Jump to content
Nemessis

Abuzuri de putere - Reclamatii

Recommended Posts

Tot ce spune acolo minte, eu i-am livrat tot ce a vrut el pe partea web, gasea ceva ce nu-i placea si il rezolvam, apoi a aflat ca gammu functioneaza cu tabele samd (asta nu e partea mea ci a lui dany), s-a pus dany sa-l repare, a reparat si mai avea scriptul in python de facut care era aproape gata (asta a zis ca putea si el sa faca dupa cum spune) dupa n-a mai intrat si baga d-alea cum ca are nunta si ca i-a murit socra-su macar daca spunea bai frate mersi ca te-ai chinuit dar nu-ti dau nimic nu sa se scoata cum ca nu a fost ce a vrut el

De ce nu faci un filmulet(nu este foarte dificil) in care prezintti functionalitatea muncii tale? Nu este nevoie sa afisezi codul sursa. Daca merge conform cerintelor iti vom da dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Partea web se conecta la DB? folosea DB? aveai habar ca Gammu are baza de date proprie cu tot ce aveam eu nevoie?

NU - multumesc de intentie.

L.E: nu bag "d-alea" ... daca iti trimit certificatul de deces al tatalui meu crezi ca te ajuta :-/ ... in fine :|

Link to comment
Share on other sites

@nacks normal ca se conecta la db in mortii ma-tii de unde crezi ca te logai, iti luam contactele, ti le adaugam si dupa unde crezi ca faceam loggingul? Si de cate ori sa-ti mai zic in mortii ma-tii ca partea cu gammu era a lui danyweb si dupa ti-a refacut-o si n-a mai intrat in mortii ma-tii ca ma exasperezi

Mai ales cand ai oprit serverul si ai zis ca nu esti acasa ca esti pe nustiu unde plecat 1-2 saptamani si ca n-ai pc cand erai pe jabber si nu scria ca esti conecatat pe tel cum scria de obicei si aveai bold + italic exact cum ai intotdeauna si pe telefon nu aveai

Nu am cum sa vi-l arat cum functioneaza deoarece necesita un raspberry cu gammu ceea ce nu am, am lucrat pe serverul lui de acasa si nu mai am nici sqlul (nu e facut cu migratii).

Uitati sursa:

Credeti ca daca faceam ceva insuficient care nu mergea mai il reclamam?

Edited by askwrite
Link to comment
Share on other sites

Mi e doar scarba sa ma cobor la nivelul tau! END!

Ce ratat esti, a pus ce a facut el, si acuma o dai in besini tipice la oamenii care atunci cand vad ca sunt prinsi cu o invarteala ceva si nu mai au ce face, vor sa se scoata cumva

Link to comment
Share on other sites

Ce ratat esti, a pus ce a facut el, si acuma o dai in besini tipice la oamenii care atunci cand vad ca sunt prinsi cu o invarteala ceva si nu mai au ce face, vor sa se scoata cumva

Mori ma si tu!

L.E: cand am scris m am referit la injuriile pe care le a scris!

Link to comment
Share on other sites

Ok, din câte am în?eles askwrite a avut ni?te caren?e ?i nu a ?tiut face ceea ce i s-a cerut, fiind nefolosibil codul.

askwrite, pune un paste la tot codul pe care l-ai f?cut s?-l evalu?m la un pre?

Haide wild, s? fim serio?i. Evaluare la pre?? Nu e ca ?i cum RST-ul ar fii serviciu de escrow. În cel mai bun caz, nacks poate fii banat dac? se dovede?te c? trebuia s?-l pl?teasc? ?i nu a f?cut-o, dar referitor la bani stafful RST n-are ce face. A?a ca e absurd s?-i ceri tot codul pentru o evaluare de pre?. Mai ales c? ei s-au în?eles cum au vrut la pre?, nu poate stafful s? zic? „munca ta face atât”.

Link to comment
Share on other sites

De obicei nu ma amestec in astfel de dispute insa am cateva ganduri pentru cei implicati. Nu tin partea nimanui, dar e trist de vazut balacareala asta publica.

Cand va decideti sa lucrati si sa va implicati financiar cu cineva cunoscut doar pe internet sub un pseudonim (nickname) ori chiar sub numele lor real, va asumati anumite responsabilitati si riscuri. Eu merg pe principul ca daca imi dau cuvantul sa mi-l tin chiar daca e spre paguba mea, altfel nu pot dormi noaptea, nu pot trai cu mine insumi. Insa nu toata lumea e la fel. Sunteti naivi daca va asteptati la asa ceva.

Voi doi ati incheiat un "contract" informal deci v-ati asumat riscuri din punct de vedere al calitatii (nu cred ca ati specificat in cel mai mic detaliu ce se doreste, in scris, pe ce durata de timp, de penalitati sunt daca nu se livreaza, etc.) si din punct de vedere financiar (nu exista nimic sa oblige la plata, etc.) iar acea "frica de pedeapsa" nu exista. Ia ban pe forum? Isi face alt cont si merge mai departe. Daca vrei sa eviti astfel de lucruri poti face un contract formal iar apoi sa il dai in judecata (caci ai detaliile din contract) ori ii spargi mufa, dupa dorinta.

Askwrite - tu ceri ban pe forum si alte cele. Insa nu cred ca asta a facut parte din intelegerea voastra, nu scrie niciunde in regulament ca cineva trebuie banat pentru ca nu onoreaza o intelegere in privat (cu toate ca administratorii/moderatorii pot decide sa o faca). Puteai sa il bagi printr-un serviciu de escrow gen freelancer.comodesk.com etc si atunci aveai o anumita certitudine a platii caci acele site-uri tin banii in escrow si apoi intermediaza astfel de lucruri. Ati ales sa nu faceti asta din anumite motive (mai ieftin financiar, mai putin timp pierdut, etc.) deci asumati-va responsabilitatea actiunilor voastre si treceti mai departe.

Daca nu ati face asemenea greseli - daca nu fac eu insumi greseli, nu putem invata pentru mai departe in viata cand poate sunt mize mai mari. Ok, ai spus pe forum ca e tepar si puteai atentiona pe altii si atat, nu trebuie sa amesteci deciziile tale private intr-o balacarie si mizerie publica, e mai elegant sa iti speli rufele in privat. Si la urma urmei ce seamana omul aceea culege, va pati si omul nasoale daca a faptuit nasoale caci karma is a bitch!

Peace!

Edited by Zatarra
Link to comment
Share on other sites

De obicei nu ma amestec in astfel de dispute insa am cateva ganduri pentru cei implicati. Nu tin partea nimanui, dar e trist de vazut balacareala asta publica.

Cand va decideti sa lucrati si sa va implicati financiar cu cineva cunoscut doar pe internet sub un pseudonim (nickname) ori chiar sub numele lor real, va asumati anumite responsabilitati si riscuri. Eu merg pe principul ca daca imi dau cuvantul sa mi-l tin chiar daca e spre paguba mea, altfel nu pot dormi noaptea, nu pot trai cu mine insumi. Insa nu toata lumea e la fel. Sunteti naivi daca va asteptati la asa ceva.

Voi doi ati incheiat un "contract" informal deci v-ati asumat riscuri din punct de vedere al calitatii (nu cred ca ati specificat in cel mai mic detaliu ce se doreste, in scris, pe ce durata de timp, de penalitati sunt daca nu se livreaza, etc.) si din punct de vedere financiar (nu exista nimic sa oblige la plata, etc.) iar acea "frica de pedeapsa" nu exista. Ia ban pe forum? Isi face alt cont si merge mai departe. Daca vrei sa eviti astfel de lucruri poti face un contract formal iar apoi sa il dai in judecata (caci ai detaliile din contract) ori ii spargi mufa, dupa dorinta.

Askwrite - tu ceri ban pe forum si alte cele. Insa nu cred ca asta a facut parte din intelegerea voastra, nu scrie niciunde in regulament ca cineva trebuie banat pentru ca nu onoreaza o intelegere in privat (cu toate ca administratorii/moderatorii pot decide sa o faca). Puteai sa il bagi printr-un serviciu de escrow gen freelancer.com/ odesk.com / etc si atunci aveai o anumita certitudine a platii caci acele site-uri tin banii in escrow si apoi intermediaza astfel de lucruri. Ati ales sa nu faceti asta din anumite motive (mai ieftin financiar, mai putin timp pierdut, etc.) deci asumati-va responsabilitatea actiunilor voastre si treceti mai departe.

Daca nu ati face asemenea greseli - daca nu fac eu insumi greseli, nu putem invata pentru mai departe in viata cand poate sunt mize mai mari. Ok, ai spus pe forum ca e tepar si puteai atentiona pe altii si atat, nu trebuie sa amesteci deciziile tale private intr-o balacarie si mizerie publica, e mai elegant sa iti speli rufele in privat. Si la urma urmei ce seamana omul aceea culege, va pati si omul nasoale daca a faptuit nasoale caci karma is a bitch!

Peace!

Adica ce zici, hai sa incurajam tepele ca ce, suntem cumva in viata reala? Trezeste-te baietas, mai exista si oameni cu onoare, trebuie sa ai si simtul onorii si sa iti asumi anumite chestii, daca l-a pacalit si nu a platit mi se pare foarte corect sa ia ban. Tu comentezi si habar nu ai, daca erai tu ala tepuit, ai fi facut ca toti dracii. Din ce am observat, tu le stii pe toate, tu detii raspunsul corect la orice, esti doar un increzut lingusitor.

Parerea de om normal in cazul asta este ca cel care a pacalit si nu a dat banii sa fie pedepsit intr-un anumit mod, in cazul asta prin ban.

Edited by Zatarra
Link to comment
Share on other sites

Nici nu merita stat si citit discutiile pe tema asta.

Treaba-i foarte simpla: O comunitate online nu exista pentru a servi drept teren de joaca pentru tepari. Administratorii pot foarte bine studia dovezile si aplica masuri.

Comunitatea nu creste pe spatele teparilor sau a stirilor c/p.

Timpul si munca oricui inseamna bani. Va recomand sa cereti o suma drept 'avans' pentru a amortiza din riscuri.

Link to comment
Share on other sites

De obicei nu ma amestec in astfel de dispute insa am cateva ganduri pentru cei implicati. Nu tin partea nimanui, dar e trist de vazut balacareala asta publica.

Cand va decideti sa lucrati si sa va implicati financiar cu cineva cunoscut doar pe internet sub un pseudonim (nickname) ori chiar sub numele lor real, va asumati anumite responsabilitati si riscuri. Eu merg pe principul ca daca imi dau cuvantul sa mi-l tin chiar daca e spre paguba mea, altfel nu pot dormi noaptea, nu pot trai cu mine insumi. Insa nu toata lumea e la fel. Sunteti naivi daca va asteptati la asa ceva.

Voi doi ati incheiat un "contract" informal deci v-ati asumat riscuri din punct de vedere al calitatii (nu cred ca ati specificat in cel mai mic detaliu ce se doreste, in scris, pe ce durata de timp, de penalitati sunt daca nu se livreaza, etc.) si din punct de vedere financiar (nu exista nimic sa oblige la plata, etc.) iar acea "frica de pedeapsa" nu exista. Ia ban pe forum? Isi face alt cont si merge mai departe. Daca vrei sa eviti astfel de lucruri poti face un contract formal iar apoi sa il dai in judecata (caci ai detaliile din contract) ori ii spargi mufa, dupa dorinta.

Exista, este relativ dificil sa ai multe post-uri de calitate, originale pe teme legate de securitate. Daca iei ban pe un cont cu cateva sute de post-uri, un numar de ani vechime si rep >= 5 este un motiv destul de intemeiat sa nu te apuci de activitati fraudulente.

Askwrite - tu ceri ban pe forum si alte cele. Insa nu cred ca asta a facut parte din intelegerea voastra, nu scrie niciunde in regulament ca cineva trebuie banat pentru ca nu onoreaza o intelegere in privat (cu toate ca administratorii/moderatorii pot decide sa o faca). Puteai sa il bagi printr-un serviciu de escrow gen freelancer.com odesk.com etc si atunci aveai o anumita certitudine a platii caci acele site-uri tin banii in escrow si apoi intermediaza astfel de lucruri. Ati ales sa nu faceti asta din anumite motive (mai ieftin financiar, mai putin timp pierdut, etc.) deci asumati-va responsabilitatea actiunilor voastre si treceti mai departe.

Vor trece mai departe de indata ce se rezolva problema. Pana acum @nacks nu a venit cu dovezi care sa-i sustina punctul de vedere. Log-urile jabber sunt in format text care poate fi modificat extrem de usor.

Daca nu ati face asemenea greseli - daca nu fac eu insumi greseli, nu putem invata pentru mai departe in viata cand poate sunt mize mai mari. Ok, ai spus pe forum ca e tepar si puteai atentiona pe altii si atat, nu trebuie sa amesteci deciziile tale private intr-o balacarie si mizerie publica, e mai elegant sa iti speli rufele in privat. Si la urma urmei ce seamana omul aceea culege, va pati si omul nasoale daca a faptuit nasoale caci karma is a bitch!

Peace!

Este foarte indicat sa se aduca la cunostiinta celorlalti utilizatori pentru a se evita probleme pe viitor. Karma, desi exista, este mult prea lenta pentru a avea vreo utilitate practica.

Edited by Zatarra
Link to comment
Share on other sites

Mare mancatorie pe acest forum, stafful da ban cui vrea si ocoleste prietenii si daca stii sa pupi BINE in fund o duci regeste.

I-am dat report lui askwrite pentru offtopic (logic ca nu a patit nimic din moment ce si-a rujat buzele sa pupe fundurile de pe aici), azi m-am gandit sa fac intentionat offtopic sa vad ce se intampla.Direct ban pentru offtopic, pe QUADMACHINE ban pentru "buletin fals" sau ceva de genul =))) (da-te in mortii ma-tii asa motiv de ban, cred ca va plictisiti si cateodata va ganditi sa imi futeti un ban, nu-i nimic "haters gonna hate").

TheTime stiu ca tu esti cel care are grija de mine, vezi sa nu iti pice parul din fund la cat te pupa astia.

Link to comment
Share on other sites

Mare mancatorie pe acest forum, stafful da ban cui vrea si ocoleste prietenii si daca stii sa pupi BINE in fund o duci regeste.

I-am dat report lui askwrite pentru offtopic (logic ca nu a patit nimic din moment ce si-a rujat buzele sa pupe fundurile de pe aici), azi m-am gandit sa fac intentionat offtopic sa vad ce se intampla.Direct ban pentru offtopic, pe QUADMACHINE ban pentru "buletin fals" sau ceva de genul =))) (da-te in mortii ma-tii asa motiv de ban, cred ca va plictisiti si cateodata va ganditi sa imi futeti un ban, nu-i nimic "haters gonna hate").

TheTime stiu ca tu esti cel care are grija de mine, vezi sa nu iti pice parul din fund la cat te pupa astia.

Uite prima regula pe care ai incalcat-o: conturi multiple. De ce te mai plangi? Oricum stii ca parerea lui Claudel nu ne intereseaza, pe nimeni nu intereseaza, pentru ca virgula Claudel este un baietel penibil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...