Jump to content
Raz0R99

Trăim într-o țară minunată chiar dacă nu realizăm asta

Recommended Posts

Si eu sunt mandru ca sunt roman, o sa va spun si de ce.

Dupa ce am facut o facultate in Romania si gramada de cursuri si specializari diverse, am constatat ca nu imi pot gasi un loc de munca decent care sa-mi aduca satisfactie, asa ca mi-am deschis o firma care dupa mai putin de 2 ani am inchis-o pentru ca mi-am dat seama ca statul imi ia practic 70-80% din venituri iar eu raman cu MULT prea putin din munca mea.

Am plecat prin Franta, am lucrat o scurta perioada de timp si apoi m-am mutat in Germania. Am deschis acolo o firma pe care am ridicat-o la un venit de peste 350.000 euro/anual (de la 0). Facusem in jur de +3000 clienti si ma gandeam sa ma extind, asa ca am mai deschis o firma in UK (filiala a celei din Germania) si am venit in Romania dupa aproape 5 ani cu gandul sa deschid si aici, sa angajez 2-3 studenti, sa inchiriez un spatiu frumos si sa facem o treaba. Plateam la furnizori de internet / servicii diverse din Romania in jur de 15.000 de euro (practic, era o investitie a unei firme Germane in Romania).

Dupa exact 10 luni in care pregatisem toate cele, m-au arestat, au confiscat in mod abuziv toate echipamentele companiei Germane (cu datele clientilor) si s-au pisat pe mine. Deci, vreo 5 ani de munca pierduti, peste 3000 de clienti ramasi cu ochii in soare si inchis cu niste talhari, violatori, spargatori de apartamente si un pedofil.

Great

Chiar sunt mandru ca sunt roman. Mi-a oferit prea multe Romania sa nu fiu mandru.

Am o socoteala de incheiat cu statul Roman apoi o sa pun degetul pe harta sa vad unde pot merge. Chiar si cetatenie de UNGUR daca imi iau, tot o sa fiu multumit ca nu o sa mai am acte in care sa scrie "CETATEAN ROMAN".

Va doresc mult noroc, voua, celor iubitori de patrie.

Edited by aelius
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt mandru ca sunt roman, o sa va spun si de ce.

Dupa ce am facut o facultate in Romania si gramada de cursuri si specializari diverse, am constatat ca nu imi pot gasi un loc de munca decent care sa-mi aduca satisfactie, asa ca mi-am deschis o firma care dupa mai putin de 2 ani am inchis-o pentru ca mi-am dat seama ca statul imi ia practic 70-80% din venituri iar eu raman cu MULT prea putin din munca mea.

Am plecat prin Franta, am lucrat o scurta perioada de timp si apoi m-am mutat in Germania. Am deschis acolo o firma pe care am ridicat-o la un venit de peste 350.000 euro/anual (de la 0). Facusem in jur de +3000 clienti si ma gandeam sa ma extind, asa ca am mai deschis o firma in UK (filiala a celei din Germania) si am venit in Romania dupa aproape 5 ani cu gandul sa deschid si aici, sa angajez 2-3 studenti, sa inchiriez un spatiu frumos si sa facem o treaba. Plateam la furnizori de internet / servicii diverse din Romania in jur de 15.000 de euro (practic, era o investitie a unei firme Germane in Romania).

Dupa exact 10 luni in care pregatisem toate cele, m-au arestat, au confiscat in mod abuziv toate echipamentele companiei Germane (cu datele clientilor) si s-au pisat pe mine. Deci, vreo 5 ani de munca pierduti, peste 3000 de clienti ramasi cu ochii in soare si inchis cu niste talhari, violatori, spargatori de apartamente si un pedofil.

Great

Chiar sunt mandru ca sunt roman. Mi-a oferit prea multe Romania sa nu fiu mandru.

Am o socoteala de incheiat cu statul Roman apoi o sa pun degetul pe harta sa vad unde pot merge. Chiar si cetatenie de UNGUR daca imi iau, tot o sa fiu multumit ca nu o sa mai am acte in care sa scrie "CETATEAN ROMAN".

Va doresc mult noroc, voua, celor iubitori de patrie.

Dar asta nu inseamna ca tara in sine e devina, ci unele personaje care o conduc. Daca am schimba niste chestii, respectiv mentalitatea unor persoane, cu resursele(umane/naturale) oferite de aceasta tara am ajunge foarte sus.

Ar fi foarte multe de punctat pe aceasta tema..

Link to comment
Share on other sites

Videoclipul spune totul, sunt mândru c? sunt român!

Stii ca exista o vorba " Romania, o tara frumoasa, pacat ca e locuita" Tara inca mai este frumoasa chiar si dupa batjocura fata de natura din ultimii ani. Peoblema e homo sapiensu care o populeaza....

Link to comment
Share on other sites

Va zic eu cum se poate redresa tara asta. Foarte simplu, prin dublarea tuturor pedepselor. Va garantez eu ca nu vor mai exista furturi, vatamari corporale, tigani borati, etc. Si conditiile din detentie sa fie mult mai aspre.

Eu daca plec de la o terasa si mi uit Iphone ul, sa nu aiba nimeni curajul sa l ia, stiind ca daca va fi prins va primi 15 ani. Adio interlopi, hoti, guvern incompetent, mita, etc.

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca toti vor o schimbare dar nu fac nimic .

Sparg seminte si astepta ajutor...sau poate "ne da Dumnezeu" , problema este ca toti aratam cu degetul dar nu

facem nimic!

P.s : Sunt mandru sa fiu roman , sunt mandru de stramosi mei ce au luptat fara sa dea inapoi !

Link to comment
Share on other sites

Va zic eu cum se poate redresa tara asta. Foarte simplu, prin dublarea tuturor pedepselor. Va garantez eu ca nu vor mai exista furturi, vatamari corporale, tigani borati, etc. Si conditiile din detentie sa fie mult mai aspre.

Eu daca plec de la o terasa si mi uit Iphone ul, sa nu aiba nimeni curajul sa l ia, stiind ca daca va fi prins va primi 15 ani. Adio interlopi, hoti, guvern incompetent, mita, etc.

Gresit. Asa obisnuiam sa cred si eu, dar teoriile sociologice spun altceva. Uite, SUA are pedepse mari si o rata a infractionalitatii foarte ridicata, mult mai ridicata decat la noi. In SUA poti face inchisoare pe viata fara eliberare conditionata, indiferent de varsta. Sunt cazuri unde pusti de 12 ani primesc condamnare pe viata. Daca vreti sa stiti mai mult legat de subiect, cautati si cititi despre devianta si comportamentele deviante.

Inca ceva, multi dintre noi, cand vine vorba de infractiuni, tindem sa ne referim la furturi, vatamare corporala,violuri.Lucruri care nu ne afecteaza decat la scala mica si nu resimtim toti efectul lor. Infractiunile de care ar trebui sa fim mai constienti sunt infractiunile gulerelor albe,la noi oamenii din sfera politica in special.Evaziune fiscala, spalare de bani, trafic de influenta, astea ne influenteaza pe majoritatea si simtim toti efectul. Efect ca nu avem autotrazi, sistem sanitar, economie de tot cacatul etc.

----------------------------------------------------------------------------------------

Mandria de a fi roman sau ungur, blond sau brunet NU TREBUIE SA EXISTE !. Este o mare mizerie !

A fi roman nu este o realizare ci o intamplare. Fiti mandri de realizarile voastre, nu ca ati avut sansa sau poate pentru unii nesansa sa va nasteti in Romania.

Un clip legat de subiect :

Edited by coffee
Link to comment
Share on other sites

Chiar dac? cet??eanul unei t?ri particip? sau nu la vot ?i chiar dac? opinia sa este contra sau pro trebuie s? se supun? decretelor de lege stabilite de votul majorit?tii. Majoritatea cet??enilor au întotdeauna autoritate asupra alegerilor. Având bine stampat în minte acest concept putem deduce urmatoarele:

Pentru fiecare ac?iune sau hot?râre luat? de c?tre personajele care conduc ?ara, ace?tia nu au dreptul s? fie acuza?i de nedreptate de c?tre nici un cet??ean. Nici o institu?ie de stat nu este responsabil? de ac?iunile sale având în vedere faptul c? fiecare cet??ean este autorul a tot ceea ce un pre?edinte face ?i prin urmare cel care se plânge de orice ac?iune negativ? care este f?cut?, el se plânge, de fap, de ceva pentru care el însu?i este autorul.

Majoritatea voturilor trasfer? autoritatea cet??eanului c?tre pre?edinte ?i pre?edintele are dreptul s? fac? orice ac?iune vrea indiferent dac? aceasta este pozitiv? sau negativ?. Faptul c? un stat devine corupt se datoreaz? faptului c? majoritatea voturilor au fost pro corup?ie sau pentru c? majoritatea cet??enilor nu au fost bine informa?i în leg?tur? cu ceea ce vor vota îns? ?i in acest caz vina este tot a cet??eanului deoarece nu a fost interesat s? contribuie ?i s? investeasc? în propriile cuno?tin?e. .Momentan m? declar apatrid ?i lupt pentru a ob?ine o alt? cet??enie. Citez: " s? fiu mul?umit c? nu voi mai avea scris în acte “CET??EAN ROMÂN"".

Luând în considerare cele spuse mai sus, nu am nici un drept s? dau vina pe autorit??ile române deoarece acest lucru ar însemna faptul c? eu condamn majoritatea care a votat pro pentru acest guvern corupt. Având în vedere c? majoritatea decide, grupul minoritar. Prima metod? pentru a putea schimba fluxul în aceast? situa?ie este schimbarea mentalit??ii majorit??ii sau supunerea complet? a grupului minoritar. Minoritatea nu are dreptul s? judece sistemul actual care, repet, a fost ales prin vot ?i autorul oric?rei nedrept??i nu este guvernul ci cet??eanul. O alt? metod?, pentru a putea iep?i din aceast? situa?ie, în cazul în care un individ face parte din grupul minoritar, este exilul. Individul î?i ia responsabilitatea de a fi exilat de bun? voie, adopt? statutul de apatrid sau preia o alt? cet??enie.Preluarea unei alte cet??enii implic? supunerea la votul majorit??ii a noului stat, adoptarea ?i sus?inerea unei noi idelogii a noului guvern.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

In ziua de azi este imposibil ca populatia de rand sa fie informata corect cand toate sursele de informare sunt controlate de cate o tabara, la fel de corupta si de murdara. Daca mai adaugam la asta si cantitatea de inginerie sociala folosita de aceste tabere, rezulta ca de fapt votul, alegerile nu sunt altceva decat o intrecere pe tema "Ce tabara are un departament de inginerie sociala mai priceput". In situatia asta dupa parerea mea, singura solutie este boicotarea votului prin asigurarea ca votul este invalid. Este mai bine sa mergi la vot si sa dai un vot invalid decat sa nu mergi la vot si identitatea ta sa fie folosita de una din tabere.

Link to comment
Share on other sites

Informare "corecta" pe plm. Te uiti la numarul si marimea taxelor pe care le platesti la stat, si la ce sunt folositi banii.

Intr-o tara bogata in resurse naturale, insa in care, datorita taxelor, mancarea, benzina, motorina, energia electrica, totul este mai scump ca in Germania, in care munca este supraimpozitata, in care doar politicienii si bancile au "profit", in care cheltuielile cu constructia/intretinerea drumurilor sunt de 5 ori mai mari ca in Suedia, iar acestea arata cum arata, daca de 25 de ani votezi aceeleasi persoane in partide politice "diferite", si traiesti prost si putin, nu tu educatie, nu tu sanatate, da in schimb pupi moaste, popi si catedrale, in care politicienii, popii si toata administratia se pisa pe tine, si esti cu buzunarul tot mai gol, tot ceea ce-ti ramane este MANDRIA. TOTI SUNTEM MANDRI CA SUNTEM ROMANI!

Link to comment
Share on other sites

Informare "corecta" pe plm. Te uiti la numarul si marimea taxelor pe care le platesti la stat, si la ce sunt folositi banii.

Intr-o tara bogata in resurse naturale, insa in care, datorita taxelor, mancarea, benzina, motorina, energia electrica, totul este mai scump ca in Germania, in care munca este supraimpozitata, in care doar politicienii si bancile au "profit", in care cheltuielile cu constructia/intretinerea drumurilor sunt de 5 ori mai mari ca in Suedia, iar acestea arata cum arata, daca de 25 de ani votezi aceeleasi persoane in partide politice "diferite", si traiesti prost si putin, nu tu educatie, nu tu sanatate, da in schimb pupi moaste, popi si catedrale, in care politicienii, popii si toata administratia se pisa pe tine, si esti cu buzunarul tot mai gol, tot ceea ce-ti ramane este MANDRIA. TOTI SUNTEM MANDRI CA SUNTEM ROMANI!

Ba tocmai ca aici conteaza "informarea" pentru ca vezi tu, in astia 25 de ani, a aparut pana acum cineva care sa merite votat?

Daca a aparut de ce crezi ca nu a fost votat?

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi poveste peste tot in lume: candidatii pentru presedentie sunt alesi dinainte de catre interese mai inalte si mai importante decat bunastarea poporului. Puterea nu mai este a poporului; un candidat tot va fi ales, ca mergi la vot sau nu. Presedintele e ales inainte sa voteze populatia. Ti se da impresia ca ai puterea cand votezi, dar realitatea e alta, din pacate. Cum se face ca atatia uita ce au promis poporului imediat ce ajung presenti? Nu se uita nimeni sau f putini, la ce a promis presendintele cand a vrut sa fie ales, si ce a realizat in timpul a/sau dupa 4 ani. O data ce si-au atins scopul, uita de promisiunile facute. Nu vezi pe nimeni sa vina in fata populatiei, sa vorbeasca clar despre problemele tarii, si de ce nu s-au putut rezolva problemele sau macar sa vorbeasca despre strategia guvernului pentru a face atractiv pentru investitori sa deschida afaceri in Romania, ceea ce inseamna locuri de munca pentru toti. Cand oamenii cheltuiesc toata tara o duce bine; afacerile o duc bine, cresc, au nevoie sa angajeze, pot sa dea mariri de salarii, etc.

Ma intreb, cum se face ca din atatea capete luminate cu scoli inalte, si nu s-a gasit o solutie pentru popor si atunci revine totul la popor sa gaseasca ce e bine pentru ei. Cei de sus, nu isi dau seama ca is sustinuti de cei de jos si se pare ca au uitat asta. Poate solutia ii o revolutie, dar ma indoiesc ca is mai capabili oamenii sa se mai organizeze pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Sper sa nu imi aduca vre-un ban, dar ma doare undeva de Romania

Ce inteleg eu printr-o tara? Prin patria mama? Asa cum parintii mi-au aratat drumul, tara sa ma ajute sa mi-l continui. Daca vreau sa deschid o afacere cu hartie igienica(dau un exemplu), o sa ma vad peste 10 ani ca defapt am muncit pentru stat si nu pentru mine.

Am in familie cel mai bun exemplu: patron de firma cu 1500 de angajati, 30 de ani pe piata, lucrari national si international. Stiti cat reprezinta spaga in Romania? 60% din totalul pe care eu al trebui sa-l primesc. Ramane cu 40% din care trebuie sa plateasca materiale, oameni, transport, cazare in total utilitati, plus o paine pentru familie. Stiti cat e mita in Danemarca sau Suedia? Zero.

Acum 10 ani a primit "o oferta" de lucrari. Sponsoriza un anume partid si primea un procentaj din lucrarile care erau atribuite acelui judet. Nu a platit. Asta l-a facut sa se duca cu miloaga in alte tari, printre straini, sa lucreze pe un profit acceptabil, cu romani.

Daca vreau sa-mi deschid o afacere si prin absurd sa zicem ca reusesc sa o pun pe picioare, niciodata nu mi se va incuraja cresterea. O sa am 1000 de controale pe luna doar ca sa pic, sa mor. Aici nu sunt incurajati cei care lucreaza cinstit, sunt incurajati cei care fura.

Am mai spus si o mai spus. Sper din tot sufletul sa pot pleca in afara, ca un angajat normal. Nu vreau un miliard de euro pe luna, vreau doar sa pot sa traiesc viata pe care o traiesc si aici, din punct de vedere al traiului, dar printre alti oameni, printre alte mentalitati. A fost acum cateva zile la televizor un reportaj. Generatia mea, generatia 90 este distrusa din toate punctele de vedere. In primul rand, din cauza parintilor care au vrut sa ne ofere ceea ce ei nu au avut dar nu au stiut sa aplice o masura, din cauza sistemului care vrea sa-ti arate ca esti de cacat, datorita oamenilor cu care traiesti care vor sa-ti arate ca esti mult mai mic ca ei.

Sper sa constientizati si voi si sa nu vorbiti din auzite si din ceea ce vedeti pe youtube. In nici o alta tara din lumea asta nu va veni cineva latine sa-ti dea papica in gura, sa-ti dea bani de club si femei. Singura diferenta dintre tarile astea si Romania este ca acele tari chiar sprijina pe cei ce vor sa faca ceva pentru ei, pentru tara, pentru ceilalti. Nu ma refer la tarile vecine noua, ci la acele tari care sunt mult mai evoluate ca noi. Sper sa constientizati ca daca sunteti siguri pe voi, daca sunteti buni pe ceea ce stiti, nicaieri in lumea asta nimeni nu va poate lua asta, doar va poate pune piedici. Fie ca sunteti aici, fie ca sunteti in alta tara voi tot atat stiti si puteti muncii pe alti bani, pe o multumire mai mare, pe o viata mai buna in alta tara.

Probabil ca gresesc, probabil ca n-am trait asa mult in alte tari ca sa ii vad si minusurile, dar merita incercat.

Dati-va seama acum cat inca puteti sa plecati din tara ca Romania are cel putin de 2 ori mai putine oportunitati decat o tara civilizata.

Doar cei care nu gandesc pot sa spuna ca tara asta se va remedia. Nu. Tara asta nu se va remedia. Singurul remediu ar fi ca aceasta tara sa se populeze de la zero. Sunt anumite doctrine in fiecare dintre noi, fiecare dintre noi avem in sange instinctul de individualism datorita mediului in care am trait. Tara asta niciodata nu va fi mai buna ca acum, sper sa va intre bine in cap.

Romania inca este tara in care adolescentilor li se promite 10$ sa isi riste fututa de viata si se baga. Tara unde toti isi fac "firme de hosting" pentru counter-strike.

Trebuie sa recunosc, daca nu erau pe aici cativa care sa aiba aceasi parere ca a mea nu mi-o expuneam.

Edited by SynTAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu imi aduca vre-un ban, dar ma doare undeva de Romania

Ce inteleg eu printr-o tara? Prin patria mama? Asa cum parintii mi-au aratat drumul, tara sa ma ajute sa mi-l continui. Daca vreau sa deschid o afacere cu hartie igienica(dau un exemplu), o sa ma vad peste 10 ani ca defapt am muncit pentru stat si nu pentru mine.

Am in familie cel mai bun exemplu: patron de firma cu 1500 de angajati, 30 de ani pe piata, lucrari national si international. Stiti cat reprezinta spaga in Romania? 60% din totalul pe care eu al trebui sa-l primesc. Ramane cu 40% din care trebuie sa plateasca materiale, oameni, transport, cazare in total utilitati, plus o paine pentru familie. Stiti cat e mita in Danemarca sau Suedia? Zero.

Acum 10 ani a primit "o oferta" de lucrari. Sponsoriza un anume partid si primea un procentaj din lucrarile care erau atribuite acelui judet. Nu a platit. Asta l-a facut sa se duca cu miloaga in alte tari, printre straini, sa lucreze pe un profit acceptabil, cu romani.

Daca vreau sa-mi deschid o afacere si prin absurd sa zicem ca reusesc sa o pun pe picioare, niciodata nu mi se va incuraja cresterea. O sa am 1000 de controale pe luna doar ca sa pic, sa mor. Aici nu sunt incurajati cei care lucreaza cinstit, sunt incurajati cei care fura.

Am mai spus si o mai spus. Sper din tot sufletul sa pot pleca in afara, ca un angajat normal. Nu vreau un miliard de euro pe luna, vreau doar sa pot sa traiesc viata pe care o traiesc si aici, din punct de vedere al traiului, dar printre alti oameni, printre alte mentalitati. A fost acum cateva zile la televizor un reportaj. Generatia mea, generatia 90 este distrusa din toate punctele de vedere. In primul rand, din cauza parintilor care au vrut sa ne ofere ceea ce ei nu au avut dar nu au stiut sa aplice o masura, din cauza sistemului care vrea sa-ti arate ca esti de cacat, datorita oamenilor cu care traiesti care vor sa-ti arate ca esti mult mai mic ca ei.

Sper sa constientizati si voi si sa nu vorbiti din auzite si din ceea ce vedeti pe youtube. In nici o alta tara din lumea asta nu va veni cineva latine sa-ti dea papica in gura, sa-ti dea bani de club si femei. Singura diferenta dintre tarile astea si Romania este ca acele tari chiar sprijina pe cei ce vor sa faca ceva pentru ei, pentru tara, pentru ceilalti. Nu ma refer la tarile vecine noua, ci la acele tari care sunt mult mai evoluate ca noi. Sper sa constientizati ca daca sunteti siguri pe voi, daca sunteti buni pe ceea ce stiti, nicaieri in lumea asta nimeni nu va poate lua asta, doar va poate pune piedici. Fie ca sunteti aici, fie ca sunteti in alta tara voi tot atat stiti si puteti muncii pe alti bani, pe o multumire mai mare, pe o viata mai buna in alta tara.

Probabil ca gresesc, probabil ca n-am trait asa mult in alte tari ca sa ii vad si minusurile, dar merita incercat.

Dati-va seama acum cat inca puteti sa plecati din tara ca Romania are cel putin de 2 ori mai putine oportunitati decat o tara civilizata.

Doar cei care nu gandesc pot sa spuna ca tara asta se va remedia. Nu. Tara asta nu se va remedia. Singurul remediu ar fi ca aceasta tara sa se populeze de la zero. Sunt anumite doctrine in fiecare dintre noi, fiecare dintre noi avem in sange instinctul de individualism datorita mediului in care am trait. Tara asta niciodata nu va fi mai buna ca acum, sper sa va intre bine in cap.

Romania inca este tara in care adolescentilor li se promite 10$ sa isi riste fututa de viata si se baga. Tara unde toti isi fac "firme de hosting" pentru counter-strike.

Trebuie sa recunosc, daca nu erau pe aici cativa care sa aiba aceasi parere ca a mea nu mi-o expuneam.

Du-te în Canada. Nu o s? î?i par? r?u. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...