Jump to content

Recommended Posts

1. Am folosit un timp Elementary OS (pe un laptop Dual Core cu 2GB ram nu aveam probleme). Rularea o faceam pe un USB2.0 de pe un stick USB3.0 (Survivor Corsair, 16GB). Este foarte ok, vine cu cate ceva instalat.

2. Ia-ti UnetbootIn, iti descarci Elementary OS sau orice alta distributie si jos o sa ai ceva de genul: space used to preverse files ... si iti aloci maxim. Ca sa-ti faci o idee, la un stick de 16GB, te lasa sa aloci maxim 9GB. Acel spatiu il folosesti cum doresti tu (pentru aplicatii, fisiere, muzica...).

Imi cer scuze pentru eventualele greseli, e 3 fara si sunt nedormit de peste 48 de ore.

Link to comment
Share on other sites

@aa7670 topicul se numeste consultanta, iar blacktrack pt mine se incadra in momentul in care am pus intrebarea la linux.

E de inteles ca ti se pare o intrebare perfect irelevant daca ai zis ca esti pe forum de 7 ani, dar mai folositor era sa ma corectezi cum ai zis ca iti place sa faci decat sa imi dai un amarat de dislike.

Pe google scrie dar e mai bine sa apelezi la o comunitate ca poti sa primesti anumite informati care sigur nu se gasesc pe google

Link to comment
Share on other sites

Salut @aelius,

Toata stima pentru initiativa.

Intrebarea mea este: Care ar fi cea mai buna metoda de a izola intre ele mai multe virtual host-uri in cadrul aceluiasi server? Vreau ca un utilizator sa vada exclusiv fisierele din vhost-ul lui. Nu vreau sa folosesc suPHP, vad ca este deprecated, iar cu mod_ruid2 am avut mari dificultati. Imi poti recomanda alta solutie?

Mentionez ca as vrea sa folosesc ori apache2 ori nginx, oricare ar fi mai eficient in rezolvarea problemei asteia.

Multumesc mult si o seara placuta.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
@aa7670 topicul se numeste consultanta, iar blacktrack pt mine se incadra in momentul in care am pus intrebarea la linux.

E de inteles ca ti se pare o intrebare perfect irelevant daca ai zis ca esti pe forum de 7 ani, dar mai folositor era sa ma corectezi cum ai zis ca iti place sa faci decat sa imi dai un amarat de dislike.

Pe google scrie dar e mai bine sa apelezi la o comunitate ca poti sa primesti anumite informati care sigur nu se gasesc pe google

O sa incerc sa nu fiu la fel de acid la adresa ta precum au fost colegii mei de mai sus, dar meriti. Punand intrebarea corecta ne respecti, ceea ce inseamna ca te respecti si pe tine.

Acum sa trecem la problema ta. Aici, pe forum, poti primi raspunsuri subiective si nu intotdeauna de la niste persoane avizate. Eu folosesc software-ul X pentru ca asa m-am obisnuit, altful foloseste Y pentru ca este mai complex, dar eu nu ma pot descurca cu asa ceva. Pe Google primesti raspunsuri de la site-uri specializate pe it, pe linux chiar. Pe Google primesti raspunsuri care sunt cele mai bine cotate, cele mai vizualizate, cele mai cautate, tocmai d-aia iti apar primele. Nu incerca sa fugi de adevar. Nu ai cautat pe Google pentru ca ti-e mai usor sa pui o intrebare si sa stai cu mainile in buzunar asteptand raspuns. De ce crezi ca nu va raspunde nimeni? Pentru ca puneti intrebari tampite. Cat ai stat sa astepti raspuns de la noi si sa te certi cu ceilalti, deveneai expert in criterii de comparatie intre cele doua software-uri. Si degeaba folosesti linux.

Nu vei ajunge in viata ta un it-ist, un programator, orice tine de ramura it. IT-istii se documenteaza singuri, isi cauta singuri raspunsurile pentru ca suntem in evolutie. Azi este vechi pentru maine. Nu-ti pierde timpul cu asa ceva, sincer.

Si ca sa-ti raspund la intrebare, virtualbox.

PS: Fa abstractie de semnatura mea. Esti o exceptie.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Salut @aelius,

Toata stima pentru initiativa.

Intrebarea mea este: Care ar fi cea mai buna metoda de a izola intre ele mai multe virtual host-uri in cadrul aceluiasi server? Vreau ca un utilizator sa vada exclusiv fisierele din vhost-ul lui. Nu vreau sa folosesc suPHP, vad ca este deprecated, iar cu mod_ruid2 am avut mari dificultati. Imi poti recomanda alta solutie?

Mentionez ca as vrea sa folosesc ori apache2 ori nginx, oricare ar fi mai eficient in rezolvarea problemei asteia.

Multumesc mult si o seara placuta.

mod_userdir ar fi prima solutie pe Apache.

mod_userdir - Apache HTTP Server Version 2.4

Iar pe Nginx poti activa in felul urmator - UserDir - Nginx Community

Edited by scorpio2k2
Link to comment
Share on other sites

Salutari,

Scuze de intarzieri. Intru din ce in ce mai rar pentru ca nu-mi mai permite timpul.

@kNigHt cea mai simpla varianta daca utilizezi mod_php este sa folosesti open_basedir. Un mic exemplu poti vedea mai jos:


<VirtualHost *>
DocumentRoot /home/knight/www/knight.ro
ServerName knight.ro
ServerAlias www.knight.ro
ServerAdmin tech@knight.ro
ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/knight.ro-error_log
CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/knight.ro-access_log combined
php_admin_value disable_functions "exec,passthru,symlink,shell_exec,dl,system,escapeshellcmd,escapeshellarg,proc_open,popen,show_source,curl_exec,curl_multi_exec,parse_ini_file"
php_admin_value open_basedir "/home/knight/www/knight.ro:/tmp:/usr/share/php:/usr/bin:/usr/share/pear:/var/lib/php5"
</VirtualHost>

Alternative se gasesc dar cu penalizare la viteza de accesare.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce probleme ai avut tu mod_ruid2. Il folosesc pe zeci de servere si nu am nici o problema. Avantajul fata de suphp este ca poti folosi opcacheul (zendcache/apc/xcache etc) iar performanta este mai mare. Mai nou si cpanel din ce am vazut are posibilitatea de folosirii a mod_ruid2 si in noul release de la plesk 12.5 va fi disponibil. Eu as exclude problemele de la ruid2 si as arunca inca odata un ochi pe configuratie.

Daca vrei o alta solutie atunci foloseste nginx+php-fpm. Pentru fiecare website definesti un php-fpm.conf unde declari sub ce user sa ruleze, ai optiuni de chroot etc. Dezavantajul va fi ca va trebui sa definesti in nginx regulile de htaccess care bineinteles vor trebui convertite putin ca sa le inteleaga si nginx. Ca si un plus de securitate poti si aici sa definesti open base directory.

Noile versiuni de apache 2.4 suporta deja nativ php-fpm astfel ca poti folosit apache+php-fpm direct si sa mearga si regulile de htaccess. Nu am testat aceasta solutie dar din ce am citit nu ii ceva complicat de realizat.

Edited by quantum
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Poate cineva sa imi dea un tutorial cum sa fac partitile la Kali Linux in care nu se face instalarea pe vre-o masina virtuala deoarece nu stiu cum sa fac partitile. Am Windows 7 si vreau sa pun Kali dar ma blochez la instalare in acel punct.

Multumesc pentru cine imi va acorda putin din timpul lui sa imi explice. @aelius

Edited by zeroabsolut
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Mi-am instalat aseara Ubuntu 14. Nu am intampinat dificutalti foarte mari la instalare. Partitia pe care am instalat are ~95GB am formatat-o ca ext 4 si ca mount point am ales / .

Mai am 2 partitii: una pe care intentionez sa descarc diverse am formatat-o tot ext4 si cu mount point in /home, si una care este NTFS.

Ca swap am alocat ~8GB, aici nu stiu daca este suficient si la ce este folosit mai exact acest swap. Ca si configuratie am i5 4570k Hasswell, un GB z87, si 8GB de RAM.

In incercarea de a instala Oracle 11g XE, cred ca am creat si un user oracle.

Cum pot sa vad toti userii de pe calculator si eventual sa sterg cei care nu-i folosesc?

Este suficient swap-ul alocat? Daca nu, cum pot sa maresc?

Am tot instalat aseara niste pachete lipsa: alien, vim, unix, libaio1,unixodbc. Cum pot sa vad tot ce am instalat "extra"?

Am vazut ca si java si oracle db la descarcare ofereau fisiere de tip .rpm, din ce am inteles din tutorialul folosit la instalarea bazei de datei am convertit din RPM in DEB. Imi poate explica cineva in mare de ce nu pot sa instalez direct RPM?

La windows cand am instalat baza de date a durat foarte putin: gen I Agree, Location, sys password, finish...aici era destul de complicat...sa ma astept in continuare la asa ceva?

multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Mi-am instalat aseara Ubuntu 14. Nu am intampinat dificutalti foarte mari la instalare. Partitia pe care am instalat are ~95GB am formatat-o ca ext 4 si ca mount point am ales / .

Mai am 2 partitii: una pe care intentionez sa descarc diverse am formatat-o tot ext4 si cu mount point in /home, si una care este NTFS.

Ca swap am alocat ~8GB, aici nu stiu daca este suficient si la ce este folosit mai exact acest swap. Ca si configuratie am i5 4570k Hasswell, un GB z87, si 8GB de RAM.

Este suficient.

In incercarea de a instala Oracle 11g XE, cred ca am creat si un user oracle.

Cum pot sa vad toti userii de pe calculator si eventual sa sterg cei care nu-i folosesc?

cat /etc/passwd -asa vezi userii

userdel numeuser - asa stergi. Atentie la ce useri stergi

Am tot instalat aseara niste pachete lipsa: alien, vim, unix, libaio1,unixodbc. Cum pot sa vad tot ce am instalat "extra"?

Am vazut ca si java si oracle db la descarcare ofereau fisiere de tip .rpm, din ce am inteles din tutorialul folosit la instalarea bazei de datei am convertit din RPM in DEB. Imi poate explica cineva in mare de ce nu pot sa instalez direct RPM?

La windows cand am instalat baza de date a durat foarte putin: gen I Agree, Location, sys password, finish...aici era destul de complicat...sa ma astept in continuare la asa ceva?

multumesc anticipat!

dpkg --get-selections | grep -v deinstall -asa vezi lista de packete instalate.

Pentru a instala java si ce mai vrei tu iti recomand sa cauti un repository care iti ofera pachete pentru ubuntu/debian. Nu iti recomand folositea alien (convertire rpm to deb) daca esti incepator.

Link to comment
Share on other sites

Este suficient.

cat /etc/passwd -asa vezi userii

userdel numeuser - asa stergi. Atentie la ce useri stergi

dpkg --get-selections | grep -v deinstall -asa vezi lista de packete instalate.

Pentru a instala java si ce mai vrei tu iti recomand sa cauti un repository care iti ofera pachete pentru ubuntu/debian. Nu iti recomand folositea alien (convertire rpm to deb) daca esti incepator.

Ok, multumesc.

Pentru Java am folosit:

sudo apt-add-repository ppa:webupd8team/java

sudo apt-get update

sudo apt-get install oracle-java8-installer

si am reusit sa instalez oracle 11g xe urmand un ghid (Me and My Ubuntu: Installing Oracle 11g R2 Express Edition on Ubuntu 64-bit). Dar pana la urma m-am conectat la baza de date.

De ce nu recomanzi Alien? E vreo smecherie de care trebuie sa tin cont pe viitor?

Link to comment
Share on other sites

The .deb files are meant for distributions of Linux that derive from Debian (Ubuntu, Linux Mint, etc.).

The .rpm files are used primarily by distributions that derive from Redhat based distros (Fedora, CentOS, RHEL) as well as by the openSuSE distro.

Deci tu practic convertesti installere facute pentru alt tip de distributie, iar asta iti poate cauza probleme.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am instalat debian kali linux 2 , dar nu stiu cum sa instalez programele pe el , am reusit sa instalez doar flash player .

Apt este managerul de pachete pe distributii bazate pe Debian, asta include Kali, Ubuntu, Elementary,.....

Cateva comenzi utile...

Update Repositories

Updateaza lista de pachete disponibile pe sursele configurate.

apt-get update

Install/Remove Software

apt-get install blah

apt-get remove blah 

Din cate imi amintesc remove nu sterge filele de configuratie ale programului. Daca le vrei stese inlocuieste cu purge

Search for Software

apt-cache search blah

Update Installed Software

apt-get upgrade

sau

apt-get dist-upgrade

Daca vrei doar sa vezi ce pachete sunt disponibile foloseste -s

Diferenta dintra upgrade si dist-upgrade

upgrade

upgrade is used to install the newest versions of all packages

currently installed on the system from the sources enumerated in

/etc/apt/sources.list. Packages currently installed with new

versions available are retrieved and upgraded; under no

circumstances are currently installed packages removed, or packages

not already installed retrieved and installed. New versions of

currently installed packages that cannot be upgraded without

changing the install status of another package will be left at

their current version. An update must be performed first so that

apt-get knows that new versions of packages are available.

dist-upgrade

dist-upgrade in addition to performing the function of upgrade,

also intelligently handles changing dependencies with new versions

of packages; apt-get has a "smart" conflict resolution system, and

it will attempt to upgrade the most important packages at the

expense of less important ones if necessary. So, dist-upgrade

command may remove some packages. The /etc/apt/sources.list file

contains a list of locations from which to retrieve desired package

files. See also apt_preferences(5) for a mechanism for overriding

the general settings for individual packages.

In rest citeste manualul, contine informatii despre tot ce vrei.

man apt

==BONUS/OFF==

Am gasit o extensie de chrome tampa care inlocuieste God cu Nicholas Cage. Enjoy!

https://chrome.google.com/webstore/detail/nicolas-cage/fjgbnnhgejbfgfbofeohlffjlpceejlm?hl=en

Edited by theeternalwanderer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...