Jump to content
ForTestingPurposes

Razboi Rusia-Ucraina

Recommended Posts

Da, nu ne are la inima NATO, dar au nevoie de noi pentru FOB-uri(forward operations base) si logistica aferenta, plus in Romania se afla deja un MEU (1000-3000 manpower cu capabilitate combined-arms).

Iar pentru cei care nu stiu, Ucraina este in razboi civil (abera cineva mai sus parca).

Edited by Cryo
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca in topic discutia a ajuns la "aparam sau nu Romania?" pun un link catre un articol destul de bine realizat : Folosi?i cu discern?mânt re?elele de socializare! Sunt mai pu?in nevinovate decât par… | Biziday

Cateva idei din articol :

Dragi tineri ai ??rii noastre… A?a de cacao cum o fi ea, ?ara, este meritul nostru c? e a?a. În interna?ionalismul cosmopolit în care noi ne sim?im mai europeni decât reu?im s? fim, nu uita?i c?, pân? una alta, suntem cu adev?rat bine primi?i doar aici, în România. C?, dac? p?rin?ii ?i bunicii no?tri n-au reu?it s? ne lase mai mult decât atât, este poate datoria noastr? s? fim mai buni, mai educa?i, mai curajo?i, mai vrednici ?i mai eficien?i. Nu v? lua?i dup? istoria fals? pe care a?i înv??at-o sau nu, la ?coal?…

Fi?i con?tien?i de faptul c? r?zboiul informa?ional ?inte?te exact starea de spirit a unei na?iuni, c? nu mai conteaz? cât de puternic este adversarul dac? tu te declari dinainte gata s? te predai...

Uita?i-v? la am?râ?ii de solda?i ucrainieni cum sunt dezarma?i în doi timpi ?i trei mi?c?ri. Sunt profesioni?ti, chiar trupe de elit?, dar, îngrozi?i de un r?zboi cu Rusia, se predau imediat ?i atunci tot r?zboiul este de fapt starea de panic?.

Link to comment
Share on other sites

In caz de ceva sa va pregtatiti pentru inrolare, eu doar va zic ... Ca garantez 100 % ca nu va ramane asa situatia dintre Rusia si Occident. Putin vroia de mai mult timp sa refaca URSS-ul :) Si aliatii lui sunt : Brazilia , China, India, Coreea de Nord, Vietnamu de Nord///

Link to comment
Share on other sites

Este data de mai mult timp o lege care obliga toti tinerii care au implinit varsta de 18 ani sa se duca la cel mai apropiat centru militar pentru luarea in evidenta in termen de 6 luni.In afara de asta nu stiu unde mai este scris ca orice cetatean roman apt in caz de razboi este obligat sa isi apere tara.Daca ar fi sa se intample ceva nu cred ca ar incepe medicii sa elibereze adeverinte false intr-o veselie.Mai era o stire despre bugetul MApN in care zicea ca o sa fie marit.Acum s-a adoptat marirea bugetului dar era in plan dinaintea evenimentelor din Ucraina.Multe titluri si "analize" din presa sunt exagerate pentru ca oamenii cauta senzationalul.Este mai mult un razboi psihologic si de imagine intre NATO si Rusia.Rusia nu are nici economia si nici armata atat de puternica incat sa reziste la un conflict intre ea si NATO.Arma lor impotriva UE a fost exportul de gaze dar nu prea le mai tine.

Romania e granita NATO si are o pozitie geografica care ar ajuta NATO intr-un caz de conflict.In afara de asta nu cred ca celor din NATO le-ar conveni sa duca un razboi cat mai aproape de nucelul lor.Le cam pasa de noi dar o sa o ducem foarte rau in caz ca se intampla ceva.

Cu Ucraina e alta poveste si ar fi multe de spus.Nu cred ca va fi un razboi mondial in viitorul apropiat, Rusia nu e pregatita pentru asa ceva dar intentiile le are.Problema cu Rusia e ca se simte incoltita si isi pierde din sfera de influenta si asta in contextul in care Rusia mereu a avut o tendinta expansionista, tocmai de asta acum e imprevizibila.

Anul trecut au fost probleme cu Coreea de Nord si au fost si atunci titluri in presa de genul "al treilea razboi mondial".Presa exagereaza dar asta nu inseaman ca situatia nu este una dificila.

Interesant ar fi ce va face Rusia si R.Moldova in privinta Transnistriei.

Link to comment
Share on other sites

Rezervisti nu prea mai avem. Ma refer la rezervisti "dornici" sa moara pentru clasa politica de la noi - indiferent de culoare. Cateva detalii aici: Ordinul Militar "R-26500 Elita": In cazul unui conflict armat NATO-Rusia, Romania va fi un simplu poligon experimental de trageri!

Finalul e foarte graitor iar faptele prezentate vis-a-vis de rezervisti sunt reale.

""Eu va apar, dar voi politicieni, justitiari, magistrati ai C.C.R., reprezentanti ai statului roman, ce ati facut pentru mine, incat sa meritati sa mor pentru voi?""

Link to comment
Share on other sites

Doamne ce poate sa abereze unii :))) stati linistiti ca nu mai exista razboaie militare, acum sunt razboaie informatice si economice acolo se duc adevaratele razboaie.Nu va mai impacientati ca nu ataca militar nimeni romania si nici romania pe alti, tot ce vedeti voi la tv si la ziare este pentru manipularea maselor, va distrage atentia de la altele care se intampla.

//edit

Ganditi-va ce se poate intampla intr-un oras cu o populatie de 1 mil de locuitori daca ramane fara curent sau apa sau gaze, carburant timp de 1 saptamana :))

Despre ce vb noi aici ? cine mai vine cu tancuri si cu avioane unde costurile sunt enorme!!! cand poate sa iti taie gazul si te lasa fara papa.

Edited by d4rkm4nx
Link to comment
Share on other sites

Doamne ce poate sa abereze unii :))) stati linistiti ca nu mai exista razboaie militare, acum sunt razboaie informatice si economice acolo se duc adevaratele razboaie.Nu va mai impacientati ca nu ataca militar nimeni romania si nici romania pe alti, tot ce vedeti voi la tv si la ziare este pentru manipularea maselor, va distrage atentia de la altele care se intampla.

//edit

Ganditi-va ce se poate intampla intr-un oras cu o populatie de 1 mil de locuitori daca ramane fara curent sau apa sau gaze, carburant timp de 1 saptamana :))

Despre ce vb noi aici ? cine mai vine cu tancuri si cu avioane unde costurile sunt enorme!!! cand poate sa iti taie gazul si te lasa fara papa.

Tehnologie este, dar ocuparea unui teritoriu tot terestra se va face in caz ca se doreste asta

Link to comment
Share on other sites

"No s? p??im nimic sta?i lini?ti?i

Noi am fost curva mic? a Europei.....?i vom fi

Când îi mergea bine lui Hitler am fost de partea lui

Când îi mergea bine Alian?ei.......am fost de partea lor...

D-aia avem burta mare....pap?m de la pu?uca tuturorbaby.gif"

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Un razboi nuclear va fi inevitabil

Terminati cu prostiile, nimeni nu are nimic de castigat prin distrugerea totala. Daca va fi sa fie ceva, important va fi cine va face primul pas, cu toate ca nu cred ca va fi razboi niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Am urmarit vreo 2 ore reportajele si stirile din ukraina cu secvente de pe strazi... e dezastru, se bat aia si se omoara intre ei ca orbii. Haos total..ma afce sa cred ca rasa umana e de fapt redusa la instinctul animalic de baza... Oamenii simplii mor iar porcii de politicieni culeg laurii si stau in umbra.

E jalnic cum populatia este manipulata inspre proprii semeni.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Oricum acolo se vrea asta din interior. Daca se vroia, se alegea rapid un presedinte si o conducere care sa conduca. Ei se bat pe putere in timp de altii le distrug tara. Daca pana acum nu au facut nimic, de acum incolo nu vor fi atat de prosti rusii incat sa-i lase sa-si faca ordine in tara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...