Jump to content
Nemessis

Abuzuri de putere - Reclamatii

Recommended Posts

(Scuze pentru fontul cenusiu de mai devreme, imi erau schimbate setarile pe iPad in browser. Multam @Zatarra pentru schimbare).

Da @Ganav, de acord cu tine si dupa cum am zis, nu tin partea nimanui. Daca nacks nu e de cuvant atunci merita nasoale si e un jeg. Nu ii tin partea nici lui nici lui ask. (Oricum mi se pare penibil sa nu dai raspuns luni de zile bagand scuze ca nunta, ca bac, ca o murit purcelul, nu ia mai mult de 2 minute sa raspunzi cuiva cand ai un contract verbal - insa asta tine de altceva.)

Ce incercam sa spun e faptul ca atunci cand te apuci sa efectuezi anumite lucruri intr-un astfel de context trebuie sa fii constient de riscuri, chiar daca este pe RST, (Probabil trebuie elaborata regula "9. Dac? e?ti victima unei persoane de pe RST, scrie detaliile unui administrator sau într-un post (f?r? date personale) ?i vom g?si împreun? o rezolvare pe care amiabil?.") si sa se comporte cu maturitate, asumandu-si responsabilitatea pentru deciziile luate, fara balacarii, caci arata rau.

Danke... si nu ma mai bag, good luck in sorting your beef with him.

Link to comment
Share on other sites

Se plateste munca prestatorului, nu rezultatul. Pentru rezultat se da bonus, daca a iesit foarte bine. Exista posibilitatea ca tu ca si client sa nu-i fi explicat pana in cel mai mic detaliu ce vrei sa realizezi, si de asta dezvoltatorul poate crea altceva. Riscul asta trebuie sa fie anticipat si rezolvat de client pentru ca el si-a ales dezvoltatorul, deci ar fi trebuit sa il intrebe anticipat despre ce stie si ce nu stie sa faca.

Produsul perfect nu se creaza niciodata doar de catre dezvoltatori, ci dupa o discutie foarte detaliata despre rezultatul dorit sau prezentarea unui brief de proiect intre acesta si client.

In alta ordine de idei, doar pentru ca pe aici se practica regula "munca acum, banii la urma", nu ar trebui sa puneti la dispozitie toata munca. E de ajuns sa faceti un demo sa vada clientul ca detineti ce-a cerut, iar daca e multumit, plateste, daca nu, veniti cu modificarile de rigoare si eventual adauga la pret daca s-a inteles gresit si e vina clientului. Dar in niciun caz nu iti bagi pula in munca omului si nu-i mai dai nimic, cand ti-a stat o anumita perioada de timp la dispozitie.

Unii dintre noi traim din freelance, iar fazele de genul asta ne pot lasa fara bani de chirie. De asta, daca n-ai fi primit deja ban, nacks, ti-as fi dau eu.

Colaborarile de tip freelancing, de departe cel mai sigur e sa le faci prin intermediul la o un site mare de freelancing: odesk, freelancer, elance, rentacoder, fiverr. Odesk (mai nou UpWork) care e cam cel mai popular, are un sistem foarte bine gandit. Clientul inainte de a posta un proiect, trebuie sa-si bage suma de bani necesara, in cont. Programtorului ii intra real-time banii in cont, in timp ce lucreaza, in cazul hourly rate. Daca e fixed price, se face cu milestones. Daca se stabilesc 3 milestones, atunci proiectul se imparte in 3 etape. Dupa fiecare etapa clientul verifica si da acceptul ca sa-ti intre banii in cont.

Logic ca exista review/feedback atat pentru programatori cat si pentru clienti. Asa ca stii cu cine te legi, inainte de a colabora.

Link to comment
Share on other sites

De când anume e dator cu explica?ie? Sunt sigur c? persoana care te-a banat a avut motive bine întemeiate ?i din câte v?d din ban reason a?a a ?i fost.

Vreau sa-i explic situatia. Nu s-a intamplat ce am scris in topic.

Poate daca sunteti mai activi pe forum si vedeti report topics nu as mai fi scris ceva care sa i-au ban, care nu s-ar fi intamplat niciodata.

Link to comment
Share on other sites

@wirtz pe aici de ceva timp pe aici ca si tine si nu e singurul cu posturi inutile (ca si mine sau ca altii), dar tocmai de el te legi din toate thread-urile din market? Vrei sa iti faci treaba?

Na https://rstforums.com/forum/rst-market.rst ai cel putin 10 thread-uri deschise in ultima luna care trebuie inchise si peste 10 useri atentionati cu up-uri si offtopic.

A, ok, faptul ca nu i-ai dat ban, incerci sa arati ca esti putin impart si ai vrut sa il faci sa inteleaga ca e inutil pe acest forum. Nu puteai sa faci asta pe privat sau sa ii dai warn in loc sa iti bati joc de el in propriul thread? Esti pe stop? Ai prasit prea mult pe camp si te a batut soarele in cap?

Ai o zi de kko, nu incerca sa fii mare si tare, cu atat mai mult daca esti admin iei decizii de kkt pe moment si replici fara rost.

Este vorba despre acest thread https://rstforums.com/forum/103110-vand-reclama-pe-site-cu-trafic-din-ce-ce-mai-mare-merita-citit.rst

Stiu ca nu e cine stie ce motiv sau subiect interesant sau admin cu care trebuie de batut capul, dar daca nu il tragi de ureche uneori, si-o ia in cap mai tarziu.

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

Nu este lipsa de abuz, ci e ABUZ. Ia coaie un dex Dic?ionar explicativ al limbii române | DEX online daca nu stii ce inseamna abuz, doar esti bun in ale calculatoarelor. Si nu te iau la pula nicaieri ca nu esti don`soara.

Simplul fapt ca mi-ai dat ban inseamna ca suferi sau chiar am avut dreptate ca prasesti undeva sau esti pe stop, imi cer scuze daca te-am ofensat. Multumesc frumos ca mi-ai confirmat cele spuse si reclamate mai sus.

Edit :

Ti-am dat ban pentru ca ma iritati toti cand luati in aparare toti idiotii care genereaza NUMAI cacat pe aici.

Uitati complet de tot si toate pe moment si comentati referindu-va la un singur topic.

Multumesc frumos, dar puteai sa dai un warn, te intelegeam si era la fel de eficient. Inteleg ca dai peste niste orci pe acest forum, dar nu-i trata pe toti la fel.

Sper ca ai apucat sa citesti ce am scris si nu ai de gand sa mi-o iei in nume de rau. Am vrut doar sa iti atrag atentia, pentru ca daca iti dadeam mesaj privat sigur ma injurai sau nu il citeai si te durea in cot.

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

@awnly3jhc2g,

O singura intrebare: ti se pare normal sa permitem promovarea pe RST a unui site despre care stim ca are in functiune un script de clickjacking?

Clickjacking-ul e un atac la nivel de utilizator, iar o parte din vizitatorii site-ului acela vor proveni de pe RST. Cu o buna analiza a persoanelor care au dat like (majoritatea like-urilor sunt primite prin clickjacking) acelui site se poate deduce ce persoane sunt de pe RST si ce persoane vin din alte surse. Sau, mai mult, scriptul poate fi pus in functiune doar pentru request-urile ce au ca referrer rstforums.com, deci 100% membri ai forumului.

Asadar, merita sa compromitem anonimitatea utilizatorilor nostri de dragul unor like-uri pe un site ce nu ne apartine? Poti sa raspunzi la intrebare, apoi sa te gandesti ce decizie ai lua tu daca ai fi moderator pe forum.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

@TheTime ai dreptate.

Daca acest post https://rstforums.com/forum/103110-vand-reclama-pe-site-cu-trafic-din-ce-ce-mai-mare-merita-citit.rst#post641345 ar fi fost inlocuit cu "Nu permitem promovarea pe RST a unui site despre care stim ca are in functiune un script de clickjacking." in loc de "Da-mi 10 posturi de-ale tale care au ajutat RST ca si comunitate daca vrei sa-ti las jegul ala de site sa infloreasca pe aici."

Cum crezi ca ar fi decurs lucrurile? Daca vrei putem continua discutia pe aceasi tema in privat ca sa nu "stricam" thread-ul.

P.S. Daca as fi fost moderator as fi dat warn si as recomanda sa se adauge/modifice anumite reguli care sa mentioneze astfel de lucruri, astfel incat orice utilizator care vrea sa deschida un thread, sa stie, dar in nici un caz sa ma comport inadecvat, fara sa ofer macar un motiv "relativ" plauzibil. De asta tot repet : ai o zi proasta si esti moderator/admin, nu iti varsa aici nervii. Nu cred ca e o problema daca nu intri pe RST o zi sa iti vezi de treaba.

Edited by awnly3jhc2g
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag dar :


Asadar, merita sa compromitem anonimitatea utilizatorilor nostri de dragul unor like-uri pe un site ce nu ne apartine? Poti sa raspunzi la intrebare, apoi sa te gandesti ce decizie ai lua tu daca ai fi moderator pe forum.

Exista cineva pe RST care nu foloseste addon-ul no script?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu imi plac postarile tale am dreptul sa dau dislike, nu mi l-a blocat nimeni. Dupa cum se vede nu am dat la toate dislike, doar la care nu mi-au placut, si prima data am deschis toate in new tab si dupa ce am deschis toate care nu mi s-au parut folositoare am dat pe buton. Oricum e un rahat asta cu dislike, 99,9% din RST au vrut buton de dislike si acum se plang toti ca prostii si vor sa se scoata.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu imi plac postarile tale am dreptul sa dau dislike, nu mi l-a blocat nimeni. Dupa cum se vede nu am dat la toate dislike, doar la care nu mi-au placut, si prima data am deschis toate in new tab si dupa ce am deschis toate care nu mi s-au parut folositoare am dat pe buton. Oricum e un rahat asta cu dislike, 99,9% din RST au vrut buton de dislike si acum se plang toti ca prostii si vor sa se scoata.

Ce ai facut tu se numeste spam.

Link to comment
Share on other sites

Zici tu ? Uite eu sunt de parere ca poate primi warn pentru asta , dar prefer sa-i dau pentru asta : https://rstforums.com/forum/103157-email-password-post641699.rst#post641699 ; Scrie-n regulament :)

Multumesc frumos pentru warn. "Reason: Insultare membru" cum ai vrea sa ii zic daca e un mucos ala?...oricum eu am viata sociala, deci nu ma afecteaza prostiile astea :), insa Imparatul da de gandit....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...