pt?mân? de?i tr?iesc câ?iva oameni

Pentru turisti, Ramnicu Valcea este un oras linistit, cu multa verdeata. Aflat la marginea Carpatilor, in centrul Romaniei, nimeni nu banuieste secretul acestui oras, ingropat in cartierul muncitoresc Ostroveni: reteaua de hackeri din zona a speriat toata planeta, scrie Le Monde intr-un material preluat de worldcrunch.com si citat de incont.ro

panorama-ramnicu-valcea1_77187300.jpg

Trebuie sa parasesti bulevardul principal, care taie orasul in doua si sa mergi pe strazile inguste cu case construite in perioada comunista ca sa-ti dai seama ca ceva este in neregula in acest oras cu o populatie de aproximativ 100.000 de locuitori.

Langa cladirile sarcacioase, ridicate in timpul dictaturii comuniste, sunt parcate numai masini scumpe. Pe langa masinile de ultima generatie, tinerii de 20-30 de ani isi afiseaza bunastarea care contrasteaza cu imprejurimile saracacioase. Bine ati venit pe taramul hackerilor!

Ramnicu Valcea, cu cartierul sau Ostroveni, este recunoscut sub numele Hackerville, pentru ca este capitala furturilor online. Clientii care fac cumparaturi online din toata tarile – francezi, britanici, germani, italieni, dar mai ales americani, au fost inselati de hackerii romani. Potrivit Politiei Romane, 80% dintre victime provin din SUA.

In Ostroveni, toata lumea stie ce se intampla, dar codul tacerii functioneaza foarte bine. Unul dintre hackeri a fost de acord sa vorbeasca cu jurnalistii Le Monde despre afacerea sa, atata timp cat ramane anonim.

„Este mai usor cu americanii pentru ca isi cumpara inclusiv painea online, sunt obisnuiti sa faca totul pe internet”, a declarat tanarul. El sustine ca da patru sau cinci lovituri pe saptamana si in final ramane cu cateva zeci sau cateva sute de mii de dolari.

„Traim intr-o lume mare, plina de idioti, care sunt gata sa faca totul online. Noi vindem produse fictive, clonam alte site-uri si furam datele cartilor de credit. In Europa, pentru a pune mana pe bani, folosim asa-numitele sau , care redirectioneaza banii trimisi intr-un anumit cont. Ei pastreaza 30% din bani si restul ni-i trimit noua prin Western Union”, explica hackerul.

Si judecand dupa numarul tranzactiilor facute prin Western Union in Ramnicu Valcea, afacerea pare sa fie infloritoare, comenteaza jurnalistii Le Monde.

MAi multe pe incont.ro.

Sursa: Ora?ul din România care a speriat planeta. Se câ?tig? 100.000 dolari/s?pt?mân? de?i tr?iesc câ?iva oameni | Obiectiv - Mobil

Stiu, articol de 2 lei, dar cred ca astfel de articole apar despre "noi" prin presa internationala.

Link to comment
Share on other sites

ON : Le Monde a scris acest articol prin 2013 .

http://www.puterea.ro/dezvaluiri/ramnicu_valcea_primarul_pnl_emilian_francu_urmasul_pedelistului_gutau_salta-69411.html

Vezi in pagina "Hackerville de România, spaima FBI".

OFF : Ramnicu Valcea imi place mult ca localitate , oamenii sunt foarte civilizati . Am trecut de cateva ori pe acolo si am ramas placut surprins .

Link to comment
Share on other sites

Ramnicu Valcea imi place mult ca localitate , oamenii sunt foarte civilizati . Am trecut de cateva ori pe acolo si am ramas placut surprins .

Sunt de acord! Ultima data am fost la Ramnicu Valcea in anul 1999(11 august parca). Atunci era "eclipseville" -ul lumii, pt. ca banda de totalitate a umbrei Lunii a avut maximul la Ramnicu Valcea. Hackari nu existau pe atunci nici internet(max dial-up. 4.8 kbit/s). :P

Link to comment
Share on other sites

Deci mai nou ??tia sunt hackerii? Trist. Oricum, tot fazele astea cred c? le-am mai auzit la ceva reportaj, la România te iubesc, parc?.

iti spun eu ca fraierul ala de a dat interviul e un terchea berchea care nici nu stie cate zile are saptamana, vorbeste sa n`adoarma!In spatele a ce fac Valcenii, sunt un milion de lucruri pe care nu le stiu multi.Ii poti spune si teapa dar in cel mai inteligent mod cu putinta.Tentatia e mare pentru toti dar putini sunt destepti.Fiecare are stilul lui si "vrajala" lui cum zic ei.Ce povestea ala ziaristilor se facea acum 10 ani!

Link to comment
Share on other sites

Fac asemenea stiri despre noi fiindca ne duce capul, avem ideei, romanu' tot timpu' e inventiv. Stie cum sa faca si sa invarteasca banu'.

da, ne duce capu cum sa nu, ce dracu... pacat ca oriunde in lume suntem catalogati ca hoti = prosti.

dar hai sa privim partea buna :) macar Rromani de la noi din tara va cred destepti.

Edited by XgaMeR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...